Před ním chtěli Hrubého odstranit už komunisté v roce 1989, poté se o totéž pokusil generální sekretář ministerstva Karel Srba (za Jana Kavana) a do třetice před sedmi lety Karel Schwarzenberg.

Tehdy se spekulovalo o tom, že zámek bude prodán soukromníkovi. Zájem o něj údajně projevil podnikatel Zdeněk Bakala. V době, kdy byl předsedou sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) se zase uvažovalo o převedení Štiřína pod dolní komoru. Příslušná novela zákona ale neprošla.

Podle slov mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Štíchové není prodej objektu nedaleko Prahy na pořadu dne. „Zámek Štiřín je ve vlastnictví státu, v tomto směru se změny neplánují. Ministerstvo zahraničí má v úmyslu provést organizační změny ve struktuře svých příspěvkových organizací, a to včetně Zámku Štiřín. V jeho hospodaření vidíme rezervy a jsme přesvědčeni, že může být efektivnější. To nemění nic na tom, že dlouholetou práci Václava Hrubého na postu ředitele respektujeme, proto zůstává zaměstnancem této příspěvkové organizace,“ sdělila Štíchová Deníku.

Výkonem funkce ředitele byl pověřen Petr Veselý do doby, než bude ukončeno výběrové řízení.

Václava Hrubého odvolání zaskočilo: „Zámek Štiřín má za sebou velmi úspěšný rok, kdy hotel, konferenční centrum i tradiční kulturní akce fungují ke spokojenosti státní i komerční klientely. Proto je pro mne překvapením mé náhlé odvolání z funkce generálního ředitele, a to bez udání důvodů. Očekávám od mého nástupce nabídku pracovní pozice, ve které bych případně mohl dále pracovat pro Zámek Štiřín,“ sdělil Hrubý Deníku. Přeje si, aby tento výjimečný objekt zůstal majetkem státu.