Z publika se ozýval potlesk, ale i pískot, neboť kromě příznivců české hlavy státu dorazila také desítka jeho odpůrců. Ti přišli s velkými červenými trenýrkami a transparentem s nápisem Miloše do koše. Zeman je urazil hned v úvodu svého vystoupení.

„Mám poznámku k tamhletomu inteligentnímu pánovi, který drží transparent ‚Miloše do koše‘. Výsledek voleb svědčí o tom, že prostě nemá pravdu. Mohu ho ale potěšit, že se určitě stane televizní hvězdou, neboť Česká televize vždy takové devianty ráda zabírá,” řekl na úvod besedy prezident. „Politika se nedělá spodním prádlem, ale myšlenkami,“ dodal.

Prezidentské volby v Žatci v okrsku, který sídlí ve škole v Komenského aleji.
Okres Louny volil Zemana. V regionu nevyhrál jen v jediné obci

„Miloš Zeman je ostudou pro tuhle zemi. Svým chováním, svými výroky. Spolu s Klausem mají hlavní podíl na politické a morální destrukci této země,“ řekl jeden z odpůrců Bohumil Řeřicha z Podbořan. „Prezident Zeman nás vede do náručí Putinovského Ruska a Babišova Agrofertu. Myslím, že s ním hrozí nástup nové totality u nás,“ sdělila Marcela Svejkovská z Lubence.

Velká většina lidí, kteří se na prezidenta Zemana přišli na podbořanské náměstí podívat, ale byli jeho příznivci. Alespoň podle potlesku, který se mu několikrát dostalo. „Já mám Zemana ráda, pokaždé jsem ho volila,“ řekla Tereza Králová.

V Podbořanech byla letos v lednu při prezidentských volbách takových lidí většina, ve druhém kole dostal Zeman ve městě 72 procent hlasů. „Přišel jsem poděkovat. Děkuji za 72 procent poctivě získaných hlasů a slibuji, že v pěti letech udělám vše pro to, abych Ústeckému kraji pomohl,” řekl v Podbořanech Miloš Zeman.

V doprovodu hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka před setkáním s veřejností navštívil podbořanskou radnici, kde se setkal se zastupiteli města.

Miloš Zeman byl ve funkci prezidenta v Podbořanech poprvé v listopadu 2016. Jako někdejší premiér české vlády město navštívil také, zúčastnil se slavnostního zahájení výstavby továrny na výrobu ledniček Candy. Ta už je ale tři roky zavřená.

Starosta Lišan Josef Hořejší
Uklidit, vysadit květiny, opravit zastávku. V Lišanech čekají prezidenta

„Miloš Zeman se jako premiér zasloužil při transformaci státní správy o to, že Podbořany jsou takzvaným pověřeným městem. Pro lidi to znamená, že nemusí na úřady jinam,“ řekl podbořanský starosta Radek Reindl. Ten ho ale zároveň upozornil na nové problémy obcí se státní správou.

Miloš Zeman si na svou první prezidentskou návštěvu Podbořan v úterý vzpomněl. „To byla krásná debata,“ řekl. Při jeho druhé návštěvě města se ale moc velká debata nekonala, z publika dostal jen minimum dotazů. Prezident mluvil o nezaměstnanosti, obchodu s chudobou a modernizaci státní správy.

„Když se nikdo neptá, tak položím trochu odlehčenou otázku já. Jak budete pane prezidente trávit dovolenou?“ zeptal se podbořanský starosta.

„Pojedu na chalupu na Vysočinu. Na člunu budu jezdit na rybníku a vyplavím z hlavy myšlenky na Pocheho i myšlenky na vládu obecně,“ řekl.

Na závěr asi půlhodinového vystoupení na podbořanském náměstí dostal Miloš Zeman z rukou podbořanského starosty od města dar. „Je to dar k výročí sta let republiky. Jde o vázu a mísu z lubenecké společnosti Sklo art,“ vysvětlil starosta.

Ve středu bude prezident Miloš Zeman pokračovat ve své třídenní návštěvě Ústeckého kraje. Odpoledne má na programu návštěvu Lišan na Žatecku, kde ve zmíněných letošních prezidentských volbách dostal nejvíc hlasů v rámci celého kraje. V prvním kole 84 a ve druhém 94 procent.

Podbořanské letní slavnosti opět přilákaly do centra města tisíce návštěvníků.
Podbořanské letní slavnosti opět přilákaly do centra města tisíce návštěvníků