Správní rada Vojenské zdravotní pojišťovny dnes odvolala ředitele pojišťovny Karla Šteina. Vedení pojišťovny považuje odvolání za neplatné, sdělil mluvčí pojišťovny Richard Medek. Podle informací redakce rada odvolala i svoji předsedkyni Jitku Šebkovou a na její místo zvolila dosavadní místopředsedkyni Lenku Poliakovou.

Podle Němečka místopředsedkyně nebyla ke svolání dnešního jednání oprávněna. „Zasedání nebylo právoplatně svoláno a naši zástupci se ho asi nemohou zúčastnit, protože by mohli činit právní kroky, za kterých by byla vůči nim vyvozována zodpovědnost," uvedl ministr.

Z patnáctičlenné správní rady se dnes v sídle pojišťovny sešlo devět členů, především zástupců ministerstev financí a obrany a také armády. U dvou z těchto členů ale existují právní pochybnosti o oprávněnosti členství.

Po odvolání Šteina pověřili podle mluvčího Medka řízením pojišťovny ekonomického náměstka Pavla Koláře. Mluvčí pojišťovny řekl, že podle vedení pojišťovny i ministerstva zdravotnictví bylo dnešní jednání, a tudíž i závěry z něho vyplývající, neplatné.

Členové zvolení za ministerstva spravovaná hnutím ANO usilovali o odvolání ředitele pojišťovny, která má asi 700.000 pojištěnců, už delší dobu. Proti tomu ale byla část členů.

Ministerstvo si podle něj nechalo zpracovat analýzu možných kroků v případě, že se znesvářená křídla ve správní radě nedohodnou. Na dotaz, zda by takovým krokem mohlo být uvalení nucené správy, Němeček řekl: „Nucená správa je krajní variantou. Pokud bude evidentní, že správní rada není schopna rozhodovat, že orgány pojišťovny jsou paralyzovány a že se to dotýká poskytovatelů zdravotní péče, my jsme povinni tento institut uplatnit."