Českou společnost čeká podle spolku jedenáct měsíců, ve kterých bude třeba dokázat, že arogance a střet zájmů do politiky nepatří. "Čeká nás klíčový rok a je potřeba napnout všechny síly k tomu, aby ve sněmovních volbách skutečně ke změně došlo. Demokratické strany musí zvítězit," uvedl předseda a mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Benjamin Roll. Dodal, že současná pandemická krize odhalila zároveň hlubokou krizi politickou.

Podle místopředsedy spolku Milion chvilek Jiřího Jakuba Zévla premiér Andrej Babiš (ANO) v srpnu a v září vyměnil včasnou reakci za svůj politický prospěch. "Selhání způsobené jeho sobecky autokratickým chováním musíme nyní překonat silou občanské společnosti: solidaritou a společným pocitem odpovědnosti," uvedl Zévl.

Podle spolku letošní rok potvrdil, že autoritářský přístup nevede k ničemu dobrému. Aby společnost politickou stejně jako koronavirovou krizi zvládla, potřebuje se semknout, uvádí spolek. Proto, vzhledem k protiepidemickým opatřením, svolal na předvečer Dne boje za svobodu a demokracii on-line demonstraci.

Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo ANO. Spolek pořádá demonstrace, při nichž kritizuje Babiše mimo jiné za střet zájmů a nedodržování volebních slibů. Loni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250 000 lidí.