Reagovali tak na informace Radiožurnálu, že podle zprávy sněmovního školského výboru není vše dostatečně nachystané a start zkoušek v příštím roce by mohl být ohrožen. „Příprava maturit jde podle harmonogramu, jsem s ní spokojená,“ řekla dnes ministryně Radiožurnálu. Podle Zeleného neexistují žádné důvody, proč by měly být jednotné zkoušky opět odloženy.

Změna zákona

Jedním z důvodů by podle poslanců mohlo být třeba to, že kvůli spuštění státní maturity se musí změnit zákon. V něm se například musí upravit zabezpečení zkoušek, aby data z testů neunikla před konáním maturity. Například podle poslance Ivana Ohlídala (ČSSD) ale parlament novelu nestihne schválit. „Navržená novelizace školského zákona není podmínkou spuštění státních maturit, pouze technicko-legislativně zlepšuje a upřesňuje podmínky pro jejich realizaci,“ sdělil ČTK Zelený.

Zpráva školského výboru prý také uvádí, že ještě není dostatečně připravena organizace zkoušky pro všechny střední školy, proškoleni nejsou ani učitelé. Zatím není stanoven ani minimální počet bodů, který je nutný k tomu, aby maturant zkoušku úspěšně složil. Podle bývalého ministra školství Ondřeje Lišky ze Strany zelených lze zprávu chápat jako žádost o prodloužení doby na přípravu maturit.

„Ve stanovisku výboru není o něčem podobném ani zmínka,“ komentoval to Zelený. Liškova aktivita v oblasti nových zkoušek dospělosti je prý jen součástí předvolebního boje.

Státní maturity měly původně začít v roce 2008, poté v roce 2010, kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti ale byly odloženy až na příští rok. Na jejich zajištění je v současné době vypsán tendr za 328 milionů korun. Přihlásilo se do něj pět firem, úřad nabídky posuzuje. V prvním roce by se jednotných zkoušek mělo zúčastnit přibližně 107.000 studentů z asi 1300 škol.