„Náš obrovský problém je v tom, že nemáme ve vietnamské komunitě de facto žádné agenty. Nemáme vhled do té komunity, ta komunita je naprosto uzavřená," prohlásil Chovanec. Ministr nekritizoval práci policie, která podle něj pracuje podle možností, jaké od státu dostala.

Loni policie v Česku zabavila rekordní množství 735 kilogramů marihuany a téměř 70 kilogramů pervitinu. Podle ministra to ale nestačí. „Na území České republiky se podle dostupných statistik vyrobí šest tun drogy a policisté zachytí několik desítek kilo," uvedl Chovanec.

Drogové podsvětí podle loňské výroční zprávy Národní protidrogové centrály ovládly právě zločinecké skupiny z Vietnamu, které se v posledních letech zaměřily na výrobu marihuany i pervitinu. V poslední době se ale odklánějí od pěstování konopí a aktivity přesouvají k výrobě pervitinu.

Pervitin končí v Německu

Útlum aktivit asijských gangů by mohla přinést česko-vietnamská dohoda o vydávání zločinců, kteří by si případné tresty odpykali v drsnějších podmínkách vietnamských vězení. „Teď se blížíme k mezinárodní dohodě, která by to umožnila. Postrašující účinek by to pro ně mohlo mít," podotkl Chovanec. Důležitá je podle něj také spolupráce se sousedním Německem, kam putuje většina v česku vyrobeného pervitinu.

„Já se domnívám, že Česká republika je v potírání drogové kriminality poměrně daleko, a to jak na úrovni centrálních orgánů policie, tak na úrovni státního zastupitelství," reagoval Nejvyšší státního zástupce Pavel Zeman. Výroba pervitinu a jeho vývoz do Německa je ale podle něj velký problém, na kterém se spolupracuje. „Boj s drogami je nekonečný. Nikdy drogy nevymýtíme. Můžeme se maximálně snažit je omezit. Musí fungovat prevence i represe," zdůraznil Zeman.