Velmi předčasné je podle dnešního prohlášení ministra hovořit budoucím složení rady, musí se prý také stanovit, jak se bude její předseda vybírat. K seznamu vybraných ministr řekl: „Je to přípravný orgán k budoucí národní radě. Musíme si vyjasnit, jak bude její funkce vypadat".
To by ale Deníku nesměla ve středu poslat mluvčí ministerstva školství Klára Bílá e-mail, v němž se píše: „Posílám slíbené info: složení Národní rady pro vzdělávání, předsedou bude bývalý prezident ČR Václav Klaus, rada bude poradním orgánem ministra, nejdříve vyzkoušíme činnost národní rady, pak se zváží legislativní ukotvení." Z toho vyplývá, že ministerstvo zveřejnilo přímo složení rady (ne přípravného výboru) a do budoucna chtělo hledat způsob jejího právního ukotvení. „V této fázi to bude poradní orgán ministra. Po příkladu Finska chci ale v budoucnu Národní radu pro vzdělávání zakomponovat do zákona tak, aby představovala kontinuitu vzdělávací politiky," řekl Deníku ministr Chládek.
Co přesně zaznělo
Ministr dnes ČTK řekl, že úkolem orgánu, v jehož čele Klaus stojí, je připravit podklady pro zakotvení Národní rady pro vzdělávání do zákona. Včera však v rozhovoru pro Deník mluvil úplně jinak: „Do čela rady (jsem) vybral bývalého prezidenta Václava Klause, který razí ve vzdělávání trochu jinou teorii než já. V některých věcech se shodneme, v jiných ne, ale tak to má být. (…) Václav Klaus je nepochybně významnou osobností české současnosti, takže i díky jeho angažmá bude mít rada potřebnou prestiž. A dále dodal: „Jsem velmi rád, že se ujme role prvního předsedy rady. V ní zasedne řada výrazných osobností včetně dvou rektorů." (Celý rozhovor čtěte zde.)
Ministr změnil své stanovisko zřejmě pod tlakem občanských sdružení „Jsme překvapeni tím, kterého z Klausů si ministr Chládek vybral jako předsedu Národní rady pro vzdělávání. Bylo by srozumitelné, kdyby jím byl Václav Klaus mladší, jeho otec se však o vzdělávací politiku nikdy výrazně nezajímal. Připomeňme si například, jak celkem nepochopitelně chválil (někdejšího) ministra (Josefa) Dobeše, který málem zlikvidoval české školství," uvedl v oficiálním prohlášení Zdeněk Slejška, ředitel sdružení EDUin, které se dlouhodobě specializuje na oblast vzdělání.
Otevřenou výzvu ministru školství kvůli tomu adresovaly také občanské iniciativy Nadační fond proti korupci, Veřejnost proti korupci a Vraťte nám stát!. „Ministr školství Marcel Chládek tímto svým osobním rozhodnutím legitimizuje odkaz Václava Klause, který je zvláště po jeho loňské prezidentské amnestii velmi sporný. Za tímto krokem se mohou skrývat i politické a obchodní zájmy Václava Klause ml., což nově zřízenou Národní radu pro vzdělávání diskredituje na samotném počátku její existence," uvedli.
Čtěte také: Václav Klaus stane v čele rady pro vzdělávání
Složení Národní rady pro vzdělávání podle e-mailu z ministerstva školstvíprof. Ing. Václav KLAUS, CSc. - bývalý prezident ČR - předseda
Ing. Jan MUHLFEIT - poradce investičního fondu Atlantic Bridge pro oblast začínajících firem
RNDr. Ivanka HÁJKOVÁ - držitelka ocenění Zlatý Ámos 2014
prof. MUDr. Tomáš ZIMA, DrSc. - rektor UK, předseda České konference rektorů
prof. Ing. Petr KONVALINKA, CSc. - rektor ČVUT
prof. Ing. Jiří DRAHOŠ, DrSc., dr.h.c. - předseda Akademie věd
Ing. Jiří ZAJÍČEK - předseda Unie školských asociací ČR - CZESHA
RNDr. Jiří KUHN - předseda Asociace ředitelů gymnázií
Mgr. František DOBŠÍK - předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství
PaedDr. Josef NOVOTNÝ - hejtman, předseda školské komise Asociace krajů
Ing. Jaroslav HANÁK - prezident Svazu průmyslu a dopravy
Ing. Miroslav TOMAN - předseda Agrární komory ČR
Ing. Vladimír DLOUHÝ, CSc. - prezident Hospodářské komory
doc. PaedDr. Radka WILDOVÁ, CSc. - děkanka PedF UK, členka Asociace děkanů pedagogických fakult
doc. PhDr. Jaroslav VETEŠKA, Ph.D. - předseda České andragogické společnosti