Podle zástupkyně ředitelky tiskového odboru Ireny Valentové se v něm mimo jiné uvádí, že si ministerstvo není vědomo jakéhokoliv svého nesprávného úředního postupu v této kauze. Každý ze čtyř žadatelů požaduje na státu deset milionů korun s tím, že české úřady v jejich kauze selhaly.

Čtěte také: Za únos v Libanonu chce čtveřice mužů po státu 40 milionů. Šlo mu prý zabránit

Dále ve stanovisku ministerstvo zahraničních věcí podle zástupkyně ředitele tiskového odboru Ireny Valentové poukazuje na fakt, že žadatelé o odškodné se do Libanonu vydali na základě svého vlastního rozhodnutí. „To znamená, nebyli tam vysláni státními orgány České republiky. Vznikla-li žadatelům nějaká nemajetková újma, potom za ni nesou odpovědnost jejich únosci, nikoliv český stát," sdělila.

Vývoj kauzy unesených v Libanonu. Ve stanovisku se také zdůrazňuje, že ministerstvo zahraničních věcí nedisponovalo žádnou informací před únosem pěti Čechů, že by v Libanonu hrozily únosy českých občanů. „Tato spekulace, kterou žadatelé argumentují, je nepravdivá," zmiňuje Irena Valentová.

První zmínka o únosu pětice Čechů, k nimž patřili i dva novináři z JHTV, na libanonském území se objevila 20. července loňského roku. Propuštěni byli po sedmi měsících.

Kauza přinesla řadu otazníků i k českým rozvědkám. Vyšetřování pokračuje.

Čtěte také: Zeman považuje požadavky Čechů unesených v Libanonu za drzost