Ministerstvo však oponuje, že dotčené svazy a spolky mohou stanoviska vyjádřit skrze Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR nebo Unie zaměstnavatelských svazů, což se podle mluvčí MŽP Petry Roubíčkové děje. Reakci nespokojených subjektů proto považuje ministerstvo za tendenční kritickou snahu o pouhé zviditelnění, uvedla mluvčí.

Připomínek k normě došlo na MŽP kolem tisíce. Úřad chystá odeslat zákon do Legislativní rady vlády do konce května a poté předložit vládě. Projednávání ve Sněmovně očekává v září.

Recyklační firmy

Přizván nebyl například Svaz výkupců a zpracovatelů druhotných surovin (SVDS), který sdružuje více než 80 recyklačních firem a podnikatelů. Podle předsedy Petra Millera podal v termínu více než 60 připomínek, z toho podstatnou část považuje za závažné. Svaz poslal přes datovou schránku ministrovi Richardu Brabcovi (ANO) dopis, nedostal však prý odpověď.

„Ministerstvo zřejmě nastoluje nové vztahy, nehodlá diskutovat své záměry s těmi, kterých se to zejména týká, a jak je zřejmé, nehodlá se o tom vůbec bavit," řekl Miller. O postupu ministerstva chce informovat premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD).

Zákon zásadně mění nakládání s odpady a pravidla pro firmy, obce a občany. Upravuje sběr odpadu i obchodování s odpady. Jedním z cílů je připravit stát do roku 2024 na zákaz skládkování vybraných odpadů.

Ekologické Hnutí Duha tvrdí, že ministerstvo v návrhu snižuje recyklační cíle a chce přesunout odpady do spaloven, které mohou rozvoj recyklace zablokovat. Tvrzení aktivistů MŽP trvale odmítá. Obavy ze spaloven má i Spolek veřejně prospěšných služeb, sdružující přes sto městských firem na svoz a tříděný sběr odpadů v obcích. Dnes přizván k jednání rovněž nebyl.