Ministerstvo se k tomu zavázalo ve smlouvě s Českou spořitelnou, která systém provozuje. Smlouva je na webu ministerstva. Podle kontraktu banka očekává, že by se přes karty v budoucnu měly vydávat i důchody a převádět peníze od jiných úřadů. Mohly by se používat i jako průkazy zdravotního pojištění.

Šiška je ve vazbě

Sociální karty kritizují opozice, odbory i rada postižených. Žádají zastavení jejich vydávání. Výhrady měl i ombudsman. Ministerstvo práce uzavřelo se spořitelnou, která vyhrála v tendru, smlouvu v lednu na 12 let. Podepsal ji bývalý náměstek ministra práce Vladimír Šiška, který je ve vazbě kvůli podezření z podplácení při jedné ze zakázek. Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) kvůli kauze ke konci měsíce opustí úřad. Premiér Petr Nečas (ODS) tento týden uvedl, že vláda bude možná muset některé Drábkovy kroky revidovat, vyjasnit by se měly zvlášť právě debaty kolem sKaret.

"Ministerstvo se zavazuje, že vyvine maximální úsilí, aby v době trvání smlouvy nedošlo ke zrušení nebo podstatnému omezení vyplácení dávek prostřednictvím platebních funkcí karty (výběr z bankomatu, převod, placení)," uvádí smlouva.

Závažné výpadky

Banka i ministerstvo berou na vědomí, že se podmínky ale můžou předpisy upravit. Pokud by se pravidla změnila podstatně a spořitelnu by to v období dvou let stálo přinejmenším sto milionů, může smlouvu vypovědět. Ministerstvo od ní může ustoupit kvůli opakovaným a závažným výpadkům systému. Pokud by spořitelna musela systém dlouhodobě dotovat, má právo s ministerstvem jednat o kompenzaci nákladů. Kdyby ji nedostala, může vypovědět smlouvu. Ta však výslovně nepopisuje, zda by ministerstvo muselo platit nějakou náhradu a případně jakou, pokud by se rozhodlo projekt ukončit.

Přes karty mají putovat všechny příspěvky a dávky i podpory v nezaměstnanosti. Podle smlouvy se ministerstvo práce zavázalo, že nebude "vyvíjet žádnou činnost", která by vedla k tomu, aby se sKartami vyplácelo méně než 98 procent dávek.

"Česká spořitelna při uzavírání smlouvy vychází z očekávání, že ministerstvo plánuje prostřednictvím karty provádět výplatu důchodů, případně další podobné převody peněžních prostředků vyplácených dalšími orgány státní správy," stojí ve smlouvě. Podle ní má ministerstvo "vynaložit maximální úsilí", aby se karta u penzí či při poskytování peněz dalšími úřady využívala. V budoucnu by mohla sloužit i jako průkaz zdravotního pojištění, píše se ve smlouvě.

Původní návrhy

Důchody vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení. Vyplácí 2,87 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních penzí. Například v příštím roce do nich má putovat skoro 400 miliard korun. Úřad spravuje ale třeba také nemocenskou a podle původních návrhů měl mít na starosti i připravované úrazové pojištění.

Zpráva o tom, že by si sKartou měli senioři chodit pro penze do bankomatů, vyvolala loni v létě vlnu odporu. Nečas pak uvedl, že by to bylo nepřípustné a používání karet nebude povinné. Drábek už dřív řekl, že vyplácení penzí sKartami "vůbec není na pořadu dne". Podle něj musí systém nejdřív fungovat u dávek.