Podle dřívějších zpráv Deníku N se předběžná auditní zpráva Evropské Komise o zemědělských dotacích týká také Tomana, jehož bratr i otec podnikají v oboru. To ale ministr Toman na briefingu odmítl a jeho slova následně potvrdil i ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Martin Šebestyán. 

„Samotná zpráva uvádí, že zmiňované projekty byly schváleny před mým nástupem do úřadu. Takže tím tento příběh končí,“ ohradil se vůči podezřením ministr zemědělství. „Ve zprávě není explicitně konstatován střet zájmů pana ministra Tomana,“ doplnil Šebestyán.

Tomanův střet zájmů se podle médií a opozice mohl týkat společnosti Agrotrade, kterou z 80 procent vlastní ministrův otec Miroslav Toman starší. Podnik vede ministrův bratr Zdeněk. Firma dostala zhruba dvoumilionovou dotaci pro dceřinou drůbežářskou firmu Xaverov. 

EK také požaduje seznam projektů Agrofertu z dotačního Programu rozvoje venkova, aby ČR zamezila možnému střetu zájmů. Návrh auditu ale podle Tomana odkazuje na paragrafy, které v legislativě neexistují. Jsou tam podle něj i chyby. Ministr to považuje za slabinu, celý text zprávy to podle něj činí nedůvěryhodným. Ministerstvo ji nezveřejní, stejně jako EK. První bilaterální jednání mezi českými úřady a DG Agri, ředitelstvím pro zemědělství a rozvoj venkova, navrhuje EK na 28. ledna 2020. Podle Šebestyána je to standardní postup - šest měsíců po obdržení české verze zprávy.

Pět až sedm auditů ročně

Nejnovější návrh auditu má podle Šebestyána tři hlavní části, přičemž v první se řeší střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše a Agrofertu. Ministerstvo již vyčíslilo dvanáct projektů v celkové hodnotě 63 milionů korun, kterých se tato část zprávy týká. Podle Šebestyána se jedná o už proplacené peníze a Česko bylo požádáno, aby vysvětlilo a doložilo postupy před jejich samotným proplácením. Nárokových dotací se netýká.

Toman zdůraznil, že nárokové dotace jsou na hektar. Na dotaz novinářů, zda by se jich to nemohlo týkat, odpověděl důrazně: "Nebudeme se bavit co by, kdyby. Tečka." Také na předchozí dotaz týkající se společnosti Xaverov a jeho případného střetu zájmů reagoval: "Nezkoušejte to na mě dál."

Druhá část zprávy pak údajně řeší zejména obecné postupy a náklady. Třetí část se zabývá právě možným střetem zájmů Tomana, ten však nebyl konstatován. Podle Tomana EK o projekty Agrotradu neprojevila zájem. U dalších dvou projektů z října 2018 se Toman podle svých slov nepodílel na řídících procesech. "Tím tento příběh končí," řekl.

Podobných auditů je na ministerstvu zemědělství pět až sedm ročně. "Nicméně takovýto náhled považuji za útok na české zemědělství," uvedl Toman. Proto chce, aby české úřady udělaly důkladnou analýzu, aby české zemědělství nebylo poškozeno jako celek.

Pozastavení zemědělských dotací

S ohledem na auditní zprávu nebude Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) proplácet dotace jak Agrofertu, tak firmám spojeným s rodinou ministra Tomana. Právě přes SZIF přitom Agrofert v současnosti čerpá většinu zemědělských dotací. 

Sám premiér Babiš uvedl, že na to neříká nic. „Odešel jsem z Agrofertu v lednu 2014, takže neříkám nic,“ napsal Babiš serveru Novinky na žádost o reakci k rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). „Nemám na svoji bývalou firmu žádný vliv, chovám se podle lex Babiš,“ dodal.

Zdroje ČTK hovoří o tom, že je možné, že Agrofert bude muset vrátit všechny investiční zemědělské dotace od února 2017, kdy začala platit novela o střetu zájmů označovaná jako lex Babiš. Nemělo by se to týkat takzvaných přímých plateb, které jsou vypláceny všem zemědělcům v EU.