Odmítali překotnou výměnu na postu ministra spravedlnosti, báli se o nezávislost justice, neboť pod nejvyšším žalobcem Pavlem Zemanem se začalo třást křeslo v době, kdy měl být vynesen konečný verdikt v kauze Čapí hnízdo, a konečnou podobu dostávala vládní novela zákona o státním zastupitelství.

Václav Klaus mladší.
Václav Klaus mladší si rýpl do německých "vánočních" trhů. Lžete, oponují lidé

Trollové v akci

Jakmile bylo jasné, že Milion chvilek oslovuje stále víc občanů, pustili se „do práce“ i výrobci falešných zpráv. Těsně před červnovou demonstrací na Letné se na Facebooku objevilo tvrzení jakéhosi Horsta Habarta, že Mikuláš Minář, hlavní tvář spolku, je podezřelý z distribuce drog, angažoval se ve prospěch squatterů z Kliniky a počátkem jara byl vyloučen ze školy.

Deník proti fake newsZdroj: DENÍKJaká je tedy pravda? „Mikuláš pochází z jihočeských Vodňan. Býval skautským vedoucím a lektorem prevence proti šikaně na školách. To samo o sobě se vylučuje s braním návykových látek,“ vysvětlil Jan Cemper ze serveru Manipulátoři.cz, který uvádí hoaxy na pravou míru.

Minář studoval dvouobor filozofie-bohemistika na Filozofické fakultě UK v Praze a evangelickou teologii na Evangelické teologické fakultě téže univerzity. Po založení spolku studium přerušil. „Tak velkou slátaninu a snůšku lží už jsem dlouho nečetl. Nevěřte všemu jen proto, že to anonymní trollové bez profilové fotky píšou na internetu,“ dodal Minář.

Šíří nesmysly

Po letní přestávce se na popud Milionu chvilek lidé sešli opět na Letné 16. listopadu. I tentokrát se objevila záplava fake news. Dezinformátoři například rozeslali plakáty, podle nichž každý demonstrant dostane od organizátorů 500 korun.

„Přesný opak je pravdou. Lidé si sami platí cestu, aby mohli přijet vyjádřit svůj občanský postoj. Na podobné útoky se dá reagovat jen tím, že účastníci popíšou, proč na Letnou dorazili. Mrzí nás, že podobné nesmysly šíří i pan Babiš nebo exprezident Klaus,“ sdělil Minář.

Bývalý ministr Martin Pecina šíří fotografii Andreje Babiše se zakladateli hnutí Milion chvilek pro demokracii, kterou uvádí ve falešném kontextu
Bývalý ministr Pecina se opřel do Milionu chvilek. V komentáři ale nepsal pravdu