Chovanec dnes předložil zprávu o kontroverzní reorganizaci vládě poprvé, podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) v tom bude pravidelně pokračovat jednou za dva týdny. "Debata tedy neskončila, proto nebylo přijato žádné stanovisko," vysvětlil Zaorálek. Při projednávání byli přítomni i policejní prezident Tomáš Tuhý a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Debata podle Ťoka ukázala, že koaliční strany nemají stále na věc stejný názor. "Stále si myslíme, že bychom měli dojít k širší koaliční shodě," uvedl. Zatím navíc příliš není co hodnotit, protože skutečně "na papíře" toho k reorganizaci příliš není, řekl. Dnes podle něj ministři dostali alespoň nástin. "Uvítali bychom, kdyby se tolik nešturmovalo a trochu zvolnilo," řekl.

Němeček informace od Chovance uvítal. "V průběhu debaty se mi jevilo, že koaliční strany nemají stejné stanovisko, ale vnímám, že se to začíná vracet do věcné roviny," uvedl. Doufám, že policie přestane být centrem mediálního a politického zápasu, dodal.

ANO kvůli reorganizaci policie, která počítá s tím, že se na začátku srpna sloučí Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK), původně hrozilo výpovědí koaliční smlouvy. Někteří policisté ÚOOZ tvrdí, že účelem plánu je poškodit činnost útvaru, který kvůli změnám opouští mimo jiné šéf Robert Šlachta.

Šlachta a šéf ostravské ÚOOZ Jiří Komárek chtěli o svých podezřeních minulý týden informovat sněmovní bezpečnostní výbor, ale ten po dlouhé diskusi neschválil program své schůze. Poslanci nyní uvažují o zřízení vyšetřovací komise k reorganizaci.