„Dotace byly pozastaveny do vyjasnění problému pouze Agrofertu,“ uvedla Dostálová v SMS. Ministerstvo pro místní rozvoj působí v roli koordinátora při čerpání evropských dotací. 

Evropský komisař Günther Oettinger.
Komisař Oettinger: Firmy spojované s Babišem nebudou dostávat dotace od Unie

„Platební orgán ministerstva financí rozhodl, že nebude žádosti o platby spojené s Agrofertem zasílat Evropské komisi k proplacení. Jedná se o předběžné a opatrnostní opatření reagující na aktuální zkoumání stížností, které ve věci domnělého střetu zájmů Evropská komise obdržela,“ napsal v tiskové zprávě mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček podle České televize o situaci hovořil s premiérem Andrejem Babišem. Vláda se situací bude zabývat v pondělí. „Klíčové je, aby nebylo ohroženo vyplácení pro ČR,“ řekl Hamáček. 

Odlišné nalýzy

Evropský parlament se ve středu zabýval bodem s názvem "Střet zájmů a ochrana rozpočtu EU v České republice" na podnět klubu Zelených, který Babiše kritizuje na základě studie právní služby EK, podle které český premiér profituje z činnosti Agrofertu, ačkoli ho převedl do svěřenského fondu. Společnost však něco takového odmítá.

„Trváme na tom, že vše je podle práva. Potvrzují to i naše právní analýzy. Pan Andrej Babiš učinil vše, co po něm český právní systém vyžadoval. Svěřenské fondy neřídí ani neovládá. Agrofert čerpá dotace zcela v souladu s českým i evropským právem,“ citoval v pondělí server Seznam Zprávy z prohlášení společnosti Agrofert.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
V kauze Čapí hnízdo vypovídala hlavní obviněná: Babiš o dotaci nevěděl