Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr Jiří Milek: Chci, aby zemědělci táhli za jeden špagát

/ROZHOVOR/ Víc peněz pro české zemědělce chce při rozdělování prostředků z Evropské unie na roky 2020–2027 vyjednat nový ministr zemědělství Jiří Milek. Ten je považovaný za zástupce velkých zemědělských komplexů.

19.12.2017 2
SDÍLEJ:

Jiří Milek (vlevo) byl jmenován ministrem zemědělství.Foto: Deník / Divíšek Martin

V rozhovoru pro Deník uvedl, že bude ve funkci bojovat i za menší farmáře. Milka včera uvedl do úřadu premiér Andrej Babiš (ANO).

Na jaké priority chcete v ministerské funkci klást důraz?
Vyjednává se společná zemědělská politika, která bude platit po roce 2020. Chceme, aby Česká republika nebyla v příjmu peněz z Evropské unie nějakým způsobem poškozena. Postsocialistické země kromě Polska měly odlišný vývoj od západních v tom, že tady jsou v zemědělství velké celky. Mluví se o zastropování, kdy by peníze pro ně chtěly staré členské země nějakým způsobem krátit. Tím pádem by je finančně poškodily.

Nejsou ale malé zemědělské podniky oproti těm velkým v nevýhodě?
Tady se bojuje proti Andreji Babišovi, jako že on sám má nějakou velkou firmu. Ale zde je zřejmě většina velkých firem takových, které nedrží jen jeden člověk. Třeba konkrétně u nás ve firmě – tu vlastní 261 akcionářů, kteří po té revoluci nerozebrali kapitál. Nechali ho prostě pohromadě a budovali ho dál, a úspěšně. A teď někdo přijde a řekne: Tahle forma hospodaření je nějakým způsobem nežádoucí. Já tomu prostě nerozumím.

Jiří MIlek, ministr zemědělstvíPředstavitelé menších farem se obávají, že budete resort řídit ve prospěch velkých firem a na malé nebudete myslet. Jsou jejich obavy oprávněné?
Určitě nemají pravdu. Budu chtít být ministrem všech zemědělců. Počítám s tím, že jejich zástupce včetně Asociace soukromého zemědělství svolám. Sedneme si a byl bych hrozně rád, kdybychom se dohodli na spolupráci. Aby se všichni zemědělci sjednotili a táhli za jeden špagát. Abychom si řekli pravidla, podle kterých se budou rozdělovat peníze na sedm let. A aby skončilo okopávání kotníků, protože to k ničemu nevede.

Čím se chcete zabývat kromě řešení evropských dotací?
Nelíbí se nám postavení zemědělců v dodavatelsko--odběratelských vztazích. Zemědělci a potravináři, kteří zpracovávají zemědělskou produkci a dodávají ji do řetězců, jsou oproti nim v nevýhodě. Víme, že 80 procent potravin se dneska prodává v řetězcích, které jsou z 90 procent v zahraničních rukách, a dávají nevýhodné marže. Konkrétním příkladem bylo české máslo, na které ji daly velmi vysokou.

Jak chcete s vysokými maržemi konkrétně naložit?
To je hodně těžká otázka, ještě to všechno nemám podrobně zmapované. Ale máme tady zákon o významné tržní síle a chtěli bychom ho nějakým způsobem zdokonalit. Určitě se budeme snažit inspirovat v ostatních zemích, kde zákon o významné tržní síle už mají dlouho, a budeme se chovat jako oni.

Od kritiků zaznívají hlasy, že byste se mohl ocitnout ve střetu zájmů. Jak na ně odpovíte?
Odpovím tak, že to vyřeším a dostojím zákonu. Nejsem právník, ale původně agronom a celý život zemědělec a potom i potravinář. Takže jsem si nechal vyložit od právníků, že musím odstoupit ze všech statutárních funkcí, které mám v našich firmách.

Autor: Jiří Janda

Nahravá se anketa
19.12.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS


Vojenská vozidla u Stachelbergu.
49

Armádní vozidla přilákala davy. Policie dočasně uzavřela přetíženou silnici

Francouzský režisér Luc Besson a jeho manželka Virginie Silla.
4

Francouzský režisér Besson čelí obvinění ze znásilnění. Herečku měl i omámit

Místopředseda Nejvyššího soudu Fiala: Svoboda není chytat zloděje, ale nekrást

/ROZHOVOR, VIDEO/ Funguje u nás právo tak, aby měli lidé pocit, že žijí ve společnosti, která usiluje o spravedlnost? Nebo tu máme jen několik tisíc soudců, kteří se drží paragrafů a nehledí na to, zda jejich rozsudky nepřinášejí veřejnosti víc frustrace, než je zdrávo? O složitých cestách práva hovořil Deník s místopředsedou Nejvyššího soudu Romanem Fialou. 

Belgie, Polsko, Slovinsko. Kde všude se hrál hokejový šampionát?

Světový šampionát v Dánsku končí. Skandinávská země rozhodně nepatří mezi tradiční hokejové velmoci, ale probíhající turnaj žádným zklamáním nebyl. Alespoň po organizační a divácké stránce. Dánsko ovšem rozhodně není „nejexotičtější“ zemí, kde se kdy konalo mistrovství světa. A také žebříček zemí co do četnosti pořadatelství skýtá leckterá překvapení.  

Bojovníci Islámského státu opustili poslední povstaleckou oblast u Damašku

Skupina ozbrojenců Islámského státu se stáhla z poslední oblasti v blízkosti syrského hlavního města Damašek, kterou doposud ovládala. Uvedla to Syrská organizace pro lidská práva. Nad celou oblastí by měl nyní převzít vládu syrský režim Bašára Asada.

Věra Truhlářová: Maminka klidně řekla, že bude válka, a odešla

/ROZHOVOR/ Věru Truhlářovou nechala kvůli válce její maminka ve třinácti měsících na Moravě u babičky. Vesnice poblíž Nového Města nad Metují se tak stala jejím domovem na dalších sedm let.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT