„Ministr kultury Antonín Staněk mě předem informoval o svém záměru odstoupit z funkce člena vlády do konce tohoto měsíce. Jeho rozhodnutí respektuji a děkuji mu za práci a nasazení na ministerstvu,“ uvedl Hamáček. 

Staněk, původním povoláním pedagog, ještě v březnu patřil mezi politiky veřejnosti nepříliš známé. Podle průzkumu společnosti STEM jej tehdy neznala více než polovina lidí. V následujících týdnech se ovšem jeho jméno v médiích skloňovalo téměř neustále.

Kateřina Perknerová.
Glosa Kateřiny Perknerové: Staňkův konec

Nikoli však v souvislostech, které by si politik přál. V dubnu totiž Staněk veřejnost pobouřil tím, že odvolal z funkce ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. 

Ihned poté Staněk odletěl s delegací prezidenta Miloše Zemana na návštěvu Číny. Spekulovalo se o tom, že šéfa galerie odvolal právě proto, aby se zalíbil prezidentovi, jenž Fajta před čtyřmi lety odmítl jmenovat profesorem. 

Bouřlivá reakce


Reakce byla bouřlivá nejen doma, ale i v zahraničí. Představitelé kulturní obce, podpoření zástupci věhlasných zahraničních kulturních institucí, okamžitě sepsali otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a šéfu ČSSD Janu Hamáčkovi, aby Staňka z ministerské funkce odvolali. Za pár dní jejich výzvu podepsalo na 7000 lidí. Asi stovka jeho odpůrců se poslední dubnový den sešla na demonstraci před ministerstvem kultury.

Premiér Andrej Babiš
Kauza odvolání šéfa Národní galerie: Babiš Staňkovy kroky respektuje

Hamáček přitom Staňka nejprve bránil. Ministr původně dostal čas do konce května, aby situaci v resortu uklidnil. „Ve své funkci neuspěl, svoje rozhodnutí nedokázal věrohodně vysvětlit, a postavil tak proti sobě značnou část odborné veřejnosti. Jeho demise je logickým vyústěním tohoto selhání,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Podle statutárního místopředsedy ČSSD Romana Onderky bylo nutné situaci zklidnit ve chvíli, kdy tlak na ministra přerostl v tlak na ČSSD. Právě Onderka patřil ke Staňkovým vnitrostranickým kritikům.

„Nevěřil jsem, že pan ministr Antonín Staněk najde tolik odvahy, aby sám odstoupil z této funkce. Na jeho nekompetentnost jsme upozornili v otevřeném dopise už v březnu, kdy jsme jej vyzvali k rezignaci,“ reagoval pro Deník Staňkem odvolaný ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.

Ministr kultury Antonín Staněk
Nejen Fajt. Ministr kultury podal trestní oznámení i na bývalé ředitele MUO

„Musím poukázat na to, že moje odvolání je neplatné, neboť jsem ho dosud nepřevzal. Bude na rozhodnutí nového vedení ministerstva, jak tuto situaci posoudí, protože důvody k mému odvolání byly zástupné,“ dodal Soukup. „Rezignace pana Staňka je dobrou zprávou. Bohužel škody, které pan ministr stačil za jedenáct měsíců napáchat, jsou značné,“ doplnil zakladatel olomouckého muzea Pavel Zatloukal. 

Šestý odpadlík

Staněk bude již šestým členem Babišovy vlády, který ministerské křeslo opustí v prvním roce jejího vládnutí. Nejprve se z ní již po pár týdnech kvůli aférám spojeným s údajným plagiátorstvím poroučeli ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD).

Na konci dubna je následoval ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), jenž sám rezignoval, spolu s Martou Novákovou (za ANO), kterou Babiš odvolal z funkce. K poslednímu dubnovému dni podal demisi rovněž ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). 

Ředitel Sbírky umění 19. století a klasické moderny v Národní galerii Praha Otto Urban (na snímku z 21. dubna 2015).
Po odvolání Fajta rezignoval jeden ze šéfů sbírek. Staněk je nekompetentní, říká
Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt.
Odvolanému Fajtovi nabídli post finančního ředitele galerie. Hamáček se ptá proč