Hanáková bude už 13. ministrem, který opustí vládu premiéra Petra Nečase (ODS).
Čtyřiapadesátiletá Hanáková uvedla, že se k odchodu rozhodla po dnešním setkání s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a šéfem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petrem Gazdíkem. Ani jeden z aktérů výsledky schůzky ani několik hodin po jejím skončení nechtěl komentovat. Schwarzenberg až po vystoupení ministryně řekl, že nového ministra chce vybírat rozvážně a neuspěchaně.
„Práce ve vládě, jak jsem ji za 18 měsíců poznala, vyžaduje plné nasazení, ale také pevný politický mandát. V této chvíli necítím dostatečnou podporu ze strany Karla Schwarzenberga a Petra Gazdíka, v jejichž rukou post ministra tohoto resortu leží, rozhodla jsem se proto k 30. červnu na svoji funkci rezignovat," řekla Hanáková.
Na funkci prý nelpí
Ministryně řekla, že na své funkci nelpí. Podle ní úřad dokončil za jejího působení většinu úkolů, které při jejím nástupu měl. Za své úspěchy považuje především schválení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a zákona o podpoře kinematografie. Podle ní se podařilo posunout i některé letité kauzy v oblasti památkové péče. Ministerskou funkci zastávala od prosince 2011. Někdejší starostka Vizovic Hanáková je členkou hnutí Starostové a nezávislí, se kterým TOP 09 dlouhodobě spolupracuje.
Možný nástupce Hanákové Hlaváč řekl, že už TOP 09 sdělil své představy a podmínky k vedení resortu. Víc ale s vedením strany nejednal. „To bylo takové zdvořilostní oslovení, jestli kdyby mi to bylo oficiálně nabídnuto, jestli bych reagoval kladně. Řekl jsem, že ano. Jak vím, byli osloveni i jiní," řekl. Dodal, že konečné rozhodnutí zřejmě není na TOP 09 nebo STAN, ale na premiérovi Nečasovi.
O vedení ministerstva kultury Hlaváč má svou představu. Chtěl by podpořit mimo jiné festivaly a aktivity, které jsou kvalitní a mají sledovanost.
Kromě Hlaváče jsou za adepty na ministerskou funkci považováni ještě bývalý šéf ČT a AMU Ivo Mathé, poslanec Stanislav Polčák a senátor Jiří Šesták. Ale zdroj z vládní koalice už dříve potvrdil, že Hlaváč je favoritem.
Kontroverzní kroky:
- odvolala ředitele Národního divadla Ondřeje Černého, kterého nahradila svým náměstkem Martinem Sankotem. Až začátkem tohoto roku jmenovala ředitelem Jana Buriana.
- V dubnu odvolala šéfa Národní galerie Vladimíra Rosela, zatím za něj ale nenašla náhradu.
- V únoru vzbudila vlnu nevole mezi umělci seškrtáním peněz na živou kulturu, což by také ohrozilo některá literární periodika. Nakonec Hanáková slíbila granty navýšit. Umělci ale i nadále varují, že některým projektům hrozí zánik.
- Ačkoliv Hanáková vyhlásila v březnu Nákladové nádraží Žižkov za kulturní památku, v severozápadním rohu má vyrůst obří nákupní centrum developera Discovery group.
- Dům v pražské Opletalově ulici na rohu Václavského náměstí, kterému hrozí zbourání, nebyl prohlášen kulturní památkou. Domu tak nadále hrozí demolice, na jeho místě by měl vyrůst tzv. Květinový dům.
Prohlášení ministryně kultury Aleny Hanákové
Dobrý den dámy a pánové,
děkuji, že jste přišli na moji tiskovou konferenci. Ráda bych Vás zde seznámila s prohlášením, ke kterému jsem se rozhodla po dnešním setkání s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a předsedou hnutí Starostů a nezávislých Petrem Gazdíkem.
"Práce ve Vládě České republiky, jak jsem ji za osmnáct měsíců ve své funkci poznala, vyžaduje plné nasazení a také pevný politický mandát. Na své funkci nelpím. A jelikož se mi do této chvíle podařilo dokončit většinu důležitých politických úkolů, před kterými ministerstvo kultury ve chvíli, kdy jsem na něj nastupovala, stálo a jelikož zároveň necítím dostatečnou podporu ze strany Karla Schwarzenberga a Petra Gazdíka, v jejichž rukou post ministra tohoto rezortu leží, rozhodla jsem se k 30. červnu na svoji funkci rezignovat.
Mé rozhodnutí bylo usnadněno faktem, že svému nástupci či nástupkyni zanechávám rezort ministerstva kultury v dobré kondici. Za rok a půl se nám podařilo dokončit schvalování historicky snad nejdůležitějšího zákona této vlády, vyrovnání státu s církvemi, kterého nebyla Česká republika, na rozdíl od jiných postkomunistických států, dvacet let schopna dosáhnout. S novým šéfdirigentem se výrazně zlepšilo postavení České filharmonie a k výrazným posunům došlo i v letitých kauzách z oblasti památkové péče. Rovněž filmový průmysl může dík přijatým zákonům počítat s pobídkami a vůbec s ucelenou formou podpory české kinematografie a živé umění, i přes veškeré nutné úspory, získalo letos dotace ve stejné výši jako v roce předchozím. Před finalizací stojí také stěžejní zákon o památkové péči.
Karel Schwarzenberg i vedení hnutí Starostů a nezávislých byli o mém rozhodnutí dnes informováni a přijali jej. Každému kandidátovi, který po mě ministerstvo převezme, přeji mnoho sil, chuti do práce a méně procesů."