Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr Kubice: O vyšetřování Ratha jsem netušil. Je mi do toho houby

Praha /ROZHOVOR/ - Zachmuřený muž, který nemluví, kouří doutníčky a štvou ho politici. Tak je vnímán ministr vnitra Jan Kubice, autor slavné i proklínané zprávy, která ovlivnila průběh voleb v roce 2006. Skutečnost je ale úplně jiná. Šéf vnitra vrátil do kachlíkárny na Letné rozevlátý polistopadový duch. Je otevřený, vtipný a v okamžicích, kdy ho něco vytáčí, také docela drsný.

16.6.2012 11
SDÍLEJ:

Ministr vnitra Jan Kubice.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

V jeho resortu jsou to hlavně obří odměny, které si policejní a hasičtí funkcionáři rozdávali, aby si zvýšili základ pro výsluhu. Na jejich adresu nadával docela nepokrytě.

Nejvyšší správní soud vyhověl ministrovi Pospíšilovi v jeho žádosti o odvolání vrchní státního zástupce v Praze Vlastimila Rampuly. Jaká je to pro vás dobrá zpráva?
Je to zpráva o tom, že soudy fungují.

Neptám se na justici, ale na pana Rampulu, přezdívaného vrchní zametač. Pro policii je přece velmi důležité, jací jsou její partneři na státním zastupitelství, kteří řídí vyšetřování. Zda tam sedí někdo, kdo policejní práci dává zelenou, nebo ji brzdí.
Zcela určitě, z tohoto pohledu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu vítám.

Vít Bárta, David Rath… Zdá se, že policie a žalobci začali konat. Máte dojem, že se situace opravdu obrací k lepšímu a vedle malých čudel začíná líčit i na velké ryby?
Jsem přesvědčený, že ano. Policie přestala mít ostych před osobami, které se dříve třeba zdály být nedotknutelné.

Ministr vnitra Jan Kubice.Čím to je?
Došlo k posunu ve společnosti, roli tu hraje obrovský informační vliv médií, která vyhledávají problémy a osvětlují je. Když si to občané přečtou v novinách nebo na internetu, udělají si svůj vlastní úsudek. A policisté jsou také občané, i oni hodnotí stav společnosti a světa.

Jenže mít názor a prosadit ho do výsledku své práce je rozdíl. Dříve mnohá snaha o dotažení věcí do konce narážela na politickou bariéru. Cítíte, že se v tomto smyslu atmosféra ve sboru proměnila?
To cítím. Policie se v důsledku nového zákona o služebním poměru značně vylidnila. Objel jsem všechny kraje a mám dojem, že začali přicházet mladí, velmi inteligentní a aktivní lidé. Vidím u nich hodně elánu a naděje.

Vy ale pro ně nemáte moc dobré zprávy. Stavy se totiž trvale snižují a policejní prezident Petr Lessy řekl, že když klesnou pod 40 300 mužů a žen, nebude policie moci plnit své úkoly. Teď jich je 39 tisíc.
Před čtrnácti dny pan Lessy předložil návrh na systemizaci policejního sboru, já jsem ho vzal na vládu, aby ji tam obhájil. To se mu nepovedlo, vláda mi uložila do 27. července udělat srovnávací analýzu o fungování policejních sborů v ostatních evropských zemích. Je pravda, že pan policejní prezident říkal, že číslo 40 309 policistů je magické a pokud nebude tato hranice naplněna, nastane katastrofa. Dneska má policie 38 800 lidí a nic hrozného se neděje. To číslo je v pořádku, i když uznávám, že někdy to policisté nemají jednoduché.

Policejní prezident to pochopil?
Mluvil jsem s ním minulý čtvrtek a myslím, že pochopil, že číslo 39 000 se blíží jak finančním možnostem státu, tak reálné situaci v policejním sboru. Chyba je v tom, že tento stav nastal samovolně, odchodem policistů. My jsme ho měli nastolit cíleně. Podpora by měla jednoznačně směřovat do přímého výkonu, protože policie nemůže mít stejný počet funkcionářů jako před čtyřmi lety, kdy sloužilo 47 tisíc lidí. Úřednické posty nemohou zastávat lidé ve služebním poměru se všemi výhodami, které to nese.

Víte, jak to snižování stavů funguje v praxi? Během posledních dvou měsíců nám v noci vybílili zahradní domek včetně kola a v tramvaji okradli dcerku o mobil. Vyšetřovatelé byli vstřícní, ale jasně nám dali najevo, že šance na chycení pachatelů je minimální. Do týdne přišlo oznámení o zastavení stíhání neznámého pachatele. Promiňte, ale taková policie mi je na nic.
Policista na místě trestného činu po ohledání stop pochopitelně tuší, jak to s odhalením pachatele dopadne, ale říkat by to neměl. Přirozeně na jedno ukradené kolo se nevytvoří tým pěti policistů, kteří po něm budou pátrat. Na druhé straně policie je i kvůli jednomu bicyklu neuvěřitelně administrativně zatížena, musí sepsat 25 stránek hlášení a protokolů. Tohle formální papírování musíme odstranit, abychom policistům uvolnili ruce. Když cíleně budou v celé oblasti pátrat po zlodějích kol, pak se pravděpodobně najde garáž, kde bude i to vaše.

Ministr vnitra Jan Kubice.Odstrašujícím dojmem také působí, že policisté, kteří excelovali v kauze Rath, dostali odměnu 15 tisíc, zatímco bafuňáři si rozdělují bez mrknutí oka i 300 tisíc.
Kdyby 300 tisíc, někteří dostali i 1,2 milionu. Minulý rok v červenci jsem to zastropoval jak pro bezpečnostní sbory, tak pro civilisty na ministerstvu.

A co když se to i přes váš příkaz bude opakovat?
To se opakovat nesmí.

Jak se cítíte jako člověk, který dal vzniknout slovním spojením, o nichž se možná ještě za desítky let budou učit děti v dějepisu. Nejdřív to byla Kubiceho zpráva, teď poslanec David Rath použil termín Kubiceho chobotnice. Čím to, že vy, člověk spíš apolitický, jste spojován s nějakou politickou objednávkou?
Pokud se o mě budou děti učit za sto let, bude to dobrá zpráva pro moje pravnoučata.

Myslíte? Třeba to nebude pasáž, kterou by si zrovna toužila dát do rámečku nad postel.
To chci říct jako b (smích). Jestli se to budou učit podle toho, jak o tom mluví pan Paroubek a pan Rath, tak to pro ně bude bulvární zpráva. Pokud se tam bude popisovat to, co se skutečně odehrálo, tak třeba zjistí, že to nebyla Kubiceho zpráva, ale že ten materiál se jmenoval Zpráva o prorůstání organizovaného zločinu. A že jsem ji předal do branného a bezpečnostního výboru sněmovny ve stupni utajení D, tedy hodně vysokém.

A jak i dnes podotýká šéf protikorupčního útvaru plukovník Martinec, poslanci všechno „rozkecali".
Tak tehdy bylo jasné, kdo všechno to rozkecal, pachatelé dokonce dostali pokutu.

Čili za obsah té zprávy se nečervenáte ani dnes?
Naopak, ty důvody, proč jsem ji tehdy do sněmovny nesl, platí i dneska. Kdyby se nyní jakýkoliv policista z celorepublikového útvaru ocitl v situaci jako tehdy já a moji lidé, udělal by totéž. Na mě tehdy podalo trestní oznámení 11 lidí.

Včetně oznamovatele podezření na trestnou činnost lidí kolem Davida Ratha expolicisty Libora Gregora.
Včetně pana Gregora, ano (smích). Ale taky pánové Kočka a Ďuričko. Státní zastupitelství po několika měsících všechno zamítlo. Následně na mě přišly žaloby od sociální demokracie, pana Paroubka, Grégra a Sokola. Soudy je všechny odmítly. Naposled letos podání pana Paroubka zamítl Ústavní soud. Těžko najdete podobně prověřovaný případ. Všechny ty spory jsem vyhrál. Když tedy někdo říká Kubice tento nebo hento, ignoruje právní prostředí České republiky.

Ministr vnitra Jan Kubice.Vaše zpráva ale stejně skoro k ničemu nevedla. Když nepočítám obvinění Věry Jourové, její pobyt ve vazbě a následné stažení obvinění. Nemáte z toho špatné spaní?
Její případ byl řešen spolu s bývalým starostou Budišova Péťou a panem Doleželem, poté byly rozděleny. Vazbu na paní Jourovou podepsal žalobce a soudce. Nakonec bylo trestní stíhání proti ní zastaveno. Paní Jourové mi je upřímně líto, ale takové věci se stávají.

A nemůže to tak dopadnout i s vazebně stíhaným poslancem Davidem Rathem?
To si moc neumím představit, i když neznám obsah spisu. Ale z informací v médiích je patrné, že by se to mohlo stát dost těžko.

Chcete mi říct, že jste se o zatčení Davida Ratha dověděl skutečně až minutu poté?
Nevím,  kdy byl pan Rath zadržen, ale od policejního prezidenta jsem se to dověděl v ten den ve 20 hodin 34 minut. Díval jsem se do mobilu, protože se mě na to už ptalo několik novinářů.

Do té doby jste neměl tušení, že policie půl roku sleduje Rathův dům a odposlouchává jeho telefon?
Ne, a tak je to správně. Slova ministr vnitra nejsou v trestním zákoně ani řádu. Ministru vnitra je prostě do toho houby.

Jasně, tak se to jistě posluchači Policejní akademie učí. Ale že by to tak fungovalo i v reálném životě?
Není důvod, abych o tom věděl. Ze 17 let u policie jsem čtrnáct strávil u kriminálky a po celý ten čas jsem odmítal, aby kdokoli kromě státního zástupce a policistů, kteří na případu pracují, měl vstup do trestního řízení.

Vy jste nemusel vrchnost o citlivých kauzách informovat?
Řádově do roku 1998 ne, pak jsem někdy musel a vždycky, když jsem šel dokládat svému nadřízenému, vzal jsem si s sebou operativce a vyšetřovatele. A ten do spisu zanesl, na co se nadřízený ptal a které informace mu byly poskytnuty.

Ale i tak jste asi rád, že policejní prezident Lessy hned po svém nástupu zrušil pokyn, podle něhož museli o protikorupčních a jiných citlivých kauzách policisté ihned informovat centrálu.
Stoprocentně, to bylo naprosto správné rozhodnutí. Když detektiv nemá důvěru v systém, některé informace prostě do něj nevloží. Nosí je v hlavě, jedna přeroste přes druhou a nakonec se ten člověk zblázní, protože to neunese.

Takže když se příště objeví nějaký jiný Libor Gregor, nepojede s tím oznámením do Brna na Nejvyšší státní zastupitelství, ale na jakoukoli služebnu?
Byl by to ideální stav. A pokud zmiňujete Libora Gregora, tak tam mě skutečně mrzí, že jako oznamovatel byl zaznamenán do spisu pod jménem, ne jako utajený svědek. To je odstrašující příklad.

Ve vládě sedíte jako nestraník, ale přiznal jste, že v ní jste rád a plně se ztotožňujete s politikou, kterou vyznává Petr Nečas či Miroslav Kalousek. Nenahrává to názorům Jiřího Paroubka, že jste na sociální demokracii měl pifku odjakživa – i jako vysoce postavený policista?
To není pravda. Já si velmi vážím politiků sociální demokracie 19. století. Byli to velcí muži, kteří posouvali svět dopředu.

Vy asi dotáhnete volební období této vlády do roku 2014. Co budete dělat potom?
Nikde není psáno, že v té vládě budu. Ministr vnitra je odvolatelný z minuty na minutu. V roce 2014 mi bude 61 let, budu dva roky před důchodem a těžko si dovedu představit, že bych rozjel firmu, jako je třeba ČEZ (smích).

A co politická kariéra?
Žádná nebude.

Ministr vnitra Jan Kubice.KDO JE JAN KUBICE

- Narodil se 3. října 1953.
- Před rokem 1989 pracoval jako mistr a vedoucí zásobování ve Vodních stavbách.
- V roce 1990 nastoupil k policii, působil ve Službě na ochranu objektů zvláštního významu, o rok později jako její ředitel.
- V letech 1993 – 94 stál v čele Ochranné služby PČR, pak vedl Útvar operativní dokumentace kriminální policie.
- V roce 1995 se stal ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, o 11 let později předložil těsně před volbami poslancům zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy.
- Od roku 2007, kdy odešel od policie, začal podnikat v bezpečnostním byznysu, založil konzultační firmu SUB S.A.
- Loni v dubnu byl po vynucené rezignaci Radka Johna jmenován ministrem vnitra.

Autor: Kateřina Perknerová

16.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Předseda Strany zelených Matěj Stropnický.
5

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
12 51

VIDEO: Neváhali ani vteřinu. Politici měli ohledně vlády s Babišem jasný názor

AKTUALIZOVÁNO

Babiš obvinil ČSSD z korupce, Zaorálek ho nazval parazitem i dravcem

V předvolebním souboji lídrů hnutí ANO a ČSSD Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka v televizi Nova se dosavadní koaliční partneři proti sobě ostře vymezili. Vzájemně se napadali, kdo má máslo na hlavě například v otázce nízkých mezd či boje s korupcí.

VIDEO: Okamura nabídl pomoc Šlechtové. Vysloužil si polibek

Čtvrteční superdebata Deníku se nenesla jen ve vážném duchu. Do koalice by strany přítomných deseti zástupců nešly, ale lidsky se prý mají rádi.

Mladí se derou vpřed. Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku

Nový Zéland bude mít zřejmě nejmladší premiérku ve své historii. Po koaličních jednáních, která se táhnou již téměř měsíc, se vítězné strany voleb konečně dohodly. 37letá Jacinda Ardenová, v pořadí třetí a nejmladší žena ve vedení ostrovní země, dnes oznámila, že bude sestavovat vládu. Mladí lidé, kteří nedosáhli 40 let se ve vrcholové politice objevují čím dál častěji.

Video veřejného znásilnění z Konga kolovalo na sítích. Bojuje se ženskými těly

Sedmiminutové video, ukazující nahou ženu, která je znásilněna, zmlácena a nakonec sťata před plným náměstím v jednom z měst v Demokratické republice Kongo (DRK) kolovalo na sociálních sítích několik měsíců, než bylo oficiálně staženo na apel televize France 24. Jak píše server CNN, tato znásilnění zapadají do širšího příběhu, který se datuje do 19. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení