Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr Heger: Nebezpečí přemůžeme plošným zákazem

Praha /ROZHOVOR/ – Ustaraně, nevyspale a nepříliš optimisticky vypadal včera ministr zdravotnictví Leoš Heger. Absolvoval noční výjezd na severní Moravu, před sebou měl zasedání krizového štábu a perný víkend. Statistické přehledy mluví jasně – na otravu metanolem zemřelo 19 lidí, desítky dalších jsou v nemocnicích, zdroj výroby jedovatého alkoholu stále není odhalen. Bude-li to pokračovat, Česko se stane středoevropským ostrůvkem prohibice.

15.9.2012 61
SDÍLEJ:

Leoš HegerFoto: Deník/Martin Divíšek

Jsme svědky tragédie nevídaných rozměrů. Vyskytlo se v minulosti na našem území něco podobného?
Metylalkohol jako jed byl dosud v České republice považován za věc, která patří minulosti. Velké otravy byly známé za 2. světové války, kdy se přidával do benzinu. Od té doby tady žádné větší postižení nebylo, určitě ne 
v potravinářství a distribučním řetězci. Metanol je průmyslově a laboratorně k dispozici, takže byly zaregistrovány otravy sebevražedného charakteru, ale události posledního týdne jsou výjimečné.

Roční spotřeba metanolu v Česku je vysoká, nicméně u nás se nevyrábí. Logicky se nabízí otázka, zda k přimíchání metanolu došlo v zahraničí u výrobce, nebo až po jeho dovozu k nám?
Cokoliv bych řekl bude jen spekulace. Lidé, kteří pracují s černým alkoholem, to dělají proto, že etylalkohol je zatížen velmi silnou daní. Pokud si ho opatří z průmyslové sféry ve formě denaturovaného lihu, který zdaněný není a dá se vyčistit tak, aby to konzument nepoznal, mají otevřenou cestu k poměrně vysokým ziskům. Pochopitelně je nelegální a my máme kontrolní mechanismy, které tomu brání.

Ukazuje se, že ne dost efektivně. Občané si přece platí formou daní státní úředníky, inspektory, hygieniky, celníky či policisty, aby je ochránili. Přesto sem někdo metanol pro černý trh přivezl a distribuoval v obchodní síti. Jak je to možné?
Nedokážu to posoudit, je to věc celní správy a ministerstva financí. Ve všech zemích, kde jsou nějaké produkty různě zdaněné, existuje černý trh a pašování. Jako příklad může sloužit drogová scéna, kde kontrola je velmi silná, a přesto se tu a tam nějaký kontingent pašovaného zboží objeví.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger

Jenže v případě drog nikdo nepochybuje o značném úsilí policie, úspěchy na tomto poli jsou poměrně značné. Naopak u černého trhu s alkoholem, jehož podíl činí v tomto odvětví až 
20 procent, se dá spíš mluvit o rezignaci státních orgánů. Nebylo jen otázkou času, kdy se nějaký velký malér stane?
Oddělil bych to. Organizace celní správy byla po zavedení schengenských dohod změněna, její síly byly nasazeny právě na tento segment. Před šesti či osmi lety se zavedlo kolkování lahví. Stát 
s tím tedy určitě bojuje, statistiky ale k dispozici nejsou, protože nelze zjistit, kolik černého alkoholu z jeho celkového objemu bylo zabaveno. Po této aféře se jistě budou hledat další účinné kroky, ale směřuje to hlavně na celníky a policisty.

Hygiena, která spadá pod vás, tedy s tím nemá nic společného?
Proto jsem chtěl odpověď na vaši otázku rozdělit. Tragédie, k níž nyní došlo, je pravděpodobně způsobena úplně jinými lidmi než těmi, kteří provozují pašerácký byznys. Pro černý obchod 
s alkoholem je tenhle skandál obrovskou ránou. Stát se nyní na něj zaměří s daleko větší vehemencí. Ti, kdo do nezdaněného pančovaného alkoholu metylalkohol přidali, jim prokázali špatnou službu.

Unie výrobců a dovozců lihovin říká, že by pomohlo, kdyby se alkohol nesměl stáčet a prodávat v šestilitrových barelech. Ty lze plnit nekvalitním pitím, aniž by se musel měnit kolek. Mluvili jste o tom na vládě?
Hovořil o tom ministr zemědělství, protože to patří pod něj, sleduje to potravinářská inspekce. Myslím ale, že k tomu dojde. Já bych byl pro. Tlačit budou i výrobci lihovin, kteří vše poctivě zdaňují a mají logický zájem na omezení černého trhu.

Leoš Heger

Ministr zemědělství Petr Bendl mi už v pondělí řekl, že kauza ukazuje na systémové nedostatky a kompetenční spory mezi jeho a vaším resortem, například ohledně kontrol v restauracích. Nehoníte moc zajíců najednou – a nemám na mysli jen alkohol, ale i potraviny vůbec?
Na to můžete nazírat z různých směrů. Já bych dokonce řekl, že aféry se zkaženými nebo prošlými potravinami prokazují funkčnost kontrol. Výrobci mají obecně tendenci si věci zjednodušovat 
a zkoušejí, kam až mohou zajít. Proto ty kontroly máme 
a podle mne fungují docela dobře. Nepodléhejme ale iluzi, že prověřování kvality může šizení zcela odstranit. V každém byznysu se objevuje frakce nepoctivců.

Možná by stálo za to, zvýšit sankce. Mimochodem působilo dost zvláštně, že ještě ve čtvrtek si členové krizového štábu nebyli jisti, jaký trest hrozí stánkařům za porušení plošného zákazu prodeje tvrdého alkoholu.
Sazby za trestné činy 
v případě obecného ohrožení 
s důsledky na zdraví jsou jasné. A poměrně rychle se vyjasnily i správní postihy. Hned na místě je možné uložit pokutu až do výše dvou milionů korun a rozhodnout o zavření provozovny. Represivní opatření ale nikdy nemají stoprocentní účinek, někteří lidé se vysmeknou ze všeho. Pravděpodobnost, že to někdo bude zkoušet i za těch zpřísněných opatření, je ovšem podstatně menší. Také nám šlo o vyvolání jisté paniky mezi prodejci i spotřebiteli, aby si uvědomili, že se děje něco mimořádného a riziko je velké.

Nebojíte se, že až zrušíte plošný zákaz, prodejci schované láhve vytáhnou a metanolová otrava se objeví znovu?
Veškeré úsilí kontrolních orgánů směřuje k tomu, aby se k policii dostalo co nejvíce informací a zachycených vzorků. Budou tak moci plošně analyzovat, kde se to vyskytuje a jaká je mezi těmi místy souvislost. Hledají toho pavouka, který by měl vést 
k odhalení hlavního zdroje, který utnou. Prodejci vědí, že kupovali něco nelegálního,
a určitě dají do svých skladů echo, aby se toho zbavili. Podle mne se to stane, i když se policii nepovede úplně odhalit celou distribuční síť. Tam totiž padnou obrovské tresty, zemřelo přece 19 lidí. Všem, kdo se na tom nějak podíleli, hrozí vězení, ale také ztráta byznysu. Byli by blázni, kdyby to riskovali 
a pokračovali v tom dál.

Leoš Heger

Stát tedy neuvažuje o vykoupení tvrdého alkoholu ze stánků?
Ne.

Metanolový případ také otevřel otázku, jak jsme na tom v Česku se spotřebou tvrdého alkoholu. Některé statistiky jsou hrozivé, v Evropě jsme na druhém místě, náklady na léčbu alkoholismu a s ním spojených nemocí činí miliardy korun ročně. Poslední masová otrava metylalkoholem byla zaznamenána v Bangladéši. Ve světových médiích se Česko nyní objevuje jako země pijanů. Trápí vás to jako lékaře a člena vlády?
To je samozřejmě velký problém. Působí to nejen zdravotní komplikace, ale 
i zvýšený výskyt sociopatologických jevů. Ve světě se ale dosud nenašel model, který by nadměrnému pití dokázal zabránit. Ví se, že když se postupuje represivně až k prohibici, možná se sníží spotřeba alkoholu, ale zase se zvýší kriminalita. Mimochodem statistiky dokazují, že takovýchto otrav nekvalitním alkoholem je daleko více ve skandinávských zemích, kde existuje poloviční prohibice. Několik desítek otrav metanolem ročně tam je běžných. Lidé prostě zákazy obcházejí. Na druhé straně jsou země, například Francie, kde je také vysoká konzumace alkoholu, ale oni s tím dokážou žít kulturněji než my. Velkou roli v tom hraje i sociální rozvrstvení společnosti.

Je prokázané, že lidé ze sociálně slabších vrstev, kteří třeba dlouhodobě nemají práci, si peníze na pití najdou vždycky?
To bohužel platí s tím, že když si je nenajdou, požívají všechny možné sajrajty. Když jsem byl mladší, tak se vědělo, že různí desperátní lidé pili líh z vařičů, také Okena 
a Iron byly oblíbené. To jen ukazuje, že v každé společnosti je nějaké procento lidí, kteří tomu propadnou.

Účinný medicínský recept neexistuje?
Určitě ne. Samozřejmě máme preventivní programy a odvykací léčbu, ale tohle je spíš problém sociologický 
a psychologický. Když je člověk slabá povaha a nemá vůli podstoupit léčení, úspěšnost není velká.

Veřejnost je zaskočena i tím, že metanol je skutečný zabiják 
a nemoc postupuje hrozně rychle. Jakou mají vůbec nemocní naději na vyléčení?
Problém je, že příznaky jsou hodně obecné, moc se neliší od toho, jak se cítíte, když přeberete. Bolí vás hlava, je vám nevolno, chce se vám spát. U metanolu to ale trvá déle, a než si člověk uvědomí, že by mohlo jít o něco jiného, je nebezpečný proces v organismu rozjetý. Nejdůležitější je přiznat si podezření, že je něco v nepořádku 
a rychle vyhledat lékaře. Pak léčba možná je, ihned se musí ovlivnit metabolismus a zabránit nežádoucím účinkům. Když člověk upadne do bezvědomí a přestane vidět, je to už pro lékaře obtížné. Je to patrné i z vysokého počtu úmrtí, jde asi o třicet procent ze všech záchytů.

Předpokládáte, že nemocných už nebude přibývat?
To si říct netroufám, síť distributorů zatím rozkrytá není a neví se, jestli výrobce namíchal metanol do několika málo barelů, nebo zda toho byla cisterna a dostalo se to k prodejcům v širším měřítku. Musíme pár dní počkat, jestli případů nebude přibývat. Kdyby ano, bude se muset vyhlásit úplná prohibice. (Toto mimořádné opatření skutečně ministr vyhlásil – v pátek v 19.00.)

Leoš Heger

KDO JE MUDr. LEOŠ HEGER

• Narodil se 11. února 1948.
• Absolvoval Lékařskou fakultu UK, poté pracoval jako rentgenolog ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, 13 let ji vedl.
• V roce 2008 kandidoval jako nestraník za ODS do Senátu, 
v druhém kole neuspěl.
• Členem TOP 09 je tři roky, za tuto stranu byl zvolen do sněmovny a od června 2010 je ministrem zdravotnictví.

Autor: Kateřina Perknerová

15.9.2012 VSTUP DO DISKUSE 61
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Ozbrojenci v Luhansku
5

Do ulic Luhansku vyrazili ozbrojenci. Spekuluje se o převratu mezi separatisty

Geniální tvůrce Hledá se Nemo čelí obvinění. Rád se objímal s děvčaty

Po více než 20 letech se kolegyním jednoho z nejlepších animátorů od dob Walta Disneyho Johna Lassetera podařilo obvinit ze sexuálního obtěžování. Jeho femistické kolegyně o něm totiž uvedly, že se rád objímal s ženami. Ve firmě Pixar mu prý přezdívali "Objímač“ (Hugger). Geniální animátor a režisér se podílel na filmech jako Hledá se Nemo, Toy Story nebo Příběh brouka.

Z kotle unikal plyn. Snahy záchranářů o oživení muže byly v Břeclavi marné

Okolnosti smrti staršího muže prověřují od středy policisté v Břeclavi. Obyvatel tamní Hřbitovní ulice podle dostupných informací zemřel kvůli plynu unikajícímu z kotle. Zachranáři se jej pokoušeli oživit, ale marně.

Oklamal arbitra, dostal stopku. Anglie poprvé trestá simulanta

/VIDEO/ Štvou vás teatrální pády, jimiž si fotbalisté chtějí vymodlit faul a třeba i penaltu? Nejen v Česku, ale i v Anglii bylo na začátku tohoto ročníku zavedeno nové pravidlo: za oklamání arbitra může přijít stopka. A teď mají na ostrovech (míněno v Premier League) prvního hříšníka. Stal se jím Oumar Niasse.

AKTUALIZOVÁNO

Šéfem Sněmovny byl zvolen Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů

/PŘÍMÝ PŘENOS/ Předsedou Sněmovny zvolili poslanci jejího bývalého místopředsedu Radka Vondráčka (ANO). V tajné volbě získal 135 hlasů. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Sněmovna také rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT