Delegáti jednají v rámci českého předsednictví ČR v Evropské unii po dva dny ve Společenském domě. Ten byl pro tento účel předem připraven a důkladně zabezpečen. Prostory na lázeňském náměstí však stihli dělníci uklidit takřka na poslední chvíli. Ve středu jim zkomplikovaly situaci nákladní automobily, které rozryly cesty v blízkosti domu. Ty pokryly kamennou drtí, ale včera ráno museli terén upravovat znovu. Ještě krátce před polednem byly tedy na místě k vidění umetací vozy. „Napadl sníh a bylo potřeba jej uklidit. Ale to jsou provozní věci, jinak jsme měli vše připraveno,“ ujistil starosta Luhačovic František Hubáček.

Diplomati měli původně přijet do Luhačovic už na 13 hodin, kvůli problémům s dopravou však většina z nich dorazila do lázeňského areálu až těsně před začátkem jednání, tedy o tři hodiny později. Stejně tak český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas, který při příchodu pochválil Luhačovice za skvělou přípravu na zasedání. „Jsem přesvědčen, že Luhačovice se zhostily svého úkolu dobře. Když pominu nečas, který zrovna je, vše nasvědčuje tomu, že město odvedlo obrovský kus práce. Doufali jsme, že Luhačovice zůstanou bílé, ale to je realita. Věděl jsem, že se můžu na Luhačovice a vůbec na Zlínsko spolehnout. Doufám, že takhle spokojený budu i odjíždět,“ sdělil Nečas.

Společně se svými kolegy z členských zemí EU jednal včera Nečas o profesní mobilitě. Tedy o snaze lidí změnit zaměstnání a o tom, jak je motivovat, aby se rekvalifikovali. „Stále je jedna čtvrtina Evropanů, která nikdy nezměnila svého zaměstnavatele. Především ve stádiu ekonomické krize k tomu lidi motivovat musíme,“ míní Nečas.

Volný pohyb pracovních sil

Jedním z témat, které chtějí uchopit ministři v pátek, je volný pohyb pracovních sil v zemích Evropské unie. Například vůči České republice uplatňují omezení čtyři země – Rakousko, Neměcko, Dánsko a Belgie. „Jednáme velmi intenzivně o tom, aby buďto některé z nich toto omezení zrušily, nebo aby alespoň ta omezení minimalizovaly. Zatím jsme v tom relativně úspěšní, uvidíme, jak budou pokračovat jednání především s Dánskem a Belgií. Německo uvolnilo od 1. ledna letošního roku svůj pracovní trh například pro vysokoškoláky,“ přiblížil ministr Nečas.

Připomněl zprávu Evropské komise, která byla zveřejněna v polovině listopadu loňského roku. Ta prý jednoznačně konstatuje, že pokračování přechodných období nemá ekonomické opodstatnění, ale volný pohyb pracovních sil naopak zvýšil ekonomickou výkonnost EU o tři desetiny procenta hrubého produktu. Žádná členská země údajně podle zprávy nemá důvod bránit volnému pohybu pracovní síly.

„Od doby, co byla publikována, si ji nikdo nedovolil zpochybnit. To, myslím, také vypovídá o ledasčem,“ poznamenal Nečas. Sám je prý však politický realista, a nemyslí si, že by se mu podařilo své kolegy na neformálním setkání přesvědčit. „Nebude to tak jednoduché. V Německu jsou volby, ty argumenty jsou především politické, ne věcné. Země však budou nuceny zdůvodnit případné pokračování omezení volného pohybu pracovní síly. Budeme naléhat na Evropskou komisi, aby se nespokojila s pouhým půlstránkovým dopisem, ve kterém oznámí, že z politických důvodů pokračují v přechodných obdobích. Budeme chtít, aby na základě analýz, faktů a statistik ukázaly oprávněnost tohoto omezení,“ objasnil Nečas.

Jaké konkrétní argumenty zemí, jež neumožňují volný pohyb pracovních sil, bude Evropská komise akceptovat, nedokázal eurokomisař Vladimír Špidla konkretizovat. „Budeme jednat na základě smlouvy. A smlouva říká, že je možné prodloužit přechodné období. Čekáme na důvody, které budou předneseny, takže zatím nevím, zda bude možné je akceptovat. Ještě je na to několik měsíců čas, než dostanu oficiální stanovisko,“ sdělil Špidla. Neformální zasedání v Luhačovicích však jistě podle něj svůj význam má.

Naprosto opačný názor však měla skupinka pěti lidí, která přišla na lázeňské náměstí s transparentem. Hlásal: Evropská unie – sociální škrty = nezaměstnanost = máme toho dost. V rukou jej za přítomnosti policistů měli roztažený členové Svazu mladých komunistů Československa. „Tahle akce nám vadí a vůbec nám vadí Evropská unie. Je to bombastické setkání, které stojí obrovské peníze v době, kdy lidé přicházejí o práci,“ sdělil jeden ze skupiny Lukáš Kolarčík.