Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ministři by státní maturitu zřejmě zvládli

Praha /VELKÁ INFOGRAFIKA/ – Ve středu začal jeden z přelomových školních roků. Žáci posledních ročníků středních škol si totiž jako první vyzkoušejí na vlastní kůži státní maturitu. Což nás inspirovalo k pátrání po studijních výsledcích těch, kteří o jejím spuštění rozhodli.

2.9.2010 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Mezi ministry české vlády je jednoznačným premiantem šéf resortu spravedlnosti Jiří Pospíšil. Gymnázium ukončil se samými výbornými, se stejným výsledkem odmaturoval a z práv si odnesl červený diplom. Podobný případ je i ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Premiér Nečas trochu bojoval s ruštinou

Ten byl tak nadaný, že na základní škole přeskočil druhou třídu a z první šel rovnou do třetí. Skvělými známkami se může chlubit i ministr vnitra Radek John či premiér Petr Nečas, který zaváhal jen u ruštiny. Současná vláda je výrazně prakticky zaměřená, mnoho ministrů maturovalo na průmyslovkách a pokračovalo na technických univerzitách. Nejpestřejší školní minulost mají zástupci Věcí veřejných.

Ministr dopravy Vít Bárta má střední zdravotnickou školu, ale promoval na Policejní akademii. Ministr školství Josef Dobeš má za sebou strojní průmyslovku a největší radost budou mít asi děti z ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského. Ten má v šuplíku maturitní vysvědčení s průměrem 3,25. Přesto se stal velmi úspěšným podnikatelem, jehož firmy měly mnohamilionové zisky. Ba co víc, je ministrem ve vládě rozpočtové odpovědnosti. S trojkou z matematiky.

Otázky:
1. Z čeho a s jakým výsledkem jste maturoval?
2. Jakou vysokou školu jste vystudoval a jakou diplomovou prací jste ji zakončil?
3. Na kterého učitele nejraději vzpomínáte?

Petr Nečas (ODS), premiér
1. český jazyk 1, ruský jazyk 2, matematika 1, fyzika 1
2. Přírodovědecká fakulta Univerzity J.E.Purkyně v Brně „Depozice amorfních uhlíkových vrstev v mikrovlnném plazmatu“
3. Hodně mě inspiroval můj třídní učitel pan Silný na druhém stupni základní školy. Byl opravdu výraznou a silnou pedagogickou osobností. Byl to jak velice schopný učitel, tak kvalitní odborník. Mimochodem byl to můj první učitel fyziky. Jestli mě někdo nasměroval k tomu, že mě fyzika neotrávila, jako bohužel mnoho dětí otravuje, ale naopak mě začala bavit, tak to byl právě on.

Jiří Pospíšil (ODS), ministr spravedlnosti
1. český jazyk 1, dějepis 1, zeměpis 1, němčina 1
2. Právnická fakulta ZČU „Věcná břemena“
3. Na paní profesorku Marii Šebkovou, která u nás učila výtvarnou výchovu. Byla to starší dáma, která měla klasické vzdělání a za komunistů nemohla učit. Přistupovala k nám s nadhledem, laskavostí a brala nás jako své rovnocenné partnery. Vedla s námi dlouhé debaty o kultuře a umění. Byla pravým opakem typické středoškolské kantorky.

#nahled|https://g.denik.cz/1/46/0109_vysvedcen_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/46/0109_vysvedcen.jpg|Ministři by státní maturitu asi zvládli#


Martin Kocourek (ODS), ministr průmyslu a obchodu
1. český jazyk 1, ruský jazyk 2, dopravní stavby 2, beton 2
2. Fakulta strojní ČVUT, obor ekonomika a řízení „Kupónová metoda jako nástroj urychlené privatizace v ČSFR“
3.Nechci nikoho vyzdvihovat, aby to ostatním nebylo líto.

Alexandr Vondra (ODS), ministr obrany
1. český jazyk 1, ruský jazyk 3, zeměpis 1, matematika 3
2. Přírodovědecká fakulta UK „Geomorfologie vlhošťské části Polomených hor“
3. Na profesora Letošníka, klimatologa a meteorologa. Učil nás o povodních, později se mi to hodilo. Vím, že dům má být na kopci, ne v nivě u potoka.

Pavel Drobil (ODS), ministr životního prostředí
1. český jazyk 1, ruský jazyk 2, dějepis 1, zeměpis 1
2. Právnická fakulta Masarykovy univerzity Brno „Osobní a kapitálové společnosti“
3. Neodpověděl

Ivan Fuksa (ODS), ministr zemědělství
1. český jazyk 2, ruský jazyk 3, strojírenství 2, doprava 2
2. Vysoká škola dopravy a spojů v Žilině „Racionalizace provozu přestupních vlaků z jedné linky na druhou pražského metra“
3. Na paní profesorku Klementovou, která i můj nejméně oblíbený předmět, tj. češtinu, dokázala podat poutavě, nadto to byla báječná ženská.

Karel Schwarzenberg (TOP 09), ministr zahraničí
Střední školu ukončil po emigraci v Rakousku, v Mnichově studoval lesnictví, ve Vídni a Štýrském Hradci práva, ale vysokou školu nedokončil. Nikdy se netajil tím, že byl mizerný student a jeho školní výsledky za moc nestály.

Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr financí
1. český jazyk 1, matematika 1, chemická technologie 2, ruský jazyk 3
2. VŠCHT Praha „Světlocitlivé materiály pro rentgenovou a elektronickou litografii“
3. Bylo několik učitelů, které jsem měl velmi rád a dodnes si jich velmi vážím. Kdybych uvedl jenom jednoho, nespravedlivě bych se dotkl těch dalších.

Jaromír Drábek (TOP 09), ministr práce a sociálních věcí
1. český jazyk 1, matematika 1, fyzika a základy eletrotechniky 1, ruský jazyk 2
2. ČVUT – fakulta elektrotechnická „Řízení složitých systémů v podmínkách neurčitosti“
3. Mám to jednoduché, oba moji rodiče byli učitelé, manželka Jindra je jí též. Můj nejmilejší kantor je tak jaksi dán předem.

Leoš Heger (TOP 09), ministr zdravotnictví
1.český jazyk 2, ruský jazyk 2, matematika 1, fyzika 1
2. Lékařská fakulta UK v Hradci Králové
3. Na pana profesora Fabiána, který nás měl na matematiku a latinu. Vždy jsem obdivoval jeho lidskost a rozvahu. Nemohu nezmínit též tehdy začínajícího profesora Ivo Volfa, který byl velmi zapálen do svého koníčku – fyziky. Vymýšlel nám vlastní příklady, na jejichž základě vždy probíranou látku skvěle vyložil.

Jan Besser (TOP 09), ministr kultury
1. český jazyk 1, ruský jazyk 1, matematika 3, biologie 1
2. Fakulta všeobecného lékařství Univerzity Karlovy, obor stomatologie
3. Na Gymnáziu v Berouně to byl pan profesor František Hampl. Učil mě zeměpis a podle mého názoru to byl vzor správného kantora. Vždy perfektně připravený, spravedlivý, chtěl nás něco naučit a na tu dobu navíc velmi moderně.

Radek John (VV), ministr vnitra
1. český jazyk 1, ruský jazyk 1, matematika 2, biologie 1
2. FAMU (za celé studium průměr 1,00) „Česká filmová komedie sedmdesátých let“
3. Kdo si přečte můj román Džínový svět, dozví se tam všechno o lásce ke krásné matikářce, která postihla v naší gymnaziální třídě nejednoho z nás. Samozřejmě že pro mne byly důležité také hodiny literatury, vždyť jsem už na gymnáziu publikoval v tisku fejetony a povídky a chystal se na svůj první román. Neboli první verze Džínového světa vznikala ještě předtím než jsem odmaturoval a jmenovala se „Petr je muž. Už.“

Vít Bárta (VV), ministr dopravy
1. český jazyk 1, fyzika 2, klinická biochemie 1, mikrobiologie a epidemiologie 1, praktické části 2
2. Policejní akademie „Vzdělávací systémy soukromé bezpečnostní služby“
3. Neodpověděl

Kamil Jankovský (VV), ministr pro místní rozvoj
1. český jazyk 3, matematika 3, pozemní stavby 3, ruský jazyk 4
2. ČVUT – fakulta stavební, Obor ekonomika a řízení. „Tendrové řízení a zahraniční ceny“
3. Na paní učitelku Volšickou, která kromě výuky českého jazyka vedla i dramatický kroužek. Byla to sympatická a velice pohledná blondýnka, do které byla většina žáků platonicky zamilována.

Josef Dobeš (VV), ministr školství
1. český jazyk 2, ruský jazyk 2, strojírenská technologie 2, stavba a provoz 3
2. Masarykova univerzita – Fakulta sociálních studií „Reintegrace osobnosti v podmínkách alternativních trestů“
3. Pamatuji si na svou paní učitelku z první třídy. Byla to velmi milá žena. Po mém vstupu na vysokou školu jsem cítil hluboké zklamání z té šedi komunistické psychologie. Jediný, kdo výrazně vybočoval, byl vzhledem poměrně nenápadný, subtilní odborný asistent dr. Smékal, dnes uznávaný profesor a velká osobnost v oboru.

Autor: Kateřina Perknerová

2.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Ilustrační foto.
7

Kolečka a kosočtverce. Pumpy mění označení nafty

Nový adrenalinový rekord: 245 odvážlivců skočilo z mostu

/VIDEO/ Nový světový rekord v kategorii "hromadné skákání z mostu" dnes pokořili odvážlivci v brazilském Sao Paulu. V jeden okamžik seskočilo z mostu metodou bungee jumping 245 vyznavačů adrenalinu.

Dvě třetiny osobností regionů nejsou spokojeny s výsledky voleb

/INFOGRAFIKA/ Volby nedopadly zrovna podle našich představ. A navíc nebude snadné na jejich půdorysu sestavit stabilní vládu, tvrdí osobnosti z českých, moravských a slezských krajů, které oslovily regionální redakce Deníku.

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

V minulosti chodíval někdejší středočeský hejtman David Rath do jednací síně oholen, v pondělí se v budově Krajského soudu v Praze objevil s vousatou tváří – jinak se ale příliš mnoho nezměnilo.

Psi na politických jednáních? Macronův mazlíček se vymočil v Elysejském paláci

/VIDEO/ Pokud na politická jednání s sebou berete své mazlíčky, může dojít k trapným okamžikům. Vyprávět by o tom mohl francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho labrador Nemo se vymočil u krbu právě během politického jednání. Prezident se snažil působit profesionálně a záležitost přejít s úsměvem.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT