Pomoc přímo v Sýrii je podle šéfa české diplomacie Martina Stropnického (ANO) nejlepším způsobem, jak řešit problémy způsobené vleklým konfliktem.

"Dnes jsem schválil šest humanitárních projektů pro Sýrii za necelých 29 milionů Kč. Tyto peníze zajistí strádajícím civilistům jídlo, vodu, léky, přístřeší a vzdělání," oznámil Stropnický na twitteru. "Snažíme se řešit problémy v místě jejich vzniku, protože taková pomoc je nejúčinnější," dodal.

Peníze na šest nově schválených projektů ministerstvo poskytne z již schváleného balíku mimořádné finanční pomoci Sýrii pro období 2016 - 2019. Celkem jde o 195 milionů korun, z nichž se 40 milion využilo pro rok 2016 a 50 milionů pro rok 2017. Pro letošek se počítá s 60 miliony.

Nově odsouhlasené projekty se zaměřují na naléhavou pomoc syrskému obyvatelstvu. Například humanitární organizace Člověk v tísni zajistí opravu a vybavení škol nebo psychosociální pomoc pro učitele i děti v provincii Idlib. Organizace Magna získala dotaci na terénní zdravotní služby nebo dodávky léků, zdravotnického materiálu a školení personálu v severním Idlibu.

Pomoc půjde také do Damašku, kde Český červený kříž použije dotaci ministerstva na nákup a přepravu zdravotnického vybavení, například ultrazvuků. Další přibližně pětimilionové příspěvky využijí české organizace na podporu distribuce potravinové pomoci, rekvalifikace, opravu kanalizace nebo zlepšení hygienických podmínek vnitřně vysídlených a zranitelných skupin obyvatelstva.

Česká republika pomáhá v Sýrii dlouhodobě. V letech 2012 - 2016 bylo na tuto pomoc vynaloženo téměř 500 milionů korun, v roce 2017 dalších 200 milionů korun, sdělilo ministerstvo zahraničí. Česko aktivně pomáhá také v Jordánsku nebo Libanonu, které jsou rovněž postiženy syrským konfliktem. Soustřeďuje se zejména na pomoc syrským uprchlíkům a dětem.