Mohla by to být odpověď ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) věčným kritikům tuzemského zdravotnictví.

Šéf resortu včera představil výsledky prvního oficiálního sčítání zdravotnického personálu. A podle dat, jež shromáždil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), to s muži a ženami v bílých pláštích není tak kritické, jak se někdy zdá.

Řečí čísel: Loni pracovalo v českém zdravotnictví 
41 292 lékařů, meziročně
o 561 více. Ve státní nemocnici měli lékaři měsíčně v průměru 66 373 korun, v nestátní 58 828 korun. Včetně přesčasů, na což trvale upozorňují odbory.

Rozdíly jsou mezi regiony – jak vytížením, tak v odměňování. Největší počet obyvatel na jeden úvazek lékaře je ve Středočeském kraji, 361, nejnižší naopak v Praze, 149. Nejvyšší mzdy mezi nestátními zařízeními, se započtením přesčasů, příplatků a odměn, mají lékaři v Ústeckém kraji,
 70 624 korun měsíčně, nejvyšší platy ve státních zařízeních mají v Královéhradeckém kraji, 79 385 korun měsíčně.

Přibylo také sester, meziročně o 406 na loňských 
83 258. Ve státní nemocnici měly sestry 30 866 korun měsíčně, v nestátní 25 434 korun. Nejvyšší mzdy mezi nestátními zařízeními mají sestry v Libereckém kraji 
27 764 korun měsíčně, nejvyšší platy ve státních zařízeních v Karlovarském kraji 34 699 korun měsíčně.

Včera představená data podle ÚZIS nepotvrzují závažnější nedostatek lékařů v nemocnicích ani ambulancích. „Nicméně alarmující je situace u zdravotních sester, meziročně v lůžkové akutní péči počty klesly o 300, trend trvá od roku 2010," podotkl ministr. Naopak podle něj stoupají počty sester v ambulantní péči. Sestry odcházejí z JIP a oddělení se směnným provozem na přijatelnější práci v ambulancích.

NECHCEME TABULKY, VARUJÍ SOUKROMNÍCI

Platy lékařů a sester ve státních zařízeních rostou rychleji než v obchodních společnostech a soukromých zařízeních. Loni stouply lékařům platy meziročně ve státních zařízeních o 8,11 procenta, v nestátních o 6,83 procenta. Sestrám v obou typech zařízeních rostly příjmy přibližně stejně, zhruba o pět procent.

Podle ministra by růst platů sester měl být rychlejší než u lékařů. Od ledna by měly sestry dostat podobně jako lékaři o deset procent víc. K jejich stabilizaci má přispět i změna vzdělávání. Zákon, který zruší povinnost vysokoškolského vzdělávání pro sestry, dostane v pondělí vláda.

Lůžkovou péči poskytovalo 351 zařízení, v tom je například 156 nemocnic akutní péče, 33 nemocnic následné péče a 21 psychiatrických léčeben. Samostatných ambulantních zařízení bylo 26 860, lékáren 2708, lázeňských léčeben 87.

Včera představená data zpochybnil prezident Lékařské komory Milan Kubek, který připomněl, že 91 procent chirurgických oddělení porušuje zákoník práce a nemocnice též stále přes inzeráty hledají skoro 500 lékařů.

Do vřavy kolem odměňování lékařů se snaží promluvit i vlastníci nemocnic sdružení v Unii zaměstnavatelských svazů ČR. Odmítají požadavek odborů na srovnání výdělků ve veřejných a soukromých nemocnicích. Odboráři totiž navrhují zavedení platových tabulek i do privátních zařízení. V nich jsou podle odborů výdělky nižší a pracovníci v nich nedostávají vždy přidáno.

Prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký uvedl, že zaměstnavatelé návrh odmítají „zásadně a rezolutně".