"Odmítám účast našich vojáků na tomto incidentu. Co se týče vyšetřování a jeho výsledků, na to se mě neptejte, protože je neznám," uvedl Metnar. Všechny události související s Procházkovým úmrtím se šetří, jak je to obvyklé, zdůraznili Metnar i náčelník generálního štábu armády Aleš Opata. "Nepochybuji, že naši vojáci postupovali v souladu s platnými zákony a regulemi," konstatoval Opata.

Afghánský voják byl zbit ve vazbě NATO v západním Afghánistánu, napsal v pondělí NYT s odvoláním na americké a afghánské činitele. Metnar označil informace za zavádějící spekulace a striktně je odmítl. "V každé armádě demokratických zemí jsou takové události řádně a standardně vyšetřeny," uvedl.

Nástup vojáků v Afghánistánu před vojenským speciálem.
České a americké vojáky vyšetřují. Kvůli smrti zbitého Afghánce

Babiš dnes po jednání s jihokorejským prezidentem uvedl, že s Opatou i ministrem o záležitosti hovořil a stojí za českými vojáky. "Mají naši důvěru a úctu, neumím si představit, že by k něčemu takovému došlo. Je to absolutně skandální dezinformace, my to odmítáme," uvedl Babiš. Dodal, že viděl i důkazy, po kterých nemá žádné pochybnosti.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek označil za nešťastné kusé a zavádějící informace o průběhu vyšetřování i spekulace o jeho výsledcích. "Poškozují dobré jméno a práci koaličních sil při budování afghánských ozbrojených sil," uvedl. Armáda podle něj s vyšetřovateli plně spolupracuje.

Útok se stal v říjnu

Také Opata zdůraznil, že šetření následuje standardně po jakémkoliv incidentu v Afghánistánu. "Běží to takto několik let, k tomuto (incidentu) je přistupováno jako ke každému jinému," uvedl. Jako náčelník generálního štábu však nepochybuje o postupu vojáků. "Dali jsme jasný komentář, já dal jasnou odpověď, nebudu předjímat žádné věci, dokud nebude proces šetření u konce," řekl na dotaz, zda nebyli kvůli vyšetřování z Afghánistánu staženi někteří čeští vojáci.

Devatenáctiletý afghánský voják Vahidulláh Chán byl obviněn ze střelby na projíždějící české vozidlo na základně Šindánd v provincii Herát z 22. října. Při útoku zemřel Procházka a další dva čeští vojáci byli zraněni. Během několika hodin byl Chán zatčen afghánskými jednotkami a vzat do vazby západních sil. V době, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, byl zbitý a v bezvědomí, tvrdí afghánští úředníci. Krátce poté zemřel.

ČR měla v Afghánistánu na začátku října přibližně 340 vojáků. V poslední době se stali terčem několika útoků. Celkově zahynulo ve stávající válce v Afghánistánu 14 českých vojáků, z toho čtyři v letošním roce.

Tomáš Procházka.
Lidé poslali na pomoc rodině padlého vojáka Procházky 1,5 milionu
Lubomír Zaorálek
Poslanci vyjádřili soustrast rodině vojáka. Zaorálek: NATO by mělo zvážit odchod