Děkuji obyvatelům Plzně a českému lidu, že tento památník postavili. Touto větou začal v úterý svůj proslov u památníku Díky, Ameriko! americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který je nyní v Česku na dvoudenní návštěvě. Pompeo v Plzni spolu s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem uctil 75. výročí konce druhé světové války.

Návštěvu Plzně zahájili ministři prohlídkou Muzea generála Pattona. Poté položili květiny u památníku na Americké ulici, která byla kvůli ceremoniálu z části uzavřená. „Stojíme s vděčností a s hrdostí před památníkem Díky, Ameriko! a chceme si společně připomenout osvobození města Plzně v květnu 1945,“ řekl na úvod primátor města Martin Baxa. Ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček následně ocenil Pompeovu návštěvu Česka v době pandemie koronaviru. „Tato návštěva je dokladem dobrých vztahů mezi Českou republikou a Spojenými státy,“ uvedl Petříček.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (vlevo) a šéf americké diplomacie Mike Pompeo.
Mike Pompeo v Česku: Petříček s ním chce probrat bezpečnost i obchodní vztahy

V proslovu šéfa americké diplomacie Pompeo ocenil, že může být v Plzni. „Před sedmdesáti pěti lety naši bojovníci vedeni velkým generálem Pattonem odřízli nacistické okovy ze západního Československa. Sám jsem byl kdysi mladým důstojníkem jednotky, která hlídala železnou oponu. Viděl jsem opravdovou tyranii zblízka. Umím si představit tu obrovskou radost, když americké tanky a džípy dorazily do města,“ řekl Pompeo. Svoji cestu po městě zakončili šéfové americké a české diplomacie jednáním v plzeňském pivovaru.

Cestu do Plzně zvažoval Pompeo již dříve, a to u příležitosti letošních květnových oslav 75. výročí osvobození města americkou armádou. Plány však zmařil jarní atak pandemie koronaviru.

Návštěva amerického ministra zahraničí pokračuje ve středu setkáním s prezidentem České republiky Milošem Zemanem a premiérem Andrejem Babišem. S představiteli České republiky bude probírat hospodářskou spolupráci obou zemí, situaci ohledně koronaviru, ale také kybernetickou bezpečnost a řadu dalších témat. Navštíví také senát.