Sobotka dal své čtvrteční rozhodnutí do souvislosti především s nařčením Chládka ze šikany vůči podřízeným. Uvedl, že z jeho pohledu přestal ministr splňovat přísné nároky, které spojuje s výkonem vysoké ústavní funkce člena vlády. Prezident Miloš Zeman, který ministry jmenuje a odvolává, se k návrhu vyjádří po nedělním setkání s premiérem v Lánech.

I když premiér Chládkovo působení v ministerském křesle hodnotil pozitivně, mezi politiky i odborníky se objevily hlasy, že ministrovo odvolání českému školství prospěje. Postupoval prý nekoncepčně a dělal a plánoval kroky, které by mohly školství škodit. Ministr se ke svému odvolání vyjádří dnes na tiskové konferenci. Ve čtvrtek prohlásil, že pro rezignaci nevidí důvod, šikanu zaměstnanců popírá.

V sociální demokracii už se začíná mluvit o možných Chládkových nástupcích. Skloňují se například jména poslanců Vlasty Bohdalové a Jiřího Zemánka, náměstka na ministerstvu školství Petra Hulinského nebo senátorky Evy Sykové. Objevuje se také jméno bývalé místopředsedkyně Senátu i sociální demokracie Aleny Gajdůškové, která se ve své funkci věnovala otázkám vědy. Někteří uvažují o náměstkyni ministra zdravotnictví Lence Tesce Arnoštové i dalších kandidátech. Více čtěte ZDE!