„Z informací, které zatím mám, které jsem dostal na základě studie celé řady materiálů, tak jsem zatím neviděl žádné zásadní argumenty, které by odůvodňovaly prolomení limitů, a to ani v té první chvíli v Bílině," řekl novinářům Brabec. Rozhodnutí o limitech těžby by se podle něj mělo řídit výhradně ekonomickým dopadem. „Nejde o politické rozhodnutí, muselo by to být výsostně ekonomické rozhodnutí, jinak řečeno ve veřejném zájmu obyvatel České republiky, nikoli několika lidí," doplnil Brabec.

Litvínov a Horní Jiřetín, který je možným pokračováním těžby bezprostředně ohrožen, trvají na tom, že limity by měly zůstat zachovány. „Limity byly jednou stanoveny a podle mého názoru by mělo být řečeno, že platí navždy, měly by být zakotveny i nějakým zákonným způsobem, formou zákona jako trvalé a neměnné," řekl starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ). Litvínov by zašel ještě dál a zásoby hnědého uhlí odepsal. „Pokud by se zásoby odepsaly, bylo by to ideální," řekla litvínovská starostka Kamila Bláhová (ANO).

Do konce června

Brabec chce, aby vláda o limitech v severních Čechách rozhodla do konce června. Původně měl kabinet aktualizaci státní energetické koncepce projednat do konce června, ministerstvo průmyslu a obchodu ale ještě zpracovává analýzy dopadu prolomení či neprolomení limitů. „Život je krátký a já si myslím, že bychom měli o věcech rozhodovat. Pevně věřím, že se rozhodne do konce června," uvedl Brabec. Co nejrychlejší rozhodnutí žádají i obě města. „Doufáme, že červnový termín je nejzazší a není vůbec přípustné, aby se rozhodovalo separátně o státní energetické koncepci a o limitech, musí to jít ruku v ruce," dodala Bláhová. Buřt míní, že posun nahrává zastáncům prolomení limitů, kteří získali čas na to, aby mohli lobbovat a ovlivnit ministry, poslance a další politiky.

Kolem případného prolomení limitů se v posledních týdnech rozpoutala ostrá diskuse. Ministerstvo průmyslu zpracovalo čtyři varianty, jak s limity stanovenými v roce 1991 dále nakládat. Vedle jejich úplného prolomení, úplného zachování nebo uvolnění pouze v dole Bílina je ve hře také varianta posunutí limitů v Bílině a částečně i v dole ČSA, kde těží Severní energetická.

Prolomení limitů těžby podporuje Ústecký kraj i část místních samospráv, mimo jiné Most. Pokračování těžby za limity podpořil na nedávné návštěvě kraje i prezident Miloš Zeman.