K nejmajetnějším poslancům patří podle oznámení premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Do dokumentu napsal poměrně značný počet nemovitostí včetně několika v zahraničí, pohledávky asi za 170 milionů korun, kapitálové životní pojištění zhruba 102 milionů korun, přibližně 43 milionů korun na běžném účtu, akcie, dluhopisy a podílové listy, automobil za 3,6 milionu korun nebo hodinky za 900.000 korun.

Poměrně dlouhý soupis nemovitostí obsahuje oznámení Karla Schwarzenberga (TOP 09), patří k nim přes 120 pozemků. Nemovitosti Schwarzenberg připojil v samostatné tabulce k oznámení. Uvedl také, že má na účtech zhruba 44 milionů korun a automobil za 700 tisíc korun. Naopak splácí úvěr asi 8,8 milionu korun.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
OLAF u Čapího hnízda mluví o lžích, zatajování informací a podvodu

Poměrně netradiční údaje figurují v oznámení Tomáše Vymazala (Piráti). Vlastní podle dokumentu několik grafických karet asi za 170 tisíc korun a kryptoměnu za 160 tisíc korun. Vymazal rovněž přiznal, že dluží přibližně 22 500 korun za elektřinu.

Hned dva poslanci ANO vlastní podle oznámení historické automobily, a to Bentley MK v hodnotě tří milionů korun a Cadillac Cabrio z roku 1960 v poloviční ceně. V majetkových oznámeních některých členů dolní komory figurují například sbírka hodinek a budíků, sbírka známek, sochy, obrazy nebo investiční zlato. Občanský demokrat, bývalý skokan na lyžích Jakub Janda v něm uvedl dvě medaile z mistrovství světa. Ocenil je na 300 tisíc korun.

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský.
Pavel Rychetský: Uzrál čas k omezení poslanecké imunity

Ministerstvo spravedlnosti sdělilo, že ne všichni poslanci oznamovací povinnost splnili. Jména ale neuvedlo s poukazem na to, že jde o veřejně dostupný údaj, který lze dohledat přímo v registru. Ministerstvo zároveň upozornilo na technický problém u poslankyně Jany Levové (SPD), která podala oznámení datovou schránkou a dosud se řeší nahrání dokumentu do registru. V případě poslankyně ANO a nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) registr podle zjištění ČTK uvádí, že její oznámení nejsou dostupná veřejná a je možné do nich nahlédnout až po vyřízení žádosti.

"V případě zjištění, že některý veřejný funkcionář svou oznamovací povinnost nesplnil, předá ministerstvo spravedlnosti věc příslušnému přestupkovému orgánu, kterým je obecní úřad obce s rozšířenou působností, místně příslušný podle místa trvalého pobytu daného veřejného funkcionáře," uvedlo ministerstvo. Za tento přestupek hrozí postih až 50 tisíc korun.

Vstupní oznámení stejně jako centrální registr majetkových oznámení veřejných funkcionářů zavedla nedávná novela zákona o střetu zájmů. Oznámení poslanců dříve shromažďoval sněmovní mandátový a imunitní výbor.

Jeroným Tejc
Pelikán jmenoval náměstkem bývalého sociálního demokrata Tejce