Co se vlastně stalo? Zprávy o vašem zdravotním stavu byly alarmující.

Nebylo to příjemné. Na operaci jsem šel víceméně z důvodu odstranění boule, kterou jsem měl na břiše. Jen kosmetický zákrok bych po nástupu na ministerstvo nepodstoupil, odložil bych to na později. Operace se musela urychlit kvůli problému na břišní stěně. Původně se zdálo, že jde o nějaký vazivový smotek, ale nakonec to byla kýla. Zákrok se ale protáhl na 3,5 hodiny a po něm se mi stalo, že mi natekla krev mezi břišní stěnu a kůži a během deseti hodin jsem ztratil asi 3,5 litru krve. V noci mě pak reoperovali a to už s docela nízkým tlakem, skončil jsem na ARO.

Teď už jste z nemocnice doma. Jak se cítíte?

Ano, už mě propustili. Ale musím nosit korzet, takže mám poslední dobou poněkud ženské oblékání. Rád bych řekl, že před sestřičkami a doktory, kteří v nemocnici lidem slouží, smekám. Je tam mezi nimi tak pozitivní atmosféra, daleko lepší než v parlamentu. Byť tam vidí denně smrt, mají velkou vnitřní energii, životní postoj a filozofii. Tam člověk pochopí, že život je o něčem jiném než o funkcích a prebendách. Ono občas dostat od života facku není od věci.

Jste zatím doma na rekonvalescenci?

Vůbec ne. Už jsem byl v v neděli v noci v Praze, protože zasedala Bezpečnostní rada státu a řešila se Ukrajina. Snažím se už nějak zapojit do pracovního procesu, i když úplně v pořádku zatím nejsem. Sezení je trochu nepohodlné, v úterý mi ještě vytahovali asi 300 ml vody z břicha injekční stříkačkou, chodím ambulantně na převazy. S doktory jsem domluven, že určitou zátěž s korzetem snesu. Kolegové mi snad odpustí, že nebudu mít stoprocentní kázeň, asi nějakou dobu budu vynechávat pracovní pátky. Původně jsem to měl vyhrazené tak, že půjdu za tři dny po operaci do práce, ale nějak se to protáhlo.

Zmínil jste Bezpečnostní radu státu. Co konkrétně jste řešili a co pro nás může situace na Ukrajině znamenat?

Primárně jsme řešili energetickou bezpečnost České republiky, protože část surovin k nám jde přes ukrajinské území. Co se týká pozice ministerstva vnitra, řešili jsme otázku vízové povinnosti. V době, kdy bezpečnostní rada státu zasedala, tak jsme nezaznamenali zvýšený zájem o vystěhování do ČR, situace byla v té době klidná. V současné době máme v republice 27 pacientů, většinou lidí z Majdanu, kteří byli buď postřeleni nebo zbiti, a zhruba kolem dvaceti dalších zraněných lidí jsme schopni ještě přivézt.

Jak vnímáte to, co se na Ukrajině děje?

Postup Ruska jsme odsoudili. Premiér na druhou stranu říká, že s Ruskem nemůžeme úplně přestat obchodovat, což já si myslím také. Ale Rusko by mělo vyslyšet hlas Evropy a to, že toto by se nemělo v rámci Evropy ve 21. století dít. Vývoj je těžké vypredikovat. Otázkou je, co ukrajinská strana udělá, a bude také velmi záležet na postoji ukrajinské armády, jestli se rozloží, nebo ne. Zatím to spíš vypadá na problém Krymu a některých dalších rusky mluvících oblastí. Prezident Putin říká, že bude chránit všechny Rusy na území Ukrajiny. Samozřejmě je to zasahování do práv svobodné země. Menšiny různých národů se najdou téměř v každé zemi v Evropě. V každém případě my dnes chráníme zájmy ČR, čímž míním primárně zejména surovinovou a energetickou bezpečnost, sekundárně migraci a terciálně pomoc dětem a zraněným. Pokud by se konflikt rozhořel, tak může přijít silná migrační vlna, která by zasáhla především Polsko, Slovensko a Maďarsko. Lze ale očekávat, že by ti lidé doputovali až do ČR.

Je plzeňský region připraven přijmout uprchlíky nebo zraněné lidi a poskytnout jim pomoc?

Ukazuje se, že i přes tu první revoluci v Kyjevě a na Majdanu, kde byla asi stovka mrtvých, neměli Ukrajinci ambici masově odcházet. Byť tam situace nebyla jednoduchá, lidé odtud neutíkali. Nepředpokládám, že by k takové vlně došlo. Doufám, že se tam stav velice rychle stabilizuje a že i přes nějaká ekonomická opatření a ekonomický tlak na Rusko bude invaze na Krymu omezená a ojedinělá a nebude pokračovat. Nemyslím si tedy, že by nám to hrozilo. V případě, že by se zvedla nějaká masová vlna Ukrajinců, tak se k tomu musí primárně postavit Evropská unie a bude celoevropskou otázkou, jak a za jakých podmínek sem migranty pustit. Nedovedu si představit, že by se zvedla nějaká masová vlna, kterou by byla Evropa schopna bez problémů absorbovat. Myslím si, že lidé, kteří by přicházeli, by přicházeli hlavně ke svým příbuzným, kteří tu žijí, a nemyslím si, že by se to týkalo právě Plzeňského kraje. Bude záležet na tom, zda se konflikt rozhoří, či nerozhoří. Pevně věřím, že nerozhoří.

Nedaleko jsou Karlovy Vary, kde je spousta Rusů a možná i Ukrajinců. Takže když se bude něco dít, budou mít tendence právě do Varů odjet.

Ukrajinců tam moc nebude, jsou tam převážně Rusové. Je to dané tím, že je tam přímá linka z Moskvy. Opravdu ten problém nevidím jako fatální, pokud by se rozhořela standardní válka mezi Ukrajinou a Ruskem, tak pak ten vývoj je tak nepredikovatelný, že otázkou by bylo, jak dlouhá by byla a co by to znamenalo. Já ale nevěřím, že ve 21. století je možné, že by se to stalo.