Městské státní zastupitelství v Praze (MS) informovalo o zastavení stíhání Babiše a dalších v kauze kolem dotace v pátek. Mluvčí MSZ Aleš Cimbala dnes ČTK řekl, že se usnesení stalo pravomocným. MSZ předloží verdikt společně se spisovým materiálem nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi, který může rozhodnutí potvrdit i zrušit. Na přezkoumání má lhůtu tří měsíců.

Andrej Babiš.
Milion chvilek: zastavte se při zkoušce sirén na veřejném místě

Podle šéfa pražských žalobců Martina Erazíma šlo v případu o složitou právní otázku ohledně výkladu právního pojmu malý a střední podnik. Právě pro ty byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma Čapí hnízdo v létě 2008 získala. Minář ve videu zpochybňuje, že by právě analýza takové věci měla žalobcům trvat čtyři roky, ale i další okolnosti případu. "Skutečně zde neexistuje nejmenší pochybnost o tom, že případ mohl být trestný čin?" ptá se. Žalobci podle něj obvykle při pochybnostech podají obžalobu a rozhodnutí nechají na soudu.

"Žádáme státní zastupitelství, aby rozptýlilo pochybnosti veřejnosti a důkladně se vypořádalo s množstvím oprávněných námitek, které se objevují ve veřejném prostoru," uvedl Minář. Žalobce žádá, aby zveřejnili celé rozhodnutí. "U kauzy, která se týká premiéra země, je to ve veřejném zájmu," konstatoval.

Protesty za nezávislost justice

Babiš dnes při návštěvě Ústeckého kraje nechtěl reagovat na dotaz, zda by kvůli rozptýlení pochybností mohl dokument zveřejnit sám. "Já to komentovat nebudu," řekl novinářům. Žurnalisté si podle něj vystačí sami.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš.
Kauza Čapí hnízdo: Státní zástupce zastavil Babišovo stíhání

Milion chvilek letos organizoval sérii protestů za nezávislost justice, které reagovaly na dubnovou demisi ministra spravedlnosti Jana Kněžínka a jmenování jeho nástupkyně Benešové (oba za ANO). Obávali se, že cílem změny je tlak na vyšetřovatele Čapího hnízda. Protesty se postupně zaměřily na Babiše i prezidenta Miloše Zemana.

Vyvrcholily červnovou demonstrací v Praze na Letné, která byla největší od roku 1989. Podle organizátorů na ni dorazilo čtvrt milionu lidí, podle operátora T-Mobile 283.000 lidí, policie operovala s číslem kolem 200.000 lidí. Organizátoři tehdy ohlásili další manifestaci na Letné na 16. listopadu. "(Babiš) dává stále víc a víc důvodů k tomu, aby to 16. listopadu tady na Letenské pláni nebyla oslava, ale demonstrace," uzavřel Minář.