Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministr vnitra Milan Chovanec: Spojení s Kalouskem? Jen v případě války

Praha – Ministr vnitra Milan Chovanec má plno práce s tématem, které při nástupu této vlády nikdo neřešil, totiž s migrační krizí. Jak ale ukázaly slovenské volby, levicové straně se nevyplácí vsadit všechno na uprchlickou kartu. Voliče ČSSD bytostně zajímá hlavně to, co přímo souvisí s kvalitou jejich života, například dostupnost školek, zdravotní a sociální péče. „Přesně to jsou naše priority," říká první místopředseda Milan Chovanec v rozhovoru 
s Deníkem.

12.3.2016 17
SDÍLEJ:

Ministr vnitra Milan Chovanec je mimořádně klidný politik, nikdy nezvyšuje hlas a působí jako pohodář. Podle něj by se podobně měly chovat i koaliční strany, neboť vláda je úspěšná a čeká ji ještě hodně práce. „Na hádky není čas," říká.Foto: Deník/Martin Divíšek

Napětí v koalici v posledních týdnech houstne. Andrej Babiš dokonce nahlas přemýšlel, zda má vůbec smysl být ve vládě, kde se dělají podrazy. Všechno začalo tím, že ČSSD a KDU-ČSL zvažovaly podporu návrhu poslance TOP 09 Martina Plíška. Podle něj měly být z veřejných zakázek vyloučeny firmy, které ovládá člen vlády. To nakonec poslanci ČSSD nepodpořili, ale platí, že v zákoně o střetu zájmů by se měl objevit paragraf, který znemožní souběžný výkon vládní funkce a vlastnictví firmy, v níž by ministr držel 40 procent akcií?
Dovolil bych si váš výrok poopravit, neboť jediný, kdo zatím vykazuje nervozitu, je pan Babiš. Hovoří o zkrácení volebního období bez toho, že by to předtím projednal v koaliční radě, což je přece standardní postup. Podle médií se jde dokonce radit s panem prezidentem. Nevím, jestli mají dohromady dost poslanců, aby odhlasovali zkrácení mandátu poslanců v tomto volebním období.

Mají i podporu komunistických poslanců, jak uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip.
To je ale pořád málo.

Zatím ano, ale možná je to začátek cesty k předčasným volbám.
Myslíte, že to je začátek nějaké hezké nové koalice mezi hnutím ANO a komunisty? No tak to je „dobrá" zpráva. Určitě to ale nebude příznivá informace pro voliče komunistů, protože jestli někdo tvrdí, že ANO je levicovou stranou, tak se hluboce mýlí. ANO je tím, kdo blokoval zvýšení firemních daní 
a zavedení vyššího zdanění pro banky. Když se přitom podíváte na zisky bank, tak 
v Česku každoročně činí několik desítek miliard, u velkých bank celkem asi 40 miliard. Myslím, že sektorová daň, kterou jsme chtěli zavést a představovala by zhruba čtyři miliardy korun ročně, by je opravdu neporazila.

ANO asi opravdu není levicovou stranou, ale co říkáte názoru předsedy ODS a politologa Petra Fialy, že Andrej Babiš už napravo posbíral všechny hlasy a teď se cíleně zaměřuje na levicové voliče?
Myslím, že Andrej Babiš se jednoznačně řídí průzkumy, které si nechává dělat. Je to lehce čitelné z mnoha příkladů. Tak třeba původně byl jednoznačně proti žalobě na Evropskou komisi kvůli povinným uprchlickým kvótám. Po dvou měsících dramaticky změnil názor, což sice říkal hodně nahlas, ale 
v době, kdy už jsme se k žalobě reálně připojit nemohli. Nevraživost v koalici vyplývá z jeho chování. Není přece normální, abychom šli na koaliční radu a jen tak se 
z novin dověděli, že Andrej Babiš zvažuje, zda má koalice vůbec smysl. My jsme tu proto, abychom spravovali zemi, máme před sebou téměř dva roky mandátu, jsou tu rozdělané projekty, které mají zlepšit život lidí v České republice a na podobné hádky nemáme čas. Jestli je tedy někdo nervózní, tak my to nejsme.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Jestli vy pana Babiše nepodceňujete. Nedávno hradní mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru uvedl, že tradiční levicová témata, jako startovací byty nebo pomoc rodinám s dětmi, se dostávají mimo zájem ČSSD, tudíž by se jich mohly chopit jiné strany, myšleno hnutí ANO jako catch-all party, tedy všeobjímající strana.
Znovu opakuji, že hnutí ANO je z mého pohledu stranou pravého středu, která bránila zvyšování daní pro firmy. Nic levicového na tom nevidím. My jsme od svých tradičních témat neustoupili, opak je pravdou. V mediálním prostoru se to může jevit tak, že primárně řešíme hlavně migraci, ale my nezapomínáme na zvyšování důchodů i minimální mzdy, podporu rodin s malými dětmi. Snahu pana Ovčáčka považuji za úsměvnou, protože Andrej Babiš není žádný levicový politik.

Tak ono nejde o snahu pana Ovčáčka. Evidentně jen tlumočil prezidentův vzkaz. Sbližování Miloše Zemana a Andreje Babiše je totiž nepřehlédnutelné a potvrzuje to mimo jiné i fakt, že právě oni dva se budou radit, jak uspořádat předčasné volby už na jaře roku 2017.
S panem prezidentem jsem mluvil před několika dny, měli jsme plánovanou schůzku k tématu státní služby a podřazenosti úřadu paní Vitáskové (Energetický regulační úřad – pozn. red.) pod ní. Zbyl i čas na debatu 
o politice jako takové a jsem přesvědčen, že pan prezident není iniciátorem schůzky 
s Andrejem Babišem, jejímž obsahem by měla být debata o termínu předčasných voleb. O konzultaci zřejmě požádal vicepremiér Babiš a já vůbec nechápu, proč se jde radit na Hrad o zkrácení volebního období vlády a parlamentu, aniž by to projednal se svými koaličními partnery. Opakuji, že hnutí ANO společně 
s panem prezidentem nedisponují dostatečným počtem poslanců, kteří by to odhlasovali. Moc tomu nerozumím a jestli někdo koalici dnes destabilizuje, tak Andrej Babiš těmito výroky. Tu debatu je legitimní vést, ale zatím jsem neslyšel žádné relevantní argumenty. Snad kromě toho, že hnutí ANO by plynule pokračovalo ve volební kampani z krajských voleb až do těch předčasných sněmovních na jaře 2017.

Hlavní Babišův argument byl, že rozpočet na rok 2018 by měla připravit už nová vláda a schvalovat nová sněmovna.
Andrej Babiš přece nemůže odhadovat, kdy pan prezident někoho pověří sestavením vlády. Vzpomeňte si, že poslední volby byly v říjnu 2013 a Sobotkova vláda byla jmenována až koncem ledna 2014.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Andrej Babiš věří, že volby jednoznačně vyhraje a prezident Zeman ho bezodkladně jmenuje premiérem.
To je hezké, každý má mít nějaké sny, to je v pořádku. Nelze ale přece predikovat postoj prezidenta republiky. Je otázka, jestli volby dopadnou podle úsudku ať už ČSSD, nebo Andreje Babiše. 
I pan premiér Fico měl nějaké představy a slovenský volič dal jasně najevo, že to vidí jinak. Stejný proces může nastat v ČR. Chápu, že současné volební preference dávají hnutí ANO křídla, ale také u něj je vidět pokles. Lidé začínají přemýšlet o jiných alternativách. Buď se vláda semkne a lidem dokáže, že je zemi prospěšná, nebo se opravdu může stát to, co na Slovensku. Pak by po příštích parlamentních volbách – a já věřím, že budou v řádném termínu na podzim 2017 – mohlo ve sněmovně zasednout osm nebo deset stran, 
z nichž některé budou hyperpopulistické, takže se bude velmi obtížně skládat demokratická většina.

Výsledek slovenských voleb je skutečně znepokojující. Nejenže úspěch slavily antisystémové strany, ale přes osm procent získala fašizující Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko. Podle Miloše Zemana je to důsledek útočení médií na Roberta Fica. Čím si to vysvětlujete vy?
Politiku nelze poměřovat zdravým rozumem, odráží určité psychoklima, které ve společnosti vznikne. Když se podíváte na minulé volby, tak ještě půl roku před nimi ČSSD vykazovala třicetiprocentní preference, pak přišla úřednická vláda, politický prostor se rozostřil, přestalo fungovat pravolevé spektrum. Kdyby se volby konaly nikoli v říjnu, ale v listopadu, pravděpodobně by je vyhrál Andrej Babiš. Poptávka po novém větru byla silná a on ho ztělesňoval. Navíc nálady voličů je strašně těžké odhadovat. Průzkumy Kotlebovi přisuzovaly ještě nedávno dvě procenta a ve volbách získal přes osm. V době vzniku hnutí ANO mu politologové i agentury dávaly minimum šancí a vzpomeňte si, že Miloš Zeman na počátku prezidentské kampaně vykazoval kolem šesti procent preferencí, jeho reálné zvolení se tehdy limitně blížilo nule – a všichni víme, jak to dopadlo.

A o to právě jde. Miloš Zeman i Andrej Babiš jsou výrazné, charizmatické osobnosti, které dokážou ovládnout mediální prostor. Navíc se nebojí jít za lidmi na náměstí, na ulici, do metra. Nechybí politikům sociální demokracie právě tento přímý kontakt?
V pondělí jsem byl na debatě o migraci s občany Berouna, je to asi šesté podobné setkání. Uvědomte si ale, jaký pracovní rytmus mají členové vlády. Premiér Bohuslav Sobotka se z bruselského summitu s Tureckem vrátil v noci, v posteli byl ve čtyři ráno a v úterý už naplno fungoval na Úřadu vlády. Šancí vrcholných politiků na to, aby měli ještě čas být mezi lidmi, je velmi málo – tedy pokud chtějí svoji práci dělat na sto procent. Co se týká pana prezidenta a pana Babiše, jde o rozdílné příběhy. Miloš Zeman byl zvolen většinovým systémem, získal téměř 55 procent hlasů všech lidí, kteří se rozhodli jít k volbám. Pan Babiš je předseda druhé nejsilnější strany a je otázka, jak lidé vyhodnotí práci ministrů za hnutí ANO, plnění jejich slibů. Do voleb zbývá ještě hodně času a já se domnívám, že se musí ve vší nahotě ukázat, že i politika je o výsledcích. Hádky v koalici ovšem neprospějí nikomu z nás.

Dá se řešit ideový spor tím, že přijmete zákon proti Andreji Babišovi a pomocí přísné legislativy ho vlastně vyloučíte buď ze světa politiky, nebo 
z byznysu?
Zákon o střetu zájmů by měl platit až od příštího volebního období. Nevím, jestli bude přísný, je potřeba pečlivě zvážit, co je, či není v souladu s ústavou. Podobné zákony ale fungují v mnoha západních zemích a my přece chceme patřit do rodiny západoevropských států se všemi standardy. ČSSD připravuje vlastní pozměňovací návrh, takže na stole nebude jen podnět pana poslance Plíška. Chceme reflektovat celou oblast možného konfliktu zájmů a podle nás by to mělo být přínosné i pro Andreje Babiše. Teď jsem si přečetl, že senátor Ivo Valenta si koupil nějaké nové médium, takže je tu další významný byznysmen s velkým finančním zázemím, který přichází do politiky. V Senátu jsou i jiní vlastníci firem s miliardovými obraty a nikde není řečeno, že za rok, za dva, nepřijdou další hráči na průmyslovém či finančním trhu, kteří se rozhodnou jít do politiky. My chceme nastavit pravidla pro všechny.

„Lidé, kteří ve vládě rozhodují o stovkách miliard korun včetně dotací, by neměli vlastnit firmy, které peníze z veřejných zdrojů čerpají. Přece ani pro ně není komfortní, aby byli neustále podezíráni, že si díky politickému vlivu pomáhají k větším ziskům."

Takže kdyby třeba senátor Jiří Hlavatý dostal nabídku stát se ministrem průmyslu v příští vládě, musel by se vzdát vlastnictví Juty, tedy podniku, který přivedl k rozkvětu?
Samozřejmě. Lidé, kteří ve vládě rozhodují o stovkách miliard korun včetně dotací, by neměli vlastnit firmy, které peníze z veřejných zdrojů čerpají. Přece ani pro ně není komfortní, aby byli neustále podezíráni, že si díky politickému vlivu pomáhají k větším ziskům. Chceme-li volnou a férovou soutěž, která dá šanci i menším stranám, musí skončit praxe politického dopingu, díky němuž má jeden člověk obrovský finanční polštář a navíc vlastní velký mediální dům. Nechci řešit neustálé spory, jestli Andrej Babiš řídí své noviny, nebo ne, ale prostě je vlastní, novináři z jeho médií jsou na jeho výplatní pásce. Demokracie se přece rodí 
z politické soutěže a nemůže to být tak, že někdo běží závod se stometrovým náskokem a všichni ostatní s koulí na noze klopýtají za ním.

Andrej Babiš namítá, že on před voliči nic neskrývá, všichni vědí, co se píše v jeho novinách, jaké daně platí Agrofert a kolik získává na dotacích. Netransparentní podle něj naopak je, když jiní magnáti, kteří také vlastní významná média, ovlivňují politické klima, aniž by to občané tušili. Běžný člověk nemá možnost dovědět se, jakým politikům a proč vycházejí vstříc. Nemluvě o lobbistech miliardářů, kteří ovlivňují politická rozhodnutí v jejich prospěch.
Žádný volič nechce, aby si podnikatel přišel do politiky přilepšit. Věří, že už má dost a nepotřebuje se k penězům dostat touto cestou. Je přesvědčen, že přichází sloužit státu, který mu umožnil takto zbohatnout a zažít americký sen v české podobě. K tomu slouží zákon o střetu zájmů, který má nastavit jasná pravidla. Souboj politických stran musí být o myšlenkách, ne o tom, kolik kdo má peněz a jestli si náhodou nekoupil noviny.

Neodpověděl jste mi na otázku, jak zákon o střetu zájmů ochrání voliče před politikem, který sice nevlastní žádný koncern ani mediální dům, ale za úplatu plní zadání velkých byznysových hráčů, o čemž volič nemá ani potuchy.
Od toho je veřejná kontrola, jejíž důležitou součástí jsou média. V naší zemi se většinou všechno roznese, takže novináři objeví veškerá možná spojení, zjistí, jak to je. Stačí se podívat, kolik kauz média v minulosti rozkryla. Po klopotné cestě se řada z nich dostala až k orgánům činným v trestním řízení. Vedle toho tu je státní aparát včetně Bezpečnostní informační služby, která by právě na podobná spojení měla upozorňovat. Viděl jsem mnoho veřejných a teď i utajených zpráv BIS a tam ty náznaky nebo dokonce jasné důkazy jsou. Novinkou je, že naše vláda podporuje, aby v případě podezření tohoto typu BIS daleko těsněji spolupracovala s policií, která by měla zahajovat trestní řízení nebo prověřování ve věci.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Ještě k pozměňovacímu návrhu ČSSD k zákonu o střetu zájmů. Počítáte s tím, že by zahrnoval 
i mediální oblast?
My ho teprve připravujeme, ale já bych se tomu vůbec nebránil. Uvidíme, jestli můj názor získá většinovou oporu. Finální verze by měla být hotova do deseti dnů. Návrh pana poslance Plíška má podle mě vadu v tom, že neobsahuje sankce, takže minimálně v tomto ohledu by se měl doplnit. Od příštího volebního období by měl každý člověk kandidovat s vědomím, že platí tato nová pravidla.

Pro Andreje Babiše to může být reálný důvod k položení vlády.
To si musí vyhodnotit sám, ČSSD zákon o střetu zájmů rozhodně nepojímá jako lex Babiš. Pro nás je důležité, aby současná vláda fungovala, rozhodně vnímáme jako lepší koalici s Andrejem Babišem než s TOP 09.

„Hejtmani budou chtít svoji práci prodat. Jsou si velice dobře vědomi, že bez podpory centra, bez figury ústředního volebního lídra, kterým je Bohuslav Sobotka, je jejich šance velmi nízká. Teď je naše strana opravdu jednotná."

Vidíte a zrovna její předseda Miroslav Kalousek vydal jasný signál, že ve jménu ochrany demokratických parlamentních principů by se systémové strany jako ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS měly spojit proti nesystémovému hnutí ANO.
Podobnou variantu si umím představit jen v případě války nebo nějaké živelné katastrofy. Pak by mohla vzniknout jakási vláda národní shody, která by mohla krátkodobě řešit akutní problém České republiky. Druhá možnost je, že by se Andrej Babiš svévolně rozhodl odejít z vlády a náš projekt by padl. Pak by se musela hledat nějaká politická shoda na přechodné období. Osobně bych to rozhodně nepreferoval. Tato vláda má dobré výsledky, z našeho pohledu jde o sňatek z rozumu, který se České republice vyplácí. Byl jsem teď ve středních Čechách, což je kraj s nejvyšším poklesem kriminality – o 18 procent, průměr v ČR je 14 procent. V době, kdy bezpečnostní situace kolem nás není nejlepší, tato vláda dokazuje, že policie funguje. Roste také ekonomika, stoupají mzdy. Nevidím důvod, proč úspěšný projekt bourat.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na sebe jako premiér vzal největší odpovědnost v oblasti zahraniční politiky. Jezdí do Bruselu, je aktivní v rámci V4, řeší migrační krizi. Neoslabuje to jeho pozici uvnitř strany, na níž pochopitelně nemá tolik času?
To si nemyslím. Bohuslav Sobotka je jeden z nejpracovitějších politiků, které znám, jeho tempo a nasazení obdivuji. Sociální demokracie je stabilizovaná, její vedení táhne za jeden provaz a každý z místopředsedů má odpovědnost za vnitřní politiku ČSSD a ti, kteří navíc sedí ve vládě, mají odpovědnost vůči státu. A chci připomenout ještě jednu věc. Za několik týdnů bude končit české předsednictví V4 a musím říct, že za tu dobu ČR získala v Evropě daleko větší kredit, než jaký měla dřív. Visegrádská čtyřka se vymezila vůči kvótám, táhli jsme za jeden provaz, vyslali jsme policisty na hranice a do zahraničí tam, kde bylo potřeba. Naši partneři v EU to zpočátku nesli dost úkorně, ale nyní už vidí, že vedle slov jsou tu i činy, získali jsme jejich respekt. Česká republika a celá V4 na tom vydělala. Uvidíme, co se teď stane se Slovenskem. Přál bych Robertu Ficovi, aby sestavil funkční vládu. Mrzelo by mě, kdyby měli vládní krizi v době, kdy Slovensko bude předsedat Evropské unii. Vím, kolik času a sil vložil slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák, který je mým přítelem, do volební kampaně, aby přesvědčil občany, že volit Směr je správná cesta. Nejen jeho deziluze po sečtení hlasů musela být obrovská. V tomto smyslu se politika jeví jako hodně nespravedlivá, ale ona spravedlivá je, protože volební výsledek není chybou lidí, ale politiků.

Ministr vnitra Milan Chovanec.

To dokonale sedí i na ČSSD. Váš volební výsledek z roku 2013 odrážel především to, jak jste se mezi sebou hádali a jak Michal Hašek systematicky mydlil schody Bohuslavu Sobotkovi. Dnes Michal Hašek říká, že v ČSSD je 25 tisíc sobotkovců a žádné tábory či okopávání kotníků už v ní neexistuje. Může jemu a současným lídrům ČSSD volič uvěřit?
Už kvůli pudu sebezáchovy těch, kteří kandidují, to tak musí být. Funkcionáři sociální demokracie se nemusejí milovat, ale musejí se respektovat. Všichni chápou, že jestli nám volič něco neodpustí, tak na prvním místě nejednotu. Jsou to především hejtmani, kteří hrají o své pozice v krajích. Podle mě všichni v minulých čtyřech letech odvedli dobrou práci, někdo je viditelnější, jiný méně, ale kraje neselhávají, zlepšily svoje financování, mají nižší zadlužení, koalice pod jejich vedením jsou stabilní. To není málo, když se podíváte na řadu měst, kde se radnice, v nichž dominovalo ANO, rozpadly po několika měsících. Hejtmani budou chtít svoji práci prodat. Jsou si velice dobře vědomi, že bez podpory centra, bez figury ústředního volebního lídra, kterým je Bohuslav Sobotka, je jejich šance velmi nízká. Teď je naše strana opravdu jednotná. Uvidíme, jak dopadnou krajské volby. Pokud jejich výsledek nebude optimální, samozřejmě může nějaké pnutí nastat, ale to je přirozené.

Nebude-li optimální, tedy nezíská-li ČSSD minimálně sedm krajských vítězství, jež si jako cíl vytkl Bohuslav Sobotka, je možné, že do sněmovních voleb nepovede stranu on, ale vy?
Ne, to určitě možné není. Předseda ČSSD je zároveň premiérem a jeho odchodem by skončila celá vláda. To si strana velice dobře uvědomuje. Bohuslav Sobotka je úspěšný premiér, pracovitý 
a slušný člověk, přepřahat by byl naprostý nesmysl. My ale uděláme všechno pro to, aby náš volební výsledek byl dobrý.

Autor: Kateřina Perknerová

12.3.2016 VSTUP DO DISKUSE 17
SDÍLEJ:
Tomio Okamura.
4

Plány SPD? Okamura chce pro své hnutí zastoupení v čele Sněmovny

Jiří Pospíšil
5 31

Pospíšil podal přihlášku do TOP 09, věří v její budoucnost

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

Aktivista Jakub Čech: ČSSD se neočistila od kmotrů, proto spadla na dno

Co si myslí mladý prostějovský aktivista Jakub Čech o výsledcích voleb? Přečtěte si jeho názor.

Dvě stovky za kroužek? Policie prošetřuje kupčení s hlasy v Mojžíři

Někteří voliči měli údajně dostat předvyplněné volební lístky a pak i finanční odměnu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení