"Prezident Zeman byl hospitalizován na moje doporučení. Důvodem jsou komplikace, které doprovázejí jeho onemocnění, kvůli kterému se u nás léčí. Jeho diagnózu známe, ale nemám souhlas s jejím zveřejněním," sdělil na kratičké tiskové konferenci Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral.

Prezident je v současnosti hospitalizován na jednotce intenzivní péče. "Dostane se mu náležité péče," ubezpečil veřejnost Zavoral. Server iDnes později s odkazem na zdroje z nemocnice uvedl, že prezident je ve stabilizovaném stavu, v nemocnici však může zůstat až tři týdny.

Hospitalizace prezidenta Zemana však podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka nijak neohrozí povolební vyjednávání ani ústavní situaci. Uvedl však, že v současné době prezident potřebuje klid na léčbu.

Sanitka s mobilní JIP

Z dostupných záběrů je patrné, že prezidenta z Lán odvážel sanitní vůz s mobilní jednotkou intenzivní péče. Do nemocnice již dorazily i Zemanova manželka Ivana a dcera Kateřina. 

Hospitalizaci Zemana v Ústřední vojenské nemocnici následně potvrdil i jeho mluvčí Jiří Ovčáček. "Prezident republiky Miloš Zeman na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze," uvedl na twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který zároveň politiky a novináře požádal o citlivý přístup. 

Sedmasedmdesátiletý prezident byl od 14. do 22. září hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Podle informací Deníku N a Radiožurnálu, kteří se odvolávají na sedm zdrojů z prezidentova okolí, byly důvodem jeho hospitalizace problémy s játry.

Spekulace o prezidentově zdraví 

Spekulace o jeho špatném zdravotním stavu zesílily s blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny. Hrad následně přiznal, že je Zeman nemocný a omezil jeho program. V neděli měl prezident vystoupit živě v povolebním vysílání na televizi CNN Prima News, i tento program byl ale minulý týden zrušen. 

Kolem jedenácté hodiny dopoledne však Zeman na zámku v Lánech přijal premiéra Andreje Babiše, jehož hnutí ANO skončilo ve volbách druhé. "Schůzka není o (povolebních) rozhovorech, byla plánovaná. Jak mi sdělil Hrad, rozhovory začnou až ve středu," uvedl v sobotu Babiš. Po jednání ale zámek opustil bez komentáře.