Dočasně pověřený ředitel MUDr. Evžen Machytka, Ph.D. je špičkový lékař v oblasti endoskopické léčby obezity a metabolického syndromu. Fakultní nemocnici Ostrava zná velmi důvěrně, působil zde 20 let jako lékař v oddělení gastroenterologie, metabolismu a výživy. Dlouhodobě vyučuje na lékařské fakultě.

"Důvodem bylo jeho dlouhodobé manažerské selhání, které vedlo k personální a odborné destabilizaci nemocnice, vyvádění lukrativních oborů do soukromých rukou, umělému vylepšování hospodářského výsledku, a zásadní střet zájmu při jeho současném působení v představenstvu Městské nemocnice Bohumín. Řízením nemocnice byl dočasně pověřen MUDr. Evžen Machytka, Ph.D. V nejbližší době bude vyhlášeno řádné výběrové řízení na pozici nového ředitele," informuje na svém webu ministerstvo.

Podle zmíněné zprávy všechny tyto skutečnosti významně poškozují nemocnici v očích veřejnosti a vedou ke ztrátě její důvěry u pacientů. "Ministr zdravotnictví to považuje za alarmující, proto přistoupil ke změně ve vedení nemocnice. V následujících měsících zahájí ministerstvo veřejnosprávní kontrolu zaměřenou na hospodaření a finanční operace nemocnice. Novému vedení doporučí zadání externího auditu," píše se dále na webu ministerstva.

Svatopluk Němeček (ČSSD).
Odvolaný ředitel Němeček: Vláda bez důvěry si vyřizuje účty
Ředitelka Nemocnice Na Bulovce v Praze Andrea Vrbovská.
Ředitelka Bulovky končí. Ministr v demisi ji odvolal kvůli ztrátě důvěry

Němeček byl ministrem zdravotnictví do listopadu 2016, nahradil ho stranický kolega Miloslav Ludvík, který před nástupem byl a nyní opět je ředitelem Fakultní nemocnice v Motole. Němeček měl spory s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) ještě v době, kdy Babiš působil jako ministr financí. V listopadu 2014 na něj Babiš podal trestní oznámení kvůli nákupu zdravotnického přístroje pro nemocnici, roztržkami se zabývala i koaliční rada bývalé vlády ANO, ČSSD a lidovců. Němeček zase například řekl, že Babišem v té době vlastněná média o něm lžou se záměrem ho poškodit.

Ostravská fakultní nemocnice loni hospodařila se ziskem 111,2 milionu korun, což je zhruba o 80 milionů korun víc než v předchozím roce. Obrat přesáhl pět miliard korun.

„Smrtící přístroj“, který používal známý propagátor eutanazie Jack Kevorkian.
Schůzka Zeman, Ludvík a Němeček v Lánech: eutanazie nebude

Ministr v demisi Vojtěch odvolal před 14 dny také ředitelku Nemocnice Na Bulovce Simonu Vrbovskou. Řízením nemocnice byl dočasně pověřen její statutární zástupce František Novák. V nejbližší době bude vyhlášeno řádné výběrové řízení na pozici nového ředitele.

Kromě Vrbovské skončil loni v prosinci i ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta a dva odborní náměstci ministra Tom Phillipp a Petr Landa, jejichž sekce byly sloučeny před koncem roku při změnách organizační struktury ministerstva.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s Jaroslavou Němcovou
Zdravotnictví bude hospodařit s 300 miliardami, řekl Vojtěch k navýšení

Odešli také dva političtí náměstci, Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) a Kamal Farhan (ANO). Arnoštovou nahradila bývalá šéfka české kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová. Farhan se stal poslancem. Jeho místo ministr podle dřívějšího vyjádření v brzké době obsazovat nehodlá.

Hledání nových zaměstnanců ministerstva může komplikovat pracovní neschopnost státního tajemníka ministerstva zdravotnictví Ivo Benedy, na kterou upozornil server Seznam Zprávy. Podle serveru odešel na nemocenskou po jednom sporu. Nové úředníky do poměrů podle služebního zákona může místo Benedy přijímat jen takzvaný superúředník, tedy náměstek ministra vnitra Josef Postránecký.

Ilustrační foto
Ministr Vojtěch: Hrozí kolaps při určování cen čoček nebo berlí
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s Jaroslavou Němcovou
Adam Vojtěch. Z reality show na ministerstvo zdravotnictví

Babiš schvaluje odvolání Němečka, připomněl svou dřívější kritiku
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) podle premiéra v demisi a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ví, co dělá, když dnes odvolal ředitele ostravské nemocnice Svatopluka Němečka (ČSSD). V textové zprávě Babiš uvedl, že sám ve funkci ministra financí kvůli Němečkově nákupu technologií pro nemocnici v Ostravě podal trestní oznámení. Němeček byl tehdy ministrem zdravotnictví ve vládě sociálních demokratů, lidovců a hnutí ANO.

"Adam Vojtěch má moji důvěru, že dělá jako ministr správné kroky. Zadal audit, který ukázal, že za Němečkovy doby se na ministerstvu utrácely peníze bez faktur a plnění," připomněl Babiš nedávno publikované závěry auditu, který odhalil chyby v mediálním odboru ministerstva z dob Němečkova vedení.

Premiér dále uvedl, že Němečkovy postupy kritizoval už v době minulé vlády. "Pořád chtěl víc peněz do resortu a neuměl říct, na co je hodlá použít, neměl přehledy výdajů, sliboval navýšení platů lékařům a sestrám a ani to pořádně nesplnil. Dokonce jsem ještě jako ministr financí dával trestní oznámení na nákup kybernetického nože, když byl ještě ředitelem nemocnice v Ostravě," dodal Babiš.

Němeček vidí za svým odvoláním vyřizování účtů ze strany vlády. Důvody k odvolání, které uvedlo ministerstvo zdravotnictví, jsou podle něj "lži, kecy a účelovka", užil tak Babišův slovník. Ministerstvo dnes informovalo o Němečkově odvolání v tiskové zprávě, ten se to prý dozvěděl z médií. Od ministra ani od jiných představitelů úřadu přitom podle svých slov neslyšel žádné vyjádření nespokojenosti. Nemocnice podle něj v loňském roce vykázala rekordní hospodářský výsledek, zisk 111,2 milionu korun.