Zeman by podle něj chtěl, aby se boji proti mezinárodnímu terorismu věnoval i nadcházející summit Severoatlantické aliance, který se sejde na začátku září ve Walesu.

Ministerstvo zahraničí minulý týden oznámilo, že Česká republika chystá dodávku vojenského materiálu „iráckým demokratickým silám". Podle ministerstva by mohlo jít o munici nebo lehké ruční zbraně, které by mohly do Iráku zamířit na konci srpna. Diplomacie nyní rozhoduje, zda půjde o přímou mezivládní pomoc, kterou by musela schválit česká vláda, nebo o standardní obchodní kontrakt, jenž by vyžadoval licenci ministerstva průmyslu a obchodu.

„Pan prezident plně podporuje pomoc České republiky Kurdistánu, která byla deklarována," uvedl k tomu dnes Ovčáček.

O zbrojní pomoc mezinárodní společenství požádal Masúd Barzání, prezident iráckého Kurdistánu, který čelí ofenzivě islamistů. Spojené státy a Francie už oznámily, že Kurdům zbraně dodaly, totéž zvažují i Británie a Německo.

Vyhrocená situace v Iráku se pravděpodobně dostane i na program jednání summitu NATO, který se ve Walesu uskuteční od 4. do 5. září. Českou delegaci na něm povede Zeman. „Pan prezident se domnívá, že summit NATO by neměl opomenout otázku boje proti mezinárodnímu terorismu, který se stal o to aktuálnějším, oč důležitější jsou operace islámských fundamentalistů v Iráku," poznamenal k tomu dnes Ovčáček.