V družinách se děti seznámí zejména s kolektivními sporty, například fotbalem, volejbalem nebo házenou. "V tomto případě jsou vyjednány také finanční prostředky pro učitele tělocviku, kteří se ve svém volném čase věnují dětem, a to často bez náležitého finančního ohodnocení," řekla ministryně. Učitelé dostanou 250 korun za hodinu.

Ministerstvo se vyšší částkou chystá podpořit i mládežnické organizace, jako je skaut, turistické oddíly nebo domovy mládeže.

Povinný výdaj

Valachová minulý týden oznámila, že na sport, a to právě zejména dětí a mládeže, má stát povinně i v dalších letech dávat 3,5 miliardy korun. Podařilo se to vyjednat s ministerstvem financí. Nové je podle Valachové to, že taková suma se stane i pro příští roky součástí "směrných čísel", bude to povinný výdaj.

Koncepci sportu chce ministryně vládě předložit na přelomu roku 2015 a 2016. Příprava materiálu si podle ní vyžádá ještě několik měsíců.

Tento začátek školního roku je pro Valachovou první ve funkci. Ministryní je od půlky června, ve funkci vystřídala Marcela Chládka (ČSSD), který byl odvolán kvůli údajné šikaně zaměstnanců ministerstva.