Změny kritizuje zejména vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle Chovance se chová hystericky. Ministr vnitra odmítl, že by podpisem reformy porušil podmínky koaliční smlouvy, jak tvrdí Babiš.

Předseda ANO předtím uvedl, že pokud bude reforma podepsána, hnutí zřejmě vypoví koaliční smlouvu. Vypovězení musí ještě schválit předsednictvo a neznamená odchod z vlády, v té chce ANO zůstat a plnit program, řekl Babiš. Chovanec si ale neumí představit, jak by hnutí ANO mohlo dál fungovat ve vládě, pokud by vypovědělo koaliční smlouvu.

Dohoda s premiérem

Chovanec uvedl, že podpis pod reformu připojil po dohodě s premiérem, který dnes odletěl na několikadenní návštěvu Číny. „Pan premiér je o mých krocích obeznámen, bez dohody s panem premiérem bych to neudělal," konstatoval Chovanec. Slíbil také, že do reorganizace budou zapracovány připomínky státních zástupců, které přednesl šéf žalobců Pavel Zeman.

Ministr vnitra se znovu vymezil proti kritice hnutí ANO. To se podle Chovance snaží zastavit změnu za pomocí svých médií, čímž poukázal na to, že do koncernu ministra financí Babiše Agrofert patří i mediální skupina Mafra vydávající mimo jiné deník Lidové noviny. „Policie se nikdy nestane divizí Agrofertu," řekl ministr vnitra.

Reforma bude platit od 1. srpna, tedy o měsíc později, než se původně plánovalo. Ministr vnitra odklad zdůvodnil tím, že policie kvůli mediální štvanici neměla dost času ji připravit. Policisté z ÚOOZ, kteří proti změně vystupovali, tak podle Chovance budou mít víc času se s plánem prezidia seznámit. Odmítl, že by za odložením byl tlak koaličních partnerů. Kvůli eskalaci situace Chovanec lituje toho, že reformu nepodepsal dřív.

Chovanec také komentoval úterní jednání bezpečnostní rady, na kterém se prý účastníci překřikovali. „Bezpečnostní rada státu, kdy na suché konstatování premiéra ‚pane ministře, tu bezpečnostní radu řídím já, jsem premiér' je odpověď ‚zítra jím mohu být já'… Nezlobte se na mě, nezdá se mi, že by hnutí ANO hledalo dohodu," poznamenal.

Debaty kolem reformy policie trvají týden

Výběr událostí kolem chystané reorganizace policejních útvarů:

6. června:

Server Lidovky.cz napsal, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v dopise premiérovi a členům vlády kritizuje případné sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru. Podle Zemana to může ohrozit vyšetřování složitých kauz. Policie plán nepotvrdila.

8. června:

Policejní prezident Tomáš Tuhý oznámil, že policie chce vybudovat Národní centrálu proti organizovanému zločinu, pod kterou by měly spadat Útvar proti organizovanému zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Nový útvar měla policie připravovat od července.
Předsedové koaličních stran řešili chystanou reorganizaci. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) řekl, že si vyžádali informace od ministra vnitra a policejního prezidenta. Hnutí ANO požádalo kvůli reorganizaci o dohodovací jednání s koaličními partnery, kterého by se měli zúčastnit i státní zástupci.
Šéf ÚOOZ Robert Šlachta vyjádřil znepokojení nad tím, že ho vedení neinformovalo o reorganizaci; nevyloučil odchod ze služby.

9. června:

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že pokud se reorganizace nedotkne živých kauz, nemá důvod ji nepodepsat.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že změny v policii jsou v kompetenci jejího prezidenta a ministra vnitra. Jde podle něj o odbornou záležitost, do které politici nemají vstupovat. Svolal také na 15. června koaliční dohodovací schůzku.
Šéf žalobců Zeman se sešel s premiérem a Chovancem. Schůzka jeho obavy ze snížení kvality práce policie nerozptýlila. Na policejním prezidiu se konala schůzka, které se zúčastnili i Šlachta a šéf ÚOKFK Jaroslav Vild. Šlachta později oznámil, že on i další členové vedení ÚOOZ požádají o odchod do civilu.
Šlachtův krok vyostřil spory ve vládě. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) obvinil Chovance z destabilizace policie, ministr vnitra zase Babiše z dezinformační kampaně. Babiš také řekl, že hnutí ANO zváží setrvání ve vládě.

10. června:

Ředitel ÚOOZ Šlachta rezignoval.
Babiš vyzval Sobotku ke zrušení policejní reformy. Premiér k tomu řekl, že koaliční vláda nemůže fungovat na základě ultimát. Pokračovaly slovní přestřelky mezi koalicí. Babiš prohlásil, že ministr vnitra destabilizuje policii před podzimními krajskými volbami, podle premiéra Sobotky naopak ANO nerespektuje nezávislost policie.
Žalobce z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci Petr Šereda řekl, že kvůli reorganizaci přijali opatření u dvou kauz, které považují za závažné. Jejich spisy mají být převezeny na VSZ (podle Práva se jedná o spisy a důkazy ke kauze někdejší šéfky kabinetu Jany Nagyové (nyní Nečasové) a kauze Vidkun údajné korupce v Olomouci).
Sobotka na žádost policejního prezidenta svolal na 14. června jednání Bezpečnostní rady státu.

12. června:

Babiš uvedl, že hnutí ANO nechce opustit koalici. Požaduje jen, aby partneři uznali, že změny v policii nejsou připravené a že by měl policejní prezident Tuhý rezignovat.
Ministr Chovanec oznámil, že chce podepsat reorganizaci policie po úterním jednání Bezpečnostní rady státu.

13. června:

Olomoučtí žalobci v souvislosti s reorganizací vyslechli na policejním prezidiu dvě osoby. Prověřují, zda za plánem není tři roky starý plán na odstranění Šlachty.
Prezident Zeman se sešel s Chovancem a Babišem. Po jednáních navrhl k reorganizaci policie ještě společnou schůzku s oběma politiky.

14. června:

Prezident vyzval strany vládní koalice, aby udržely vládu až do sněmovních voleb v příštím roce.
Širší vedení ÚOOZ se setkalo s Chovancem a policejním prezidentem Tuhým. Seznámili je se svými výhradami k reorganizaci.
Jednala Bezpečnostní rada státu. Výsledkem bylo to, že policie odloží plánovanou reorganizaci ze začátku července na začátek srpna. Chovanec se rozhodl, že reformu nepodepíše před dnešním jednáním koalice. Nejvyšší státní zástupce Zeman dostal od policejního prezidia příslib, že zapracuje do změn jeho připomínky.

15. června:

Uskutečnilo se dohodovací řízení. Babiš řekl, že reforma není záležitostí pouze ministerstva vnitra. Pokud tak ČSSD dál bude argumentovat, uvažuje ANO o vypovězení koaliční smlouvy. Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek vyzval Sobotku, aby s Chovancem ještě zvážili podpis pod reorganizací.
Sobotka se vyjádřil, že na vedení policie a ministra vnitra nelze vytvářet nátlak tím, že ANO avizuje vypovězení koaliční smlouvy.
Šlachta řekl serveru Aktuálně.cz, že si chce svůj odchod od policie kvůli posunutí reorganizace ještě promyslet (bylo oznámeno, že ÚOOZ dočasně povede bývalý šéf protikorupční policie Milan Komárek).
Prezident Zeman řekl České televizi, že by nepřijal případnou rezignaci Chovance ani Babiše. O reorganizaci prezident jednal s nejvyšším státním zástupcem Zemanem.
Babiš se vyjádřil, že pokud Chovanec podepíše reorganizaci, bude to hrubé porušení koaliční smlouvy a ANO ji zřejmě vypoví. Výpověď ale nemusí znamenat odchod z vlády, v té chce ANO zůstat.
Chovanec podepsal reformu policie, učinil tak po dohodě se Sobotkou. KDU-ČSL uvedla, že ministr vnitra tak přebírá politickou odpovědnost za její výsledky a dopady.