"Rozšíříme důležité informace o problémech a průšvizích Andreje Babiše po celé republice. Zesílíme občanský tlak na jeho demisi a dáme prostor pro vlastní iniciativu a kreativitu lidem v regionech. Krajská města však budou teprve začátek," řekl Minář.

"Do června 2021 projedeme křížem krážem celou republiku. Ještě mnohem více než o rezignaci Andreje Babiše nám však půjde o budoucnost po Babišovi. Proto se naším hlavním cílem pro následující dva roky stává společně docílit toho, že demokratické strany zvítězí v parlamentních volbách," dodal předseda spolku.

Mikuláš Minář
Vycházející hvězda. Britský deník zařadil Mikuláše Mináře mezi top 20 osobností

Milion chvilek toho chce dosáhnout tím, že každý z občanů se stane médiem, aby se o premiérových problémech dozvědělo co nejvíce lidí. Na světlo chce vytáhnout hlavní problémy země včetně důležitých regionálních témat, chce pokračovat v aktivizaci občanské společnosti. Dále bude také vyžadovat od demokratických opozičních stran jasnou vizi, aktivní snahu oslovit nové voliče a rozumnou formu vzájemné spolupráce.

Dvě největší shromáždění

Podle Mináře je najít vhodnou možnost kooperace pro strany obtížné. "Tento rok ukáže díky krajským volbám v říjnu, jestli jsou schopny se na spolupráci v nějaké formě domluvit. Pokud nedokážou, bude to signál, že nelze očekávat výraznou spolupráci ani v parlamentních volbách. V tom případě bychom byli mnohem kritičtější," uvedl. Zopakoval také, že Milion chvilek se neplánuje stát politickou stranou.

Spolek loni pořádal dvě největší veřejná shromáždění po listopadu 1989 na pražské Letné. V červnu dorazilo podle organizátorů na 250 tisíc lidí. Podle údajů mobilního operátora T-Mobile to bylo až 283 tisíc demonstrantů, policie operovala s číslem kolem 200 tisíc demonstrantů. Podobný počet lidí přišel také 16. listopadu - policie uváděla 250 tisíc účastníků, T-Mobile 257 tisíc. Za loňský rok spolek zorganizoval v 370 obcích a městech 1500 akcí. Letos chce uspořádat po celé ČR více než 200 besed, diskusí či jiných událostí, na které chce zvát i odborníky a známé osobnosti.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Česká opozice je roztříštěná. Petříček navrhl Minářovi schůzku

Server Neovlivní.cz v pondělí uvedl, že audit Evropské komise k zemědělským dotacím konstatuje, že Babiš je ve střetu zájmů a dál ovládá holding Agrofert. Ministerstvo zemědělství a Státní zemědělský intervenční fond uvedly, že zatím finální zprávu Evropské komise k auditu nemají. Mají pouze materiály pro dvoustranné jednání, které je plánováno na konec ledna.

Střet zájmů u premiéra konstatoval i předchozí audit EK, který se týkal dotací ze strukturálních fondů EU. Babiš má podle závěrů auditorů přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých vložil svou firmu Agrofert. Předseda vlády odmítá obvinění, že je ve střetu zájmů a že Česku hrozí vracení evropských peněz.