"Pro mne jako sociálního demokrata je velmi potěšující, že demokraté budou mít většinu ve Sněmovně, což by nám mělo umožnit zmírnit některé dopady Trumpovy politiky, například v oblasti mezinárodního obchodu a posílit také transatlantické vztahy," uvedl ministr. Věří, že demokratická většina ve Sněmovně povede k vyvážení pozice americké administrativy například v tlaku na některé mezinárodní instituce. "Což Česká republika samozřejmě vítá," uzavřel s gratulací oběma stranám.

"Navzdory kontroverzím kolem Donalda Trumpa a snaze demokratů udělat z voleb hlavně hlasování o prezidentovi dokázali republikáni vyhrát v Senátu a v řadě států," uvedl Fiala na twitteru. S ohledem na silné prosazování konzervativní agendy je podle Fialy výsledek republikánů pozoruhodný a slibný.

Demokratická strana už získala podle propočtu agentury AP a televize CNN ve Sněmovně reprezentantů většinu křesel. V 435členném sboru jich obsadí nejméně 218. Republikáni obhájili většinu v Senátu. Ztráta většiny ve Sněmovně reprezentantů představuje pro prezidenta Trumpa pro zbývající dva roky ve funkci komplikaci.