Ráno odeslal rezignační dopis premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Předseda vlády pak ministrovu demisi převzal. Novinářům řekl, že Besserův krok očekával. Demisi doručí na Hrad kvůli nabitému programu až příští týden. Od TOP 09 a STAN čeká, že mu po neděli předloží nominaci na Besserova nástupce. STAN hodlá vybrat kandidáta na nového ministra v pondělí.

Besser měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím koupil byt na Floridě, ale v majetkovém přiznání to neuvedl. Společnost je navíc spjata s Besserovým přítelem, který byl odsouzen za korupci.

"Je to příspěvek ke zlepšení politické kultury v Česku," přivítal Besserův krok jeho stranický šéf a předseda sněmovní frakce TOP 09 a STAN Petr Gazdík. ČTK řekl, že Besser bude muset přes svou rezignaci vysvětlit kauzu stranickým kolegům. "Byť jsme zažili řadu mnohem horších kauz a ministr se korupce nedopustil, politik se s odsouzenými stýkat nesmí," míní.

Za nešťastné považuje Gazdík, že se do řešení kauzy připletla Besserova dlouho plánovaná návštěva Vatikánu, z níž se vrátil ve středu v podvečer. "Mediální tlak byl tak velký, že se nešlo nevyjadřovat," hájil Gazdík nekompromisní postup STAN. S Besserem, který je také poslancem, se chce sejít dnes odpoledne. Také Nečas se s končícím členem vlády hodlá osobně sejít. Před tím, než donese návrh na jeho jmenování na Hrad, bude s ním mluvit o představách o směřování ministerstva. Bessera na tiskové konferenci ocenil hlavně za práci v narovnání vztahů státu a církví.

"S povděkem zaznamenal" Besserovu rezignaci i předseda TOP 09 a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. "Vyvedl konsekvenci z toho, co se posledních týdnech stalo," řekl ČTK v Bruselu. Podle prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je Besserovo rozhodnutí krokem, kterého je třeba si vážit. "Jen zdůrazňuji, že pan ministr se nedopustil žádné korupce ani ničeho nečestného. Byl příliš neopatrný v tom, komu věří jako svému příteli," poznamenal.

Byt na Floridě

Bývalý starosta Berouna měl podíl ve společnosti Comoros Group, jejímž prostřednictvím koupil byt na Floridě. Na kauzu upozornil minulý čtvrtek internetový deník Insider. Ministr poté své angažmá ve firmě a podpisy pod smlouvami k jejímu bytu na Floridě vysvětloval tak, že chtěl pomoci příteli, podnikateli Pavlu Hráchovi. Ten byl již dříve odsouzen za uplácení ve státní konsolidační agentuře. V pondělí uspořádal Besser tiskovou konferenci před odletem do Říma, z cesty se pak vrátil ve středu večer. Jeho spolupracovníci avizovali, že se dostaví na večerní zasedání vlády, ale nestalo se tak.
Besser v pondělí řekl, že je připraven odejít, pokud mu bude prokázáno korupční jednání. Chtěl však před tím předložit kabinetu připravený zákon o církevních restitucích. Koaliční politici mu ale dali najevo, že jim jeho kauza vadí.

Kalousek připustil, že o Besserově nástupci se jedná v kuloárech. "Ale žádné oficiální nominační jednání neproběhlo. My zcela respektujeme nominační právo STAN," uvedl. Dodal, že "konečnou personální pravomoc" má při nominacích Schwarzenberg. Ten nechá výběr na STAN.

"Není to na mně nebo na předsednictví topky, aby to určovala, nýbrž to je na Starostech a nezávislých. Zdá se, že to bude zkušená politička, bývalá starostka Vizovic, ale uvidíme," naznačil Schwarzenberg, které ze jmen, o nichž se spekuluje, se nakonec u ministerské funkce objeví. Možnou nominaci poslankyně TOP 09 Aleny Hanákové potvrdil i Gazdík. Podle médií jsou na seznamu kandidátů také například náměstek ministra Radek Zdráhal nebo jeho žena, muzikantka Zuzana Lapčíková. Gazdík hovoří o celkem sedmi kandidátech.

"Rezignace byla zcela na místě, mohla možná přijít o několik dnů dříve," řekl novinářům předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Besser podle něho patří k členům vlády, po nichž nezbylo nic pozitivního. Podle exministra kultury za ČSSD Vítězslava Jandáka měl Besser odstoupit už kvůli pochybením, kterých se dopustil při správě resortu. Připomenul spory o Besserův přístup k památkové péči. Vyčítá mu také, že odvolal z funkce ředitele Národního filmového archivu Vladimíra Opělu a připravil sporné sloučení Státní opery s Národním divadlem. Od nového ministra očekává, že plány na spojení dvou pražských scén od 1. ledna zruší.

Výběr rozhodnutí odstupujícího ministra kultury Jiřího Bessera (za TOP 09), která vzbudila pozornost:

- Letos v lednu Besser odvolal dlouholetého ředitele památkové inspekce Jiřího Varhaníka. Nelíbila se mu dosavadní práce inspekce, která je kontrolním orgánem ministerstva kultury, a nedostatečná spolupráce s ostatními pracovišti ministerstva i s krajskými a městskými úřady památkové péče. Inspekce podle ministra v posledních letech jen sporadicky informovala o závěrech, které získala při provádění dozoru a komplikovala tak práci dalším úřadům.
- Začátkem března ministr kultury odvolal pověřeného ředitele Státní opery Praha (SOP) Dolanského a vedením pověřil ředitele Národního divadla (ND) Ondřeje Černého. Stalo se tak v souvislosti s chystaným spojením operního domu s ND, se kterým Dolanský nesouhlasil. S koncem samostatnosti SOP nesouhlasí část odborné veřejnosti a proti plánu protestovali i zaměstnanci, Besser nicméně spojení oficiálně oznámil začátkem června. Obě instituce mají být sloučeny od začátku roku 2012.
- Pozornost vyvolalo i květnové jmenování nového šéfa Národní galerie, kterým se stal ekonom Vladimír Rösel. Ministrovi jej doporučila odborná komise, části odborníků ale vadí, že Rösel nemá kunsthistorické vzdělání ani dostatek zkušeností v umělecké oblasti. Mezi výrazné Röselovy kritiky patří například jeho předchůdce ve funkci Milan Knížák.
- Besser ovlivnil i rozhodování o osudu několika historických budov, například v květnu vrátil památkářům k přezkoumání ochranu funkcionalistické budovy Nákladového nádraží Žižkov v Praze. Ministerstvo kultury část nádraží vyhlásilo kulturní památkou v prosinci 2010, majitel se ale odvolal a jeho odvoláním se zabývala rozkladová komise ministerstva, která doporučila vrátit věc památkářům. Ministr pak doporučení vyhověl. Jen o několik dní později umožnil demolici domu na rohu Opletalovy ulice a Václavského náměstí v Praze, což vyvolalo silnou vlnu nevole některých odborníků i veřejnosti.
- Ministerstvo kultury pod Besserovým vedením pokročilo při přípravách majetkového vyrovnání státu s církvemi. Dohoda, kterou bylo letos vyjednávání uzavřeno po letech diskusí a již koncem září schválila vláda, počítá s tím, že stát během třiceti let církvím zaplatí celkem 59 miliard korun, asi 56 procent majetku by jim měl vrátit v naturálních restitucích. Vyrovnání by mohlo začít od roku 2013. Objevily se ale obavy, že zákon překročí dosavadní restituční hranici 25. února 1948, podle Besserova vyjádření jsou ale takové obavy neopodstatněné.
- V posledních týdnech pak vzbudilo pozornost odvolání dlouholetého ředitele Národního filmového archivu (NFA) Vladimíra Opěly. Podle médií jej Besser začátkem listopadu odvolal kvůli Opělovu nesouhlasu s nestandardním postupem při výběru dodavatele pro stavbu nového depozitáře. Besser ale řekl, že důvodem odvolání bylo to, že filmový archiv vyplácel při přípravách stavby neoprávněně miliony korun.