Jan Mládek měl pestrý program. Svou návštěvu Litvínovska začal v Horním Jiřetíně, kde se podíval do firmy Triola, známého výrobce dámského spodního prádla. Poté si prohlédl Litvínov a jeho okolí ze střechy Koldomu. Následně zavítal do výroby společnosti Strojírna Litvínov. Pokračoval v zámku Valdštejnů jednáním s litvínovskými zastupiteli i starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem a tiskovou konferencí přenášenou Českou televizí. Svou návštěvu zakončil obědem s představiteli litvínovské radnice v přilehlé restauraci Elixír.

V Triole ministr Jan Mládek vyslechl vedení fabriky. Ředitel podniku, ve kterém pracuje zhruba stovka lidí, znovu zopakoval, že prolomení limitů by pro Triolu v tuto chvíli znamenalo likvidaci. „Jsme v nejhorší možné pozici. Nacházíme se dvě stě metrů za hranicí pásma limitů, nevztahovalo už by se tak na nás odškodnění," řekl ředitel Trioly Petr Kala. Před několika týdny jednal se zástupci Severní energetické. „Dostali jsme od nich tu všeobecnou nabídku, která přišla všem. Zároveň nám dali ústní příslib, že by s námi mohli jednat jako s těmi, kterých se těžba přímo dotýká. Jde ale opravdu jen o ústní příslib, nemám nic v ruce," doplnil Kala.

Podle něj je naprosto nemožné, aby se Triola přestěhovala na své vlastní náklady. Navíc se obává odlivu zaměstnanců. Ministr Jan Mládek slíbil, že pokud by nakonec k prolomení limitů došlo, pak by prosazoval, aby se s fabrikou zacházelo, jako kdyby stála v dobývacím prostoru. Podle dnešního vyjádření Severní energetické s ní tak zacházeno bude. „Jasně jsme deklarovali, že nabídka platí pro celý Horní Jiřetín, a tedy i pro Triolu. Jakmile vláda rozhodne o pokračování těžby na lomu ČSA, zahájíme individuální jednání, ze kterých vyplynou detailní parametry vyřešení střetu zájmů," uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová.

Jan Mládek při své návštěvě uvedl, že po pondělním jednání tripartity, které označil za poměrně bouřlivé, jsou ve hře tři varianty ohledně limitů. „Zaprvé je to prolomení na dole Bílina a zachování limitů na dole ČSA, plné prolomení na obou lomech a třetí variantou je prolomení na dole Bílina a odložení rozhodnutí na dole ČSA o pět let," uvedl Mládek s tím, že na tripartitě není nikdo pro úplné zachování limitů. Prolomení na lomu Bílina je tak v současné době prakticky stoprocentní.

Nikdy to nebude stoprocentní

Mládek zároveň hájil svůj návrh odložit rozhodnutí ohledně limitů na lomu ČSA o pět let, tedy na rok 2020. Považuje to za vhodné z důvodu nejistot v oblasti energetiky. „Nevíme, zda například bloky v Dukovanech budou fungovat dostatečně dlouho. Zároveň v tuto chvíli netušíme, jaká je budoucnost elektrárny Počerady. ČEZ až v roce 2019 rozhodne, co s ní bude dál," pokračoval ministr průmyslu a obchodu. Pokud by se energetika vyvíjela podle předpokladů, pak by dle Mládka uhlí potřeba nebylo. Rozhodnout nyní ale považuje za velké riziko. „Odložení je důležité pro občany této země a pro energetickou nezávislost, alespoň částečnou," nechal se slyšet.

Při jednání v Litvínově se v tomto svém názoru neshodl s nikým. „I s opozičními zastupiteli jsme jednotní v tom, že není dobré, aby se odkládalo rozhodnutí. Je to něco, co se nelíbí ani horníkům," řekla starostka Litvínova Kamila Bláhová. Debata ohledně odložení zpestřila i vysílání České televize. Místostarosta Litvínova Milan Štovíček řekl Janu Mládkovi před televizními kamerami, že vůbec nepochopil důvody, proč by se mělo rozhodovat s takovým zpožděním a zda by mu je mohl říci. Mládek na to reagoval okamžitě. „Jestli chcete někoho pochopit, musíte mít vůli. Mojí povinností je upozornit vládu na všechna rizika. To jsem udělal."

Jan Mládek také řekl, že neprolomení limitů neznamená žádnou jistotu do budoucna. „Nejistota se může zmenšit, pokud vláda limity neprolomí nebo odepíše zásoby. Ale nikdy to nebude stoprocentní," dodal Jan Mládek.

Ministerstva průmyslu, financí a práce musejí teď dopracovat program pro uplatnění horníků v případě, že se neprolomí limity tak, aby se zmírnily sociální dopady. Termín je do konce srpna. „Kdy o tom bude jednat vláda potom, to už není na mě. Těch materiálů máme spoustu a teď je třeba udělat politické rozhodnutí, " uvedl Mládek.