Prezident se ze státní návštěvy Číny začátkem minulého týdne vrátil letounem pronajatým společnostmi PPF a J&T. Jako sedmdesátiletý muž po čtyřech dnech intenzivních jednání má podle svých slov nárok na odpočinek. „Díky této nabídce jsem mohl spát o 3,5 hodiny déle. Své neduhy si totiž léčím spánkem. Když nejsem vyspalý, tak vrávorám. Nechtěl jsem svým vrávoráním znehodnotit oslavy výročí založení republiky," pokračoval prezident. Jak řekl, podobný případ se už nebude s největší pravděpodobností opakovat, ale kdyby přeci, udělal by to znovu. „Hlava státu má právo na odpočinek. Nikdy jsem se během svého života nenechal zkorumpovat. A cesta letadlem mě rovněž nezkorumpuje," řekl prezident v Hovorech z Lán. Návštěva Číny se podle jeho slov protáhla při státní večeři s prezidentem Si Ťin-pching-em.

Vláda a služební zákon

Prezident Zeman zároveň potvrdil, že napadne u Ústavního soudu služební zákon. 
A nejen kvůli politickým náměstkům. „Právníci Hradu 
v normě našli řadu dalších chyb, takže podání bude výrazně širší," sdělil. Zákon prezident vetoval, ale poslanci jeho veto přehlasovali. Detailní informace, čeho se další námitky týkají, prezident neuvedl. S podáním musí počkat, než služební zákon vyjde ve Sbírce zákonů, což odhaduje na přibližně dva týdny. „Pak uvidíte, co všechno kromě paragrafu týkajícího se politických náměstků proti tomuto služebnímu zákonu namítáme," řekl.

Zeman proto koaliční strany zkritizoval. „Vláda podle mého názoru dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, když podlehla panu Kalouskovi a zku… služební zákon," řekl při hodnocení dosavadního působení kabinetu. Jinak má podle něho Sobotkův kabinet ve svých dosavadních krocích spíše pozitivní saldo.

Havel utopista

Miloš Zeman rovněž nesouhlasí s názorem Václava Klause, který v rozhovoru pro MF Dnes prohlásil, že Václav Havel byl reformní komunista. Podle Zemana to byl spíše utopista, který si přál „krásný nový svět". Zdůraznil, že Havla označuje za utopistu velmi přátelsky, nikoliv pejorativně. „Václav Havel si samozřejmě přál to nejlepší pro republiku, ale jeho problém byl v tom, že jeho sen neměl motor," řekl Zeman. Motorem myslí soubor zákonů proti korupci, praní špinavých peněz a tunelování. Sen o krásném novém světě podle něj někdy končí Viktorem Koženým.

Vulgarity v přímém přenosu

V tradičních rozhlasových Hovorech z Lán s prezidentem kromě důležitých vyjádření zaznělo i několik ostrých vulgarismů, které moderátor Jan Pokorný nenechal bez povšimnutí. Pan Schwarzenberg podle něho v každé druhé větě používá slovo ho… „Abych se vlísal pražské kavárně, rozhodl jsem se podobná slova používat rovněž," vysvětlovala hlava státu. Přitom ale nepočítá s tím, že by názor tzv. kavárny změnil. „Určitě ji pořádně naštvu," dodal Miloš Zeman.

Český rozhlas je přesvědčený, že při dnešním vysílání Hovorů z Lán, v jejichž průběhu z úst prezidenta Miloše Zemana zaznělo několik vulgárních výroků, nepochybil. Mluvčí Jiří Hošna řekl, že šlo o živé vysílání a moderátor pořadu Jan Pokorný navíc hlavu státu na některá vyjádření upozornil.

„Nemohli jsme nijak ovlivnit, jaké výroky se k posluchačům dostanou, jelikož pořad byl vysílán živě. Moderátor Jan Pokorný splnil svou povinnost, že prezidenta na nevhodnost některých slov upozornil," řekl Hošna. V pozdějším tiskovém prohlášení dodal, že pořad mezi posluchači vyvolal bouřlivé reakce, zejména ty pasáže, ve kterých prezident použil vulgární výrazy.

„Český rozhlas nic nenamítá proti vyhrocené diskusi a silným argumentům. Je ale přesvědčen o tom, že vulgární výrazy do vysílání média veřejné služby nepatří," uvedl Hošna a doplnil, že rozhlas ve vysílání Hovorů z Lán hodlá pokračovat.

Moderátor a šéfredaktor Radiožurnálu Pokorný řekl serveru lidovky.cz, že nepamatuje, že by hlava státu ve vysílání řekla tři neslušná slova. „Ale je to pro nás určitě nová zkušenost. My si k tomu určitě řekneme nějaké stanovisko," dodal Pokorný s tím, že není příznivcem používání neslušných slov v rádiu.

Český rozhlas vysílá Hovory z Lán zhruba jednou za čtvrt roku. K obnovení tradice přistoupil loni poté, co se Zeman ujal prezidentského úřadu. Dříve tímto pořadem proslul první polistopadový prezident Václav Havel. Pořad, ve kterém hlava státu každou neděli komentovala aktuální dění, se poprvé odvysílal 11. března 1990.