Ministerstvo pod Drábkovým vedením na systém tendr neorganizovalo, připojilo se jen k rámcové smlouvě s firmou Fujitsu Technology Solutions. Kontrakt má Česko od roku 2008, uzavřelo ho ministerstvo vnitra. Prováděcí smlouvu uzavřelo v červnu 2011 vnitro, firma a za MPSV bývalý náměstek Vladimír Šiška. Toho policie loni obvinila z podplácení. K prováděcí smlouvě jsou dodatky. Právě ty se týkají jednotlivých technologií a systémů. Postup vyvolal kritiku, na kontrolní instituce se obrátilo několik stěžovatelů.

Drábek nechtěl rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) komentovat. Zatím ho neviděl a není pravomocné. MPSV ale podle něj šlo správnou cestou. Do té doby mělo monopolního dodavatele a v roce 2011 už mu mělo platit půl miliardy, uvedl exministr. Dodal, že prováděcí smlouvy k té rámcové uzavíraly i jiné resorty.

Na změnu nebyl čas

„Postup byl správný, protože byl realistický," uvedl Drábek k výběru nového dodavatele bez tendru. Pokud by se podle něj změna systému připravovala jinak, musel by se kvůli reformě vybudovat nový software či dosavadní výrazně upravit, takže by náklady byly výrazně vyšší a nic by se neuspořilo. Reforma, po níž se mnohé dávky změnily a začaly je vyplácet už jen úřady práce, navíc startovala v lednu 2012. Na změnu tak nebylo mnoho času.

Podle Drábka změna systému uspořila. „Pokud bych dostal podíl na těch ušetřených více než 200 milionech korun, tak potom jsem ochoten se podílet na té půlmilionové pokutě," dodal exministr.

Drábek podotkl, že rámcová smlouva se s Fujitsu uzavřela po veřejné soutěži. Spor se podle něj vede o to, zda dodatky s ministerstvem práce odpovídají rozsahu tohoto kontraktu. Smlouva vyprší letos. Ministerstvo už předběžně oznámilo, že letos vyhlásí výběrové řízení na další provozování systému. Podle Drábka bylo už při uzavírání jasné, že se brzy uskuteční tendr na provozovatele.

Ministerstvo by mělo sjednat nápravu

Podle poslankyně ODS Lenky Kohoutové se rozhodnutím ÚOHS „naplnily obavy", že ministerstvo pod Drábkovým vedením postupovalo v rozporu se zákonem. Politička podotkla, že nový systém má navíc pořád závažné nedostatky. „Rozvracejí chod úřadů práce. Stejně tak způsobují nekontrolovanou a nekontrolovatelnou výplatu jednotlivých sociálních dávek," uvedla Kohoutová. Podle ní by ministerstvo mělo přestat konejšit veřejnost a mělo by zjednat nápravu.

Místopředseda lidovců Jan Bartošek rozhodnutí ÚOHS přivítal. Jeho strana si na výběr systému také stěžovala. „Mám radost, že vedení antimonopolního úřadu v čele s panem Rafajem nedalo najevo strach a nepodlehlo politickým tlakům," řekl Bartošek. Podle něj úředníci odvedli vynikající práci.

Ministerstvo práce podle své mluvčí Štěpánky Filipové už rozhodnutí antimonopolního úřadu obdrželo a zabývá se jím. Verdikt má 74 stran. „Musíme se s ním detailně seznámit. Není možné teď říct, jaké přijmeme kroky. Je těžké předjímat," řekla ČTK mluvčí.

Ministerstvo vnitra zatím podle mluvčího Jiřího Korbela rozhodnutí nedostalo. Zatím tedy nedokáže říct, zda podá rozklad.