Výsledek dopoledního jednání předsedy ČSSD a vicepremiéra menšinové vlády Jana Hamáčka s premiérem Andrejem Babišem (ANO) probere poslanecký klub sociální demokracie na jednání, které začne ve Sněmovně ve 13:30. Poté se Hamáček znovu sejde s Babišem, zítra ho přijme prezident Miloš Zeman. 

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura po schůzce řekl, že si SPD přeje ve vládě programově nahradit ČSSD. Na sociální demokraty útočí SPD dlouhodobě. "Já jsem okamžitě využil toho prostoru, protože vidím, že ve vládě je určité pnutí. Já to říkám na rovinu, my chceme vyměnit ČSSD, nechceme aby se prosazoval probruselský program," uvedl.

SPD podle Okamury bude příští týden z programových důvodů hlasovat pro nedůvěru vládě. "Chceme vyjádřit nedůvěru této vládě, my jí nikdy nedali důvěru. Ale pakliže přijde na to, že by byla vláda ochotna prosazovat náš program, samozřejmě můžeme věci zvážit," upozornil Okamura.

Dnešní jednání s Babišem se podle Okamury týkalo i současné politické reality, návrh na vstup SPD do vlády však ze strany ANO nepřišel. "Taková nabídka nepadla, my se bavili v programové rovině," řekl. SPD podle něj nemůže vstoupit do vlády s nikým, kdo má nedořešené kauzy. Umí si ale představit, že program SPD by mohla prosazovat vláda odborníků, které by vybralo hnutí ANO. "Nám se nejedná o politická koryta," dodal.

Filip zmínil hyenismus novinářů

Předseda KSČM Vojtěch Filip uvedl, že v reportáži není nic nového. "Všechny informace byly ve spise, který měl mandátní a imunitní výbor Sněmovny k dispozici v době vydávání pana Babiše (k trestnímu stíhání)," vysvětlil. Zároveň oznámil, že mu na schůzce Babiš zopakoval, že nevidí důvod k svému odstoupení. 

Podobně jako zástupci ANO mluvil Filip v souvislosti s reportáží o hyenismu, Babišova syna podle něj žurnalisté navíc natáčeli nelegálně. "Nevím, co je na tom nového, jen že někdo zneužije nemocného člověka. Jestli tento hyenismus někdo považuje za novou informaci, tak já to považuji za potvrzení mých informací o schopnostech některých takzvaných novinářů," uvedl.

Podle Filipa nejsou komunisté zatím rozhodnutí o tom, jak budou hlasovat na zasedání o nedůvěře vládě, jež by se mělo uskutečnit příští týden. Rozhodne o tom úterní jednání výkonného výboru KSČM, které dnes svolal. "Podle rozhodnutí kolektivního orgánu se poslanecký klub zachová," řekl novinářům předseda KSČM.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) novinářům po jednání kabinetu řekla, že koaliční schůzka Babiše a Hamáčka navázala na zasedání kabinetu. "Protože se jí neúčastním, nemůžu se vyjadřovat," konstatovala. Babiš předtím podle ní během zasedání vlády stručně vysvětlil některé souvislosti spojené s aktuální situací. "V krátkém projevu řekl svůj pohled na věc, vysvětlil některé okolnosti," dodal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Maláčová dodala, že stále platí stanovisko sociální demokracie, že strana nevylučuje žádný scénář, který by mohl následovat po koaličním jednání. "Jedná se o závažnou situaci, je třeba znát všechna fakta," uvedla. Reportáž s Babišovým synem podle ní nyní produkuje víc otázek než odpovědí. "Poté se k tomu může člověk kvalifikovaně vyjadřovat," konstatovala.

Členové vlády při ranním příchodu na úřad vlády většinou očekávali, že jim premiér ke kauze, kvůli které bude kabinet čelit ve Sněmovně pokusu opozice o vyslovení nedůvěry, něco řekne. Důraz nicméně kladli na běžnou agendu vlády. "Téma to není" pro ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO), která se stejně jako další ministři chce soustředit na vládní agendu.

Babiš se po ranním zasedání vlády neúčastní dnešního jednacího dne Poslanecké sněmovny. Do dolní komory doručil omluvu, v níž absenci vysvětlil pracovními důvody. 

Babiš nevidí důvod k rezignaci

Opozice vyzvala Babiše k odstoupení z funkce premiéra, ČSSD zvažuje podle ministra vnitra Hamáčka různé varianty. Babišův syn tvrdí, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž premiér i jeho dvě dospělé děti čelí obvinění z dotačního podvodu, držen v zahraničí.

Opoziční strany v úterý podaly návrh na vyslovení nedůvěry Babišově vládě a premiéra vyzvaly, aby do vyšetření kauzy odešel z funkce. Babišův syn tvrdí, že byl kvůli kauze Čapí hnízdo, v níž premiér i jeho dvě dospělé děti čelí obvinění z dotačního podvodu, držen v zahraničí.

Babiš v úterý řekl novinářům, že jeho syn je psychicky nemocný a z Česka odjel dobrovolně. Reportáž Seznam Zprávy vnímá premiér jako snahu ho zničit a dostat z politiky. Důvod k rezignaci Babiš nevidí.

Dnes odpoledne by se mohla také uskutečnit schůzka Hamáčka s šéfy opozičních stran, a to podle zatím kuloárových informací u předsedy ODS Petra Fialy. Plánuje se jí zúčastnit předseda Pirátů Ivan Bartoš. ČTK řekl, že o chystané schůzce vědí šéfové všech stran, zda přijdou, záleží na nich. Termín zasedání klubu ČTK potvrdil mluvčí ČSSD Petr Vurbs.