O zrušení společného vzdělávání mluví především KSČM, SPD a ODS v čele s předsedou školského výboru Václavem Klausem ml. Štech upozornil, že dětí s lehkým mentálním postižením ubývá a žádný jejich masový úprk do běžných škol se nekonal. Zdůraznil, že před čtyřmi lety expertní komise odhadla, že v prvních letech bude financování podpůrných opatření vyjde na osm miliard korun.

„Za první rok a čtvrt jsme vynaložili zhruba 2,5 miliardy korun, což není žádné velké číslo ani odchylka od původních propočtů,“ řekl Štech. Inkluzivní legislativa nepřinesla podstatné obsahové změny, jen uzákonila materiální a personální nárok na podpůrné prostředky. A to převážně pro děti, které se již v běžných školách připravovaly. Před novelou v roce 2015 jich bylo 74 procent, letos o pouhá tři procenta víc.

Platový skok

Štech uvedl, že platy učitelů se za Sobotkovy vlády zvedly nejvíc od roku 1989, a to o 14 procent. V příštím roce by to měl přijít růst o dalších 15 procent. „Oproti 138 miliardám v roce 2014, šlo letos na školství 169 miliard korun. Abychom se dostali na průměr zemí OECD, je třeba zvýšit výdaje na vzdělávání o jedno procento, tedy zhruba o 50 miliard,“ vzkázal Štech nové vládě, kde bude za školský resort odpovídat dosavadní náměstek pro vysoké školy Robert Plaga.

Štech vyzdvihl přijetí zákona o povinném roce předškolního vzdělávání, garanci míst v mateřských školách postupně i pro dvouleté děti a novelu vysokoškolského zákona. „Nepovedlo se přijmout kariérní řád, což považuji za hrubou chybu,“ konstatoval profesor Stanislav Štech, který se vrací na Karlovu univerzitu. Podle něj je důležité, aby nová vláda nedělala překotné změny, ale nechala aspoň dva roky věci běžet a až pak vyhodnotila, co je potřeba upravit nebo zrušit.