„Já jsem samozřejmě skeptický vůči předvolebním průzkumům, nicméně pokud se většina agentur shoduje na tom, že v těchto průzkumech hnutí ANO vede, tak není důvod o tom příliš pochybovat,“ řekl exprezident k šancím ANO na úspěch ve sněmovních volbách. O tom, že by po nich vládu sestavoval Babiš, ale Zeman přesvědčen není. „Protože k tomu, aby sestavil vládu, potřebuje buď koaličního partnera, anebo takovou opozici, která bude jeho vládu tolerovat,“ řekl.

Na dotaz, zda mají šanci sestavit společnou vládu současné opoziční strany ANO a SPD Zeman odpověděl, že to závisí na mnoha faktorech. Jedním z nich je, jestli se poučí z chyb, které se staly v prezidentské volební kampani. V ní SPD odmítlo přímo podpořit Babiše.

Bývalý prezident republiky Miloš Zeman
Miloš Zeman si otevřel kancelář. Pracovat chce jednou týdně, zaměstná i manželku

Zeman poznamenal, že se ANO a SPD výrazně liší v názorech na vztah k Evropské unii, ale na druhé straně se výrazně shodují v názorech na většinu otázek domácí politiky. Připomněl výrok Charlese Darwina, že se největší agrese dopouští nejbližší příbuzné druhy. „Což alespoň v té domácí politice, alespoň podle mého názoru, ANO a SPD jsou,“ řekl.

Přímo v politice už Zeman po skončení prezidentského mandátu neplánuje být aktivní. Nechce ani například svým jménem zaštítit některé z politických hnutí nebo stran. Podotkl, že je volič hnutí ANO. Stačí podle něj, když ho bude volit. Nevidí důvod, proč by ho, či jinou stranu, zaštiťoval.

Zeman chce, aby Babiš zůstal v politice

Naopak hodlá apelovat na vedení hnutí ANO, aby ve vrcholné politice i nadále zůstal právě Babiš. Skutečných osobností je totiž podle Zemana v politice málo. Babišovi během středeční schůzky vytkl chyby, kterých se dopustil v prezidentské kampani.

Babiše bývalý prezident ve středu přijal ve své nové kanceláři v pražských Dejvicích. „Byl to přátelský rozhovor, bavili jsme se o prezidentské kampani, ale i o vyhlídkách hnutí ANO na úspěch v parlamentních volbách,“ řekl exprezident Zeman.

Bývalý prezident Miloš Zeman
Exprezident Zeman otočil: O abolici jsem žádal dvakrát. Pokaždé pro Mynáře

V rámci „přátelské kritiky“ bývalému premiérovi vytkl tři chyby z prezidentské kampaně. Babiš podle něj ve své kampani poněkud opomněl ekonomickou krizi, která se projevuje poklesem životní úrovně lidí. Za druhou chybu pokládá volební billboard s textem, že Babiš není voják, ale diplomat.

Poslední chyba podle exprezidenta spočívá v tom, že Babiš označil volby za referendum o své osobě. „To by byl výčet tří chyb, ale na druhé straně uznávám, že Andrej Babiš si vedl velmi dobře v televizních diskusích,“ doplnil.

Prezident ČR Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří Ovčáček.Miloš Zeman a jeho mluvčí Jiří OvčáčekZdroj: Profimedia

Zemanova kancelář

Zeman otevřel kancelář minulý týden. Plánuje v ní jednou týdně poskytovat rozhovory médiím nebo se setkávat s lidmi, kteří požádají o schůzku. Řekl, že se rád setká s každým, kdo o to požádá, z vlastní iniciativy ale nikoho zvát nechce.

Záleží tak podle něj na představitelích dalších politických stran než pouze hnutí ANO, zda se schůzky uskuteční s nimi. Stejná pravidla by podle něj platila i v případě jeho nástupce v prezidentském úřadu Petra Pavla. „Platí u něho přesně stejná pravidla jako u kohokoli jiného,“ poznamenal.

Miloš Zeman při svých návštěvách Vysočiny
Češi hodnotí Zemana kriticky. Nedbal na důstojnost úřadu, uvedli v průzkumu

Pokud bude mít někdo zájem se s bývalým prezidentem setkat, kontaktovat podle něj může spolek Přátelé Miloše Zemana, který mu kancelář platí. Jeho tým také v dohledné době vytvoří e-mail, na kterém bude možné o schůzku požádat.

Vzhled kanceláře nebo to, že nemá bezbariérový přístup, vyvolaly v uplynulých dnech diskuse na sociálních sítích. „Někteří novináři jsou poněkud snobští a domnívali se, že budu obklopen přepychem á la madam Pompadour, ale spolek Přátel Miloše Zemana nemá žádné velké finanční prostředky, v podstatě žije z členských příspěvků,“ řekl exprezident. Prostory jsou proto podle něj skromné, ale pro jeho potřeby vyhovující. Schody, které je nutné po vstupu do domu vystoupat, mu pomáhají zdolat bodyguardi.