„Dokumenty ministerstvo obrany podepsalo už minulý pátek. Čekali jsme však na to, až je podepíší i výrobce (EADS) a dodavatel (Omnipol),“ uvedl v pátek ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Ve smlouvě se přitom výrobce zavázal 
k několika kompenzacím.

V prvé řadě španělský výrobce vrátil jeden z dvoumístných bitevních letounů L-159, který si cení na 4,2 miliony euro, tedy na téměř 106 milionů korun. Armáda rovněž jako náhradu dostane náhradní díly za 4,6 milionu korun a výrobce prodlouží i záruku na opravené letouny.

První letadlo by ministerstvo předalo armádě k testování do konce ledna. „Až budou na všech čtyřech letadlech odstraněny závady, začnou vojskové zkoušky, které se uskuteční v České republice a ve Velké Británii,“ doplnil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Přesto odborníci nadále tvrdí, že už výběr letounů CASA byl od počátku problematický. „Řada lidí na ministerstvu obrany a v armádě doufá, že výrobce závady do dohodnutého termínu odstranit nestihne, a ministerstvo tak bude moci smlouvu vypovědět,“ uvedl vojenský analytik Lukáš Visingr.

V takovém případě by se ovšem armáda ocitla bez transportních letadel, která potřebuje. Zřejmě by nasadila už vyřazené sovětské antonovy, než by dostala jiná letadla. Vojáci by preferovali americké Herculesy nebo italsko-americké Spartany.ýrobce letounů CASA vrátil jako kompenzaci bitevník L-159, dodá náhradní díly za více než čtyři miliony a prodlouží záruční lhůtu.

Letouny CASA