Exprezident Miloš Zeman, který se léčí s diabetem, se v nemocnici minulý týden neplánovaně podrobil operaci kvůli kritickému nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Kvůli vzniklému otoku museli lékaři Zemanovi provést dvě takzvané fasciotomie, tedy naříznout kryty svalů. Obě dvě už mohli uzavřít.

„Dosud jsme ošetřovali rány, které jsou teď uzavřené, takže dál už to bude o interní péči,“ uvedl primář Kliniky kardiovaskulární chirurgie Radovan Fiala.

Jak dlouho zůstane Miloš Zeman v nemocnici není jisté: 

Exprezident Miloš Zeman. Ilustrační snímek
Exprezident Zeman zůstává v nemocnici. Motol: Dobu hospitalizace nelze odhadnout

Lékaři v pátek uvedli, že kvůli operaci musel být bývalý prezident několik hodin v umělém spánku a napojený na plicní ventilaci. Při odstranění sraženiny byly podle přednosty Kliniky zobrazovacích metod 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (2. LF UK) a FN Motol Miloslava Ročka použity nejmodernější metody, podíleli se na něm cévní chirurgové a endovaskulární intervenční radiologové.

„Noha opravdu byla těžce postižená. Podařilo se nám odstranit hodně sraženin a zbytek jsme řešili speciálními výztužemi (…) a potom jsme ještě dál zprůchodňovali výtokový trakt na bércovém řečišti a vedlejší tepny,“ popsal Roček s tím, že šlo o velmi závažný nález. Riziku, že se může trombóza opakovat, lékaři přizpůsobují další Zemanovi léčbu. „Bude nutné výhledově ředit krev, protože komplikace byla způsobená krevní sraženinou. Budou muset být pravidelné kontroly,“ doplnila Valentová Bartáková.

Závažný stav 

Bývalý prezident je v nemocnici osmý den, nyní rehabilituje a udělá několik kroků s chodítkem. Délku hospitalizace zatím nelze podle lékařů odhadovat. Podle přednosty Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol Radana Keila jde o takzvaně křehkého pacienta, jak lékaři označují především starší chronicky nemocné osoby, které jsou více ohroženy dalšími komplikacemi.

Podle Keila bude další vývoj záležet na hojení ran, kde se lékaři u každého podobného pacienta obávají komplikací, rehabilitaci a výživě pacienta. Podle náměstkyně se výsledky laboratorních vyšetření dál zlepšují. Další informace o zdravotním stavu nemocnice poskytne v pondělí formou tiskového prohlášení.