„Pevně doufám, že mně ji (sondu) vyndají na podzim tohoto roku," řekl Zeman. Jeho ošetřující lékař a ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral podle prezidenta po posledním odběru krve konstatoval, že z 50 indikátorů zdravotního stavu je 48 dokonalých a dva jsou špatné kvůli vyšší hladině cukru v krvi.

Prezident kvůli onemocnění nohou už více než rok používá vozík. Dnes uvedl, že pravidelně trénuje na chodbě lánského zámku chůzi. „Z jedné strany mám hůl, z druhé strany mě vede bodyguard, abych neupadl, a v poslední fázi začínám chodit jen s holí a bez bodyguarda," řekl.

Odebrané vzorky pro testování na koronavirus - ilustrační foto.
V Česku poprvé od května přibylo 1300 případů covidu. V nemocnici je 216 lidí

Zeman byl loni 10. října, den po sněmovních volbách, převezen na kliniku intenzivní medicíny ÚVN. Podle zprávy lékařů, kterou od ÚVN později obdržel a zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), prezident nebyl v té době schopen vykonávat pracovní povinnosti. Dlouhodobá prognóza jeho zdravotního stavu byla navíc krajně nejistá, konstatovali tehdy lékaři. Někteří senátoři a poslanci proto začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, a to podle článku 66 ústavy. Někteří kritizovali i způsob, jakým o Zemanově hospitalizaci a zdravotním stavu informovala hradní kancelář.

Chce prověřit sabotáž

Zeman tento týden předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření toho, že se v souvislosti s jeho onemocněním mohl stát trestný čin sabotáže. V podnětu upozornil na to, že jakožto přímo volená hlava státu byl nucen čelit pokusu o zbavení svých pravomocí. Blažek podnět předal nejvyššímu státnímu zástupci. Vystrčil označil podnět "skoro za hloupost", neboť směřuje k něčemu, co se nestalo.

Podle Zemana je zapotřebí prošetřit, kde se stala chyba, kde "se několika skandáluchtivým senátorům podařilo vyvolat značnou aféru, kterou je třeba označit jako sabotáž našeho ústavního zřízení." Zmínil kromě Vystrčila také nezávislého senátora Pavla Fischera. Podnět je podle něj důležitý pro to, aby podobná situace nemohla zasáhnout některého z příštích prezidentů.

Ústava by podle něj mohla přímo definovat, že článek 66 lze použít v případě dlouhodobé prezidentovy nemoci. „Já měl problémy s metabolismem, což jsou v podstatě zažívací potíže, to není žádná rakovina nebo jiná smrtelná nemoc," podotkl prezident.