„ČSSD má řadu erudovaných odborníků na všechna ministerstva. Jako sociální demokraté bychom se především měli bavit o tom, jestli skutečně není možné v rámci budoucího uspořádání vlády navrhnout jiné jméno. Například si troufám říct jméno Luboše Zaorálka, který bezesporu prokázal svou odbornou erudici,“ řekl České televizi Zimola.

Statutární zástupce šéfa ČSSD Hamáčka už svůj postoj v posledních dnech naznačoval na sociálních sítích. "Jméno Lubomíra Zaorálka jsem uvedl jako příklad. Je to jen potvrzení toho, co tu už od začátku říkám. ČSSD ze svých řad může na každý vládní post nabídnout několik možných adeptů. Počkejme si na páteční jednání možných ministerských kandidátů a pana prezidenta," napsal Zimola dnes na facebooku.

"Je to zajímavá myšlenka. Lubomír Zaorálek je člověkem, který je mi programově a myšlenkově velmi blízko, a jsem rád, že Jiří Zimola jmenoval právě jeho," reagoval na Zimolovo prohlášení Miroslav Poche s tím, že se nebrání své případné nominaci do křesla ministra zemědělství. Na post ministra zahraničí byl již dříve za ČSSD navržen Miroslav Toman. 

Jmenování Miroslava Pocheho do čela ministerstva zahraničí vytrvale odmítá Andrej Babiš, prezident Miloš Zeman i komunisté, kteří mají menšinové vládě pomoci s důvěrou.

Prezident jako jednu ze svých výhrad vůči Pochemu uvedl, že europoslanec se dlouhodobě netají svým vstřícným postojem k migrantům a kvótám na jejich přerozdělování. „Poche je  na post ministra zahraničních věcí pro pana prezidenta nepřijatelný. Toto stanovisko je neměnné,“ uvedl již dříve prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Poche by se měl kvůli své nominaci sejít se Zemanem koncem týdne. „Předpokládám, že jsem schopen ho přesvědčit, aby svůj názor změnil,“ řekl europoslanec v pondělí České televizi.

Předseda KSČM Filip o víkendu prohlásil, že pokud bude Poche ministrem zahraničí, komunisté by nemohli podpořit menšinovou vládu ANO a ČSSD.