„V případě otevření zahrádek je rozhodující incidence 75 případů na sto tisíc obyvatel. Předpokládáme, že v pondělí by byla na úrovni přibližně stovky. Je pravda, že jsme říkali, že to nemůže být dříve než 17. května. To znamená, že máme sedm dní na to, abychom to srazili na úroveň 75, anebo se k tomu alespoň přiblížit," řekl Havlíček s tím, že incidence je orientační. Rozhodující jsou další faktory. 

Výuka v době pandemie.
V pondělí se otevřou školy ve všech krajích. Vláda rovněž prodloužila kompenzace

„Musí se prokázat snižující trend a snižující počet pacientů v nemocnicích a podobně. Dnes to definitivně slíbit nemůžeme, ale počkejme si do pondělí, kdy vše vždycky vše definitivně potvrdíme. V nejhorším případě to potvrzujeme až ve čtvrtek, podle toho, jak se to bude vyvíjet," dodal ministr.

"Věříme, že najdeme kompromis a podle našeho názoru je šance, že 17. května by se to mohlo spustit. Stejně jako penziony a hotely, kde by probíhaly antigenní testy. Je tam však ta podmínka 75 na 100 tisíc,“ uvedl Havlíček.

Denní nárůsty počtu případů covidu-19 klesají postupně od začátku března, kdy dosahovaly téměř 17 tisíc. Ve středu se poprvé po dlouhé době dostal nárůst pod dvě tisícovky za všední den. O víkendech se sice počty nově nakažených v posledních týdnech dostaly dokonce i pod 1000, ale během víkendů se mnohem méně testuje.

Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: Otevřené obchody, služby a další. Co vše se změní od pondělí

Hranice sta nových případů nákazy novým typem koronaviru týdně na 100 tisíc obyvatel, kterou vláda podmiňovala otevírání škol, dosáhne Česko podle modelů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) nejspíš mezi 9. a 14. květnem. Regiony, kde je vývoj epidemie stále rizikový, jsou dál Zlínský, Ústecký a Jihočeský kraj. Některé oblasti Karlovarského a Královéhradeckého kraje mají i menší než poloviční počet nakažených. K úterý byl počet nových případů za týden na 100 tisíc obyvatel 123.